«Без капусти на столі пусто»
Її особливістю є кислуватий смак, який надає їй основний інгредієнт – квашена капуста. Залежно від регіону і сезону рецепти капусняка варіюються. Він може бути пісний, вегетаріанський, рибний, грибний тощо.
В Україні капусняк може бути повсякденною їжею, або як окрема страва на весілля, поминки і як основна страва — на похорони.
Так на весіллях готувався капусняк на другий день і молодята поєднували в ньому капусту – як символ достатку в родині та пшоно - як символ сили та нескінченної любові.
А в Броварках в старовину готували так: в 4-х літровий чавун клали м'ясо свинини чи птиці, у рівних частинах дрібно кришили квашену і свіжу капусту, нарізали 3 середні цибулини, терли 2 середні морквини, лили 200гр. томатного соку чи томату, вкидали 6 середніх цілих картоплин і залишали все це кипіти до готовності м'яса. Картоплю діставали і товкли, а вже товчену потім повертали у чавун. Доки капусняк вариться, стакан пшона заливали окропом і залишали на 30 хв. до набухання. Потім промивали, клали в макітру і макогоном розтирали до однорідної маси, потроху додаючи води, щоб маса була схожа на рідку сметану. Заколочують капусняк, повільно вводячи цівкою в киплячу масу і постійно помішують, щоб не було грудочок. Завчасно приготовлена на салі засмажка з цибулі кладеться в останню чергу. Ще додається грудочка вершкового масла, лавровий лист, мелений чорний перець, сіль за смаком та пів ложки цукру. Капусняк лишаємо на повільному вогні мліти ще на 30 хв. Страва має бути однорідною і не рідкою.
Смачного!
Записала Ніна Бреус від Мариненко Наталки 1943 р.н., жительки с.Броварки, Миргородського р-ну, Полтавської обл.
Зробіть онлайн-передплату друкованої версії газети "Рідний край. Газета Гадяцького земства" та підтримайте нашу редакцію
Стрічка звісток
- 19
- 319
- 133
- 145
- 346
- 446
- 188
- 81
- 295