Битва під Оршею: тріумф української зброї та єдності
Ми продовжуємо розповідати читачам і читачкам про славу української зброї у боротьбі проти московитів. У попередніх номерах ви вже познайомилися із переможними битвами нашого війська під Конотопом та на річці Прут. Наступною унікальною сторінкою є битва під Оршею, яка стала прикладом єдності та стратегічної переваги. Ці матеріали робить унікальними те, що їх писали сучасні українські військові-історики, які змогли сформулювати важливі уроки для нас.
День Оршанської перемоги має стати українським національним святом!
510 років тому, на Різдво Богородиці, 8 вересня 1514 року 15-тисячне військо українців, литовців, поляків і білорусів під командуванням Великого нашого князя і гетьмана українського Костянтина Івановича Острозького розбило під Оршею (нині Білорусь) переважаюче московське військо під командуванням Івана Челядніна. Битва під Оршею увійшла в історію як тріумф української зброї.
За різними оцінками дослідників, втрати московського війська сягають від п’яти до десяти тисяч вбитих, поранених та полонених московитів. Челяднін разом із десятьма воєводами потрапив у полон. Також у полоні опинилися 37 московських бояр та півтори тисячі дворян, що були кістяком московського війська.
Шлях на Смоленськ, а згодом і на Москву, був відкритий, однак сталося те, чого боявся князь Костянтин Острозький: більшість лицарів вже не хотіли воювати і відбивши московську загрозу, почали збиратися додому.
Битва під Оршею: уроки для сучасної боротьби з ворогом
День Оршанської битви - це кілька дуже важливих уроків для нас.
По-перше: ми сильні в єдності і завжди перемагаємо, коли згуртовані. І це не лише єдність між українцями, а єдність з нашими найближчими сусідами і союзниками. Битва під Оршею довела, що єдність українців і союзників є запорукою великих перемог.
Другий урок: минуло рівно 510 років від дня Оршанської перемоги, але навіть через півтисячоліття ми маємо того самого ворога. Навіть через 500 років Європі знову загрожує москва і ми знову ведемо війну з московією. москвини - наш екзистенційний ворог. Маємо унікальний шанс - нарешті вирішити російське питання і знищити цю безпекову загрозу, щоб не передати війну у спадок дітям і онукам.
Третій урок: князь Острозький використав у битві проти московитів артилерію, до чого вони не були готові. Мусимо закуповувати і освоювати новітнє закордонне озброєння. Мусимо винаходити нову зброю і нові креативні способи, щоб перемогти ворога. Тільки так переможемо москву!
Урок четвертий: після перемоги під Оршею лицарі князя Острозького могли взяти і Смоленськ, і Москву, і остаточно розчавити московське царство, але відбивши російську загрозу - вони втомилися воювати і повернулися додому. Трохи більше ніж через сто років москва оговталася від поразки під Оршею і знову рушила у Європу. Мусимо завершити справу князя Острозького! Ми мусимо зробити все для остаточної дезінтеграції сучасної російської імперії і для остаточної перемоги над москвою.
У битві під Оршею князь Острозький зібрав і використав великі сили важкої лицарської кінноти. На цій картині, яка зображає Оршанську битву - ви бачите, як важка панцирна кавалерія форсує Дніпро. Важка панцирна кавалерія - це прабабуся сучасних танкових військ. Цей день - це символ для наших воїнів-танкістів, бо саме в пам’ять про важку кінноту під Оршею - вони носять беретний знак із зображенням пернача у сталевій лицарській рукавиці.
Вірте у Збройні Сили України! Ми переможемо! Слава Україні!
Читайте також:
«Рідний край. Газета Гадяцького земства»
свіжі випуски кожні два тижні.
Зробіть онлайн-передплату друкованої версії газети "Рідний край. Газета Гадяцького земства" та підтримайте нашу редакцію
Передплатити