Публікується в Гадячі з 1906 року
«Бажання ясне — мислити, творити, живиться силою думок цілючих і правду й боротьбу благословити!»
Олена Пчілка
0
( 1000 )
Субота, 20 Липня 2024 року
5 запитань головам громад: як живе та функціонує Великобудищанська громада
5 запитань головам громад: як живе та функціонує Великобудищанська громада

5 запитань головам громад: як живе та функціонує Великобудищанська громада

Цьогоріч минає 10 років від початку української реформи децентралізації. ЄС визнав її як одну із найуспішніших в Україні. Війна випробувала цю реформу на міцність, адже вже понад 10 років Україна чинить опір російській агресії, два з яких – у надскладних умовах повномасштабного вторгнення. Усі територіальні громади в певній мірі відчули війну на собі: хтось першим опинився на шляху загарбницької армії і зумів вистояти, відбити ворожий удар і не пустити ворога далі, хтось, на жаль, опинився на деякий час під окупацією, але продовжив піклуватися про своїх жителів і підтримувати все українське, хтось надав прихисток незліченній кількості ВПО, а хтось подав руку допомоги тим населеним пунктам, які вже звільнила з окупації українська армія. Редакція газети вирішила поставити 5 запитань до 6 голів ОТГ, щоб показати рівень стійкості та спроможності нашого місцевого самоврядування. Ми вже писали про Сергіївську, Петрівсько-Роменську та Краснолуцьку громади. Наступна зустріч відбулася з головою Великобудищанської територіальної громади Миколою Шаблієм. Він розповів про те, як формувалася, функціонує та розвивається громада, якою він керує.

Історія створення громади

Великобудищанська громада була створена 22 грудня 2019 року. У той час до її складу увійшли 16 населених пунктів, з яких утворилося 6 старостинських округів. До складу входить Веприцький, Вельбівський, Мартинівський, Бобрицький, Плішивецький та Книшівський старостинські округи. Адміністративний центр громади розташований у селі Великі Будища.

Площа громади складає 396 км2, а кількість населення - 7017 осіб.

На території ТГ розташовано 5 шкіл та 7 дитячих садочків.

 

 

Фінансова спроможність

Цього року в бюджет громади закладено понад 100 млн. гривень. У 2023 році вона потрапила до громад з високим рівнем фінансової спроможності.

Рівень дотації у бюджеті складає 3,7%.

На розвиток громади виділяють не так багато бюджетних коштів – 3-5%, адже переважна частина фінансів спрямовується на освіту - близько 58%.

У 2023 році громада отримала податків на понад 10 млн. грн.

 

 

Виклики для громадян під час війни

Від початку повномасштабного вторгнення громада була єдина, яка зазнала окупації, але попри це вона продовжує розвиватися та відновлюватися.

ТГ продовжує допомагати Збройним Силам України. Торік половину сплачених податків спрямували на потреби війська.

У 2023 році Великобудищанська громада посіла 11 місце серед усіх громад Полтавщини за обсягом видатків на заходи територіальної оборони та підтримку ВПО.

У ТГ існує багато програм для підтримки військових. На одній з останніх сесій керівництво громади виділило третій штурмовій бригаді кошти для матеріального забезпечення.

У громаді, в лавах ЗСУ служить близько 300 осіб і кожному виділяється допомога 20 тисяч гривень. Також підтримують родини військовослужбовців.

Станом на 2024 на території Великобудищанської ТГ зареєстровано близько 800 осіб ВПО. Їм допомагають з житлом, харчовими продуктами, одягом та іншими важливими речами для життя.

 

Про плани відновлення

 

Після об’єднання, в кожному старостинському окрузі були реалізовані різні проєкти: створено футбольне поле, парк.

Також одна з опорних шкіл громади потрапила до переліку освітніх закладів, в якому роблять укриття коштом міжнародних донорів.

Завдяки співпраці з бізнесом, у громаді будуються дитячі майданчики, купляють автобуси та співфінансуються багато різних проєктів, які сприяють розвитку села.

У громаді буде функціонувати релокований з Бахмуту психоневрологічний диспансер, який розмістили у приміщенні колишнього санаторію для лікування туберкульозу. Такий заклад надає можливість для працевлаштування 70 жителям громади і не тільки.

 

Розбудова місцевої демократії

Комунікація та участь громадян в житті громади відбувається завдяки обговоренню. Кожен староста села має за мету знайти спільне рішення, яке буде мати позитивний вплив для кожного жителя.

Також у ТГ функціонує Молодіжна рада, яка опікується молодіжною політикою та допомагає реалізовувати різні ініціативи.

 

Громада продовжує розвиватися, створювати умови для залучення коштів, підтримувати місцеве населення та Збройні Сили України, які наближають нашу перемогу.

Автор статті

Зробіть онлайн-передплату друкованої версії газети "Рідний край. Газета Гадяцького земства" та підтримайте нашу редакцію

Стрічка звісток

Газета
Недовіс Олександр
Газета
Дейна Ганна
Орлова Ірина