Публікується в Гадячі з 1906 року
«Бажання ясне — мислити, творити, живиться силою думок цілючих і правду й боротьбу благословити!»
Олена Пчілка
0
( 1000 )
Субота, 20 Липня 2024 року
5 запитань головам громад: як живе та функціонує Краснолуцька громада
5 запитань головам громад: як живе та функціонує Краснолуцька громада

5 запитань головам громад: як живе та функціонує Краснолуцька громада

Цьогоріч минає 10 років від початку української реформи децентралізації. ЄС визнав її як одну із найуспішніших в Україні. Війна випробувала цю реформу на міцність, адже вже понад 10 років Україна чинить опір російській агресії, два з яких – у надскладних умовах повномасштабного вторгнення. Усі територіальні громади в певній мірі відчули війну на собі: хтось першим опинився на шляху загарбницької армії і зумів вистояти, відбити ворожий удар і не пустити ворога далі, хтось, на жаль, опинився на деякий час під окупацією, але продовжив піклуватися про своїх жителів і підтримувати все українське, хтось надав прихисток незліченній кількості ВПО, а хтось подав руку допомоги тим населеним пунктам, які вже звільнила з окупації українська армія. Редакція газети вирішила поставити 5 запитань до 6 голів ОТГ, щоб показати рівень стійкості та спроможності нашого місцевого самоврядування. Ми вже писали про Сергіївську та Петрівсько-Роменську громади. Наступна зустріч відбулася з головою Краснолуцької територіальної громади Віктором Романенком. Він розповів про те, як формувалася, функціонує та розвивається громада, якою він керує.

Історія створення громади

Краснолуцька ТГ утворилася у січні 2019 року. Спочатку, до її складу входило 5 сільських рад: Краснолуцька, Римарівська, Сватківська, Малопобиванська, Гречанівська. У 2020 році також приєдналася і Ціпківська сільська рада. Всього ТГ складається з 19 населених пунктів, тобто 4 старостинських округів.

На території громади функціонує 4 школи та 5 дитячих садочків.

 

Фінансова спроможність

У 2023 році бюджет громади складав 69 мільйонів 75 тисяч, з яких 72, 6% , або ж 47 мільйонів -  це власні надходження у бюджет.  На одного мешканця громади припадає 11 850 гривень.

Торік громада увійшла до рейтингу  громад Полтавщини з високою фінансовою спроможністю.

 

Виклики для громадян під час війни

Як і кожна громада, Краснолуцька активно працює на допомогу Збройним Силам України та підтримку мобілізованим.

Також у  громаді проживають ВПО, зокрема ті, хто переїхав після початку повномасштабного вторгнення з різних куточків України. Є переселенці з Маріуполя та інших окупованих міст.

Влада намагається створити комфортні умови для того, щоб вони залишилися у громаді.  Зокрема, через фонд підтримки підприємництва і через грантові програми, а також  допомагають у розвитку бізнесу.

 

Про плани відновлення

Нещодавно на території громади реалізували два екологічні проєкти громадських ініціатив. Зокрема, створили «Зелений клас» на території Сватківського старостинського округу та екологічний парк-локацію активно-здорової дитини у Красній луці на загальну суму 376 тисяч гривень.

Крім того, у громаді залучають грантові кошти. У 2024 році подали проєкт для створення «Лебединого берегу» у межах субгранту, який реалізується відповідно до Європейського зеленого курсу.

Також громада активно співпрацює з фондом підтримки підприємництва. Зокрема, був випадок, коли до керівництва ТГ звернулася жінка-переселенка з Маріуполя, щоб отримати допомогу на відновлення бізнесу. Завдяки співпраці з фондом, їй надали 300 тисяч для того, щоб вона могла розвивати свою справу на території Краснолуцької ТГ.

У майбутньому в громаді планують продовжувати розвивати малий та середній бізнес, а також сприяти залученню інвестицій. Вже відомо, що один із підприємців планує відкрити аптеку на території громади і готує все необхідне для цього.

У 2024 році Молодіжна рада при громаді виграла конкурс мінігрантів на розвиток молодіжної політики.

 

Розбудова місцевої демократії

У громаді створена Молодіжна рада, яка займається реалізацією молодіжної політики. Також молодь бере активну участь у функціонуванні громади та створенні необхідних умов для її підтримки та розвитку.

Сесії сільської ради завжди проходять у відкритому форматі, тому всі охочі можуть приходити та висловлювати свою думку.

Також час від часу виникають громадські обговорення, тож у громаді намагаються прислухатися до думки жителів.

Громада продовжує розвиватися, створювати умови для залучення коштів, підтримувати місцеве населення та Збройні Сили України, які наближають нашу перемогу.

QR посилання на відеоінтерв’ю з Віктором Романенком

Автор статті

Зробіть онлайн-передплату друкованої версії газети "Рідний край. Газета Гадяцького земства" та підтримайте нашу редакцію

Стрічка звісток

Газета
Недовіс Олександр
Газета
Дейна Ганна
Орлова Ірина