Публікується в Гадячі з 1906 року
«Бажання ясне — мислити, творити, живиться силою думок цілючих і правду й боротьбу благословити!»
Олена Пчілка
0
( 1000 )
Понеділок, 17 Червня 2024 року
5 запитань головам громад: як живе та функціонує Сергіївська громада
5 запитань головам громад: як живе та функціонує Сергіївська громада

5 запитань головам громад: як живе та функціонує Сергіївська громада

Цьогоріч минає 10 років від початку української реформи децентралізації. ЄС визнав її як одну із найуспішніших в Україні. Війна випробувала цю реформу на міцність, адже вже понад 10 років Україна чинить опір російській агресії, два з яких – у надскладних умовах повномасштабного вторгнення. Усі територіальні громади в певній мірі відчули війну на собі: хтось першим опинився на шляху загарбницької армії і зумів вистояти, відбити ворожий удар і не пустити ворога далі, хтось, на жаль, опинився на деякий час під окупацією, але продовжив піклуватися про своїх жителів і підтримувати все українське, хтось надав прихисток незліченній кількості ВПО, а хтось подав руку допомоги тим населеним пунктам, які вже звільнила з окупації українська армія.

Редакція газети вирішила поставити 5 запитань до 6 голів ОТГ, щоб показати рівень стійкості і спроможності нашого місцевого самоврядування.

Перша зустріч відбулася з головою Сергіївської територіальної громади Ігорем Лідовим. Він розповів про те, як формувалася, функціонує та розвивається громада, якою він керує.

Історія створення громади

Сергіївська громада утворилася у липні 2016 року. До складу ТГ увійшли три сільські ради: Качанівська, Сергіївська, Розбишівська. Всього 13 населених пунктів.

Кількість населення, на момент об’єднання, становила близько 3 тисяч осіб.

Утворення громади стало одним із перших не тільки в області, але й на території північної частини України. Завдяки цьому, вони отримали підтримку від держави.

На території громади діє три школи, дві з яких – гімназії, один ліцей, три дитячих садки, дві амбулаторії та три медичні пункти.

Фінансова спроможність громади

Бюджет громади після утворення становив 9 мільйонів гривень, а вже станом на зараз сягає понад 100 мільйонів. У березні  місяці Сергіївська громада потрапила до рейтингу найуспішніших громад в Україні з часткою 30 тисяч гривень на одного жителя.

Близько 50% бюджету, або ж 50 мільйонів, спрямовується на виплати за захищеними статтями. До цього переліку відносяться: заробітні плати, енергоносії, харчування, соціальні виплати, соціальні підвезення.

Також у цьому році громада спрямувала понад 50 мільйонів гривень на ЗСУ. Зокрема, підтримку військовослужбовців та ветеранів.

На розвиток громади планують спрямувати 32 мільйони гривень: 15 млн. – на ремонт доріг та 17 млн. – на капітальне будівництво.

Виклики для громади під час війни

Із Сергіївської громади мобілізовано 75 військовослужбовців. Від початку російської військової агресії на Сході України зустріла на щиті і попрощалася  із 3 воїнами.

З січня 2024 року громада отримала військові запити та спрямувала дронів на суму  2 мільйони гривень, у травні запланована повторна закупівля на цю ж суму. 9 мільйонів закладено на підтримку захисників:

  • 50 тисяч гривень на допомогу кожному військовому громади;
  • 75 тисяч гривень на поховання військового, у разі загибелі на війні;
  • 50 тисяч гривень на встановлення пам’ятників загиблим військовослужбовцям;
  • 50 тисяч гривень новомобілізованим.

Громада підтримує оздоровлення та реабілітацію військових, тому крім надання їм фінансової підтримки, заключає договори з різними реабілітаційними установами області, де військовослужбовці отримують необхідні медичні послуги.

У ТГ допомагають розвивати бізнес через фонд підтримки підприємництва, а також через грантові програми, спрямовуючи ці кошти для підприємців-ветеранів і ряд інших статей.

Крім того, у Сергіївській громаді діють програми для підтримки ВПО. На початку вторгнення переселеним особам надали не лише житло, а й кошти у розмірі 2500 гривень.

У Сергіївській громаді намагаються створити максимально комфортні умови, аби мотивувати ВПО залишатися тут на постійне проживання. І 11 переселених сімей у минулому році вже прийняли таке рішення і придбали тут будинки.

Про плани щодо відновлення громади

Торік громада залучила 5 мільйонів грантових коштів, які були спрямовані як на соціальну, так і на економічну підтримку.

В цьому році близько 12 мільйонів гривень громада отримає від Світового банку та МОЗ для проєкту по розширенню амбулаторії.

Також громада має чимало угод з різними громадськими організаціями та благодійними фондами, які допомагають у розвитку та розбудові.

Керівники спрямовують отримані кошти для підтримки малого бізнесу, зокрема фермерів.

Розбудова місцевої демократії у громаді

Сергіївська громада активно комунікує з населенням.Зокрема, на її території діють різні громадські організації, з якими налагоджена  спільна розробка конкретних рекомендацій та їхнє втілення у місцевій політиці.

Молодіжна громадська організація дбає про розвиток та дозвілля молоді. Також функціонують ветеранська організація та організація, яка займається історико-культурними заходами. У майбутньому планують зареєструвати ГО для ветеранів, захисників і захисниць. Крім того, існують обʼєднання різного спрямування. Наприклад «Золота рибка» та їх проєкти для спортивного рибальства.

Всього зареєстровано та активно працює 5 ГО (хоча офіційно числиться більше).

Діалог з громадою відбувається не тільки через співпрацю з  різними громадськими  організаціями. Люди  беруть участь у житті своєї місцевості шляхом голосування (через інтернет або опитування від депутатів по округу), також голова громади регулярно проводить прийом громадян.

Торік затверджувалася програма відновлення, де потрібна була залученість громадян через проведення фокус-груп та голосування за виявлення найбільш проблемних місць. Таким чином також відбувалася комунікація між місцевою владою та жителями.

Громадські слухання організовувалися для вирішення питань щодо розширення амбулаторії. Люди  висловлювали свою думку та разом із владою змогли прийти до спільного рішення.

Результатами прямого спілкування з жителями також стало запровадження пільгового проїзду, погодження ідеї про розчищення річки Хорол.

Одним  з найбільшим викликом громада вважає демографічну ситуацію, та попри все продовжує розвиватися, створювати умови для залучення коштів, підтримувати місцеве населення та Збройні Сили України.

 

 

QR посилання на відеоінтерв’ю з Ігорем Лідовим

“Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.”

Автор статті

Зробіть онлайн-передплату друкованої версії газети "Рідний край. Газета Гадяцького земства" та підтримайте нашу редакцію

Стрічка звісток

Газета
Кобізька Юлія
Зигун Зоя
Недовіс Людмила
Пинчук Віталіна
П. Яківець
Газета