Публікується в Гадячі з 1906 року
«Бажання ясне — мислити, творити, живиться силою думок цілючих і правду й боротьбу благословити!»
Олена Пчілка
0
( 1000 )
Середа, 17 Квітня 2024 року
Бути свідомим та відповідальним = бути здоровим.
Бути свідомим та відповідальним = бути здоровим.

Бути свідомим та відповідальним = бути здоровим.

Всесвітній день боротьби зі СНІДом

У 1988 році в календарі з'явився Всесвітній день боротьби зі СНІДом, який  відзначається 1 грудня. Ця дата – це ще одна нагода привернути увагу суспільства до проблеми ВІЛ-інфікованих, нагадати про важливість вчасної діагностики ВІЛ/СНІДу та замислитися над тим, як запобігти поширенню хвороби.

Про все це, а також про ситуацію в області та громаді ми поспілкувалися з лікарем-інфекціоністом кабінету "Довіра" Гадяцької міської лікарні Володимиром Оніщенком.

- Володимире Андрійовичу, насамперед попрошу Вас пояснити в чому відмінність ВІЛ та СНІДу, адже часто люди плутають ці поняття.

- ВІЛ - вірус імунодефіциту людини, тобто вірус, який уражає імунну систему. Він вражає клітини крові, руйнує імунну систему і тому організм інфікованої людини втрачає здатність боротися з найпростішими інфекціями. Навіть не вразливі для здорової людини мікроорганізми, у ВІЛ-інфікованого можуть викликати тяжке захворювання і привести до смерті.

Але те, що людина стала ВІЛ-інфікованою, ще не означає, що вона має СНІД. До того, як виникне СНІД, зазвичай минає багато часу (у середньому 7-12 років).

СНІД - синдром набутого імунодефіциту людини – це остання стадія розвитку ВІЛ-інфекції. Це поєднання хвороб, спричинених недостатньою роботою імунної системи внаслідок ураження її ВІЛ. На фоні ВІЛ-інфекції розвивається СНІД, який характеризується різким зниженням імунітету та схильністю до різних захворювань - від простих інфекційних до онкозахворювань. І тому хворі на СНІД найчастіше помирають від запалення легень, туберкульозу, різних інфекційних чи простудних захворювань.

- Ми часто бачимо інформаційні буклети та стенди про ВІЛ/СНІД у медичних закладах, але давайте вчергове нагадаємо нашим читачам шляхи передачі цієї смертельно-небезпечної інфекції.

- Джерелом інфекції є ВІЛ-інфікована людина - вірусоносій чи хворий на СНІД.  У інфікованої людини вірус присутній в усіх біологічних рідинах але найбільше вірусу (достатнього для інфікування іншого) в крові, спермі, виділеннях жіночих статевих органів, в жіночому молоці.

Звідси і основні шляхи зараження:

  • Статеві контакти в будь-якій формі з хворою чи ВІЛ-інфікованою людиною без використання презервативу. І це є найпоширеніший шлях передачі вірусу.
  • Використання нестерильних інструментів, які мали контакт з кров'ю. У тому числі шприци та голки, леза для гоління, прилади для манікюру, нанесення татуювання, проколювання вух тощо;
  • Введення в організм рідин заражених вірусом: наркотичні речовини, переливання крові в якій знаходиться вірус СНІДу, пересадка органів або тканини ВІЛ-інфікованої людини;
  • Передача вірусу від ВІЛ-інфікованої матері ще не народженій дитині, або під час пологів чи годування грудним молоком.

Неможлива передача ВІЛ-інфекції в побуті, а саме: рукостисканні, обіймах, через посуд, їжу, білизну, гроші, воду, повітря, туалет, ванну, спортивні знаряддя, предмети побуту тощо.

- На жаль, за кількістю хворих і поширенням ВІЛ-інфекції, Україна досі на першому місці серед країн Європи. А яка ситуація у нашому місті та громаді?

- Це дійсно так. За даними Центру громадського здоров’я, у середньому щодня в Україні реєструється 32 випадки ВІЛ-інфекції. За неточними даними (через війну) в Україні проживає близько 270 тис. ВІЛ-позитивних людей. Приблизно 73% з них заразилися статевим шляхом.

У Полтавської області на обліку перебуває 3780 людей, що живуть з ВІЛ.

А на території колишнього Гадяцького району проживає 111 таких людей. З них 96 пацієнтів отримує антиретровірусну терапію (АРТ). 82 % цих людей інфікувались статевим шляхом.

- Чи потрібно здоровій людині проходити обстеження на ВІЛ-інфекцію та СНІД і як часто?

- Підступність цього захворювання у тому, що вірус руйнує імунну систему людини не відразу. Це відбувається протягом багатьох років. За статистикою у 85-90% випадків СНІД розвивається за 7-10 років після інфікування. Тому потрібно щороку звертатися до лікаря, навіть коли нічого не турбує. Але якщо у вас був випадок ризикованої поведінки, то через три місяці після нього. А при таких симптомах як тривала лихоманка, діарея, підвищена втомлюваність, безпідставна втрата ваги, збільшення лімфатичних вузлів потрібно звертатися негайно. На жаль, симптоми зазвичай виникають, коли хвороба вже прогресує.

Тому кожна людина має регулярно проходити обстеження на ВІЛ-інфекцію, адже кожний 4-ий ВІЛ-інфікований не знає про свій ВІЛ-статус.

Поки що ця хвороба невиліковна, не існує вакцини та ліків здатних повністю знищити ВІЛ-вірус в організмі людини. Проте є медикаментозна терапія, завдяки якій людина надовго залишається фізично активною та може вести повноцінний спосіб життя. А для цього потрібно якомога раніше виявити зараження і одразу почати лікування.

- Як відбувається обстеження на ВІЛ-інфекції та де його можна пройти?

- Виявити ВІЛ можна тільки тестуванням. Тестування дозволяє виявити хворобу на ранніх стадіях, вчасно розпочати лікування, максимально зберегти людині здоров'я і дати можливість повноцінно жити. А ще – запобігти подальшій передачі вірусу іншим людям.

Для діагностування потрібно капля крові пацієнта та 15 хвилин часу. Чутливість сучасних швидких тестів 99%, результат швидкий, процедура безболісна, безоплатна, доступна.

Тестування на ВІЛ проводить кабінет «Довіра» (№104), який працює у поліклінічному відділенні КНП «Гадяцька МЦЛ»  на принципах доступності, добровільності, доброзичливості, безкоштовності, конфіденційності, а за бажанням пацієнтів і анонімності. У випадку позитивного результату  тестування вам допоможуть пройти підтвердження ПЛР-тестуванням у лабораторії та розпочати антиретровірусну терапію. Все це також конфіденційно та анонімно.

Бажаєте дізнатися більше - приходьте на консультацію до кабінету «Довіра»,  або телефонуйте за номером 3-20-12.

Бережіть себе і будьте здорові!

Автор статті

Стрічка звісток

Ковальов Віталій
Новікова Світлана
Новікова Світлана
Пинчук Віталіна
Газета