Публікується в Гадячі з 1906 року
«Бажання ясне — мислити, творити, живиться силою думок цілючих і правду й боротьбу благословити!»
Олена Пчілка
0
( 1000 )
Субота, 20 Липня 2024 року
«Час великих змін»
«Час великих змін»

«Час великих змін»

Спогади про одну із найдавніших бібліотек України

Від благородного задуму Михайла Драгоманова – пробудити громадське життя в рідному місті, до становлення бібліотеки як інформаційного центру та культурного осередку громади – такий шлях довжиною в понад півтора століття пройшла бібліотека імені Лесі Українки. Спогадами про частину цього нелегкого  шляху поділилася директорка Ольга Красюк, яка очолювала бібліотеку у  2011-2021 рр.

 – Гадяцька книгозбірня – одна з найдавніших в Україні, заснована Михайлом Драгомановим та його однодумцями. Її долею опікувалася Олена Пчілка, тут бувала Леся Українка. Не кожна бібліотека може похвалитися такою біографією.

– Вочевидь, гадячанам пощастило. Та окрім безмежної гордості за причетність до історичної книгозбірні вони завжди відчували величезну відповідальність за збереження та примноження її здобутків.

— Кожне покоління працівників бібліотеки вписало свою сторінку до її історичного літопису. Ваша сторінка, Ольго Володимирівно, яка вона?
" З бібліотекою пов'язані мало не 40 років мого життя, останні 10 – на посаді директорки. Історія бібліотеки тісно пов’язана з людьми. Це був час великих змін. У 2001 році уряд США виділив понад півтора мільйона доларів на комп'ютеризацію публічних бібліотек України. Завдяки американським грантам комп'ютер впевнено посідає вагоме місце у дотепер лише книжковому середовищі українських бібліотек. У 2007 році перше комп'ютерне обладнання з'являється і в гадяцькій книгозбірні. Передували цьому переможна участь у конкурсі та кропітка робота з його реалізації вчительки англійської мови Руслани Шаманської, директорки бібліотеки Лідії Назимко та провідного бібліотекаря Катерини Кувшинової, а також значна підтримка голови Гадяцької районної державної адміністрації Ірини Гулей та начальниці відділу культури Тетяни Гузій. Потім була нелегка реорганізація і моє призначення. Нові обов'язки, велика відповідальність. 2011 рік видався щедрим на ювілеї: 150 – бібліотеці, 140 – Лесі Українці, 170 – Михайлу Драгоманову. А ще – ремонт приміщення бібліотеки, підготовка та відкриття пунктів доступу до інтернету в чотирьох бібліотеках Гадяцької централізованої бібліотечної системи: бібліотеці для дітей, Лютенській, Петрівсько-Роменській, Сарській сільських бібліотеках, які напередодні, у 2010 році, вибороли право на встановлення комп'ютерного обладнання в рамках програми «Бібліоміст». Роботи багато, та поряд були мої колеги – наша бібліотечна родина, чудова команда, що підтримувала завжди та в усьому. "
— Комп'ютер в бібліотеці – це нові технології. Чи не стали вони альтернативою традиційним формам роботи?
" Кажуть, бібліотека – це паперова пам'ять людства. Напевно, донедавна так і було. Та час невпинно несе вперед роки, сторіччя. Людський розум створює вдосконалену пам'ять – комп'ютер, і тепер він у бібліотеці поряд із книгою. Безперечно, комп'ютерне обладнання з доступом до мережі Інтернет значно розширило можливості бібліотеки, урізноманітнило її діяльність новими цікавими форматами. Та й відвідувач бібліотеки сьогодні – це вже не тільки читач, він користувач бібліотечних послуг, споживач інформації як на паперових, так і на електронних носіях. Бібліотека з книгозбірні трансформується в комунікативний центр, інформаційно-ресурсний майданчик, простір для спілкування, навчання та змістовного відпочинку – себто позиціонує себе як сучасна бібліотека. На базі інтернет-центру відкривається школа комп'ютерної грамотності, де навчають основам роботи на комп'ютерах сільських колег та всіх охочих. З'являються нові партнери: ЦНАП, Бюро правової допомоги, Пенсійний фонд, які допомагають освоїти нові інтернет-послуги. Популярними стали сеанси скайп-спілкування фахівців БПД із сільськими бібліотеками для надання юридичних консультацій жителям сільських громад. З 2014 року бібліотека надає допомогу внутрішньо переміщеним особам, зокрема в оформленні тимчасових перепусток на непідконтрольну територію. Бібліотечний правовий кінозал відвідують працівники районного Центру пробації зі своїми вихованцями. Нові, креативні форми роботи: ніч в бібліотеці, Жіноча Січ, вечірній кінозал, вуличні акції, тренінги, майстер-класи, конкурси, проекти, презентації все частіше використовуються працівниками бібліотеки. І їхня ефективність саме у поєднанні з традиційними. Бо як же без книги, живого спілкування з нашими користувачами? Тому й спішать до бібліотеки учасники «Панянки» та «Берегині», чекають нових зустрічей з письменниками та місцевими літераторами любителі книги та читання. "
— З кожним днем все більше сервісних послуг переходить в режим онлайн. Як бібліотека може допомогти гадячанам скористатися такими послугами?
" Завдяки безкоштовному доступу до Мережі в бібліотеці, передусім, навчають користуватися відповідними сервісами та сайтами, допоможуть, скажімо, зареєструватися на ЗНО, в Приват24, на чергу для отримання паспорта, здійснити оплату комунальних послуг, для реєстрації транспортного засобу, створити електронну пошту чи електронний підпис, купити, продати, підписати петицію тощо. "
— Проєкти. Зараз вони є потужним рушієм прогресу в будь-якій сфері життя. Що вдалося бібліотеці?
" Вдалося чимало. Двічі в рамках реалізації проєкту «Розвиток громад» Корпусу миру США в Україні у Гадяцький громаді активно працювали американські волонтери Робін Марі Пікард та Едмундо Палермо. Ключовим партнером стала бібліотека у проєкті Полтавської громадської організації «Твій світ» «Посилення розвитку самодопомоги серед внутрішньо переміщених осіб та залучення їх до суспільного життя приймаючої громади» зі створення в Гадячі ініціативної групи на допомогу ВПО. Проєкт дав змогу багатьом переселенцям знайти себе в нашому місті, приміром, відкрити власний бізнес. Затишний майданчик у затінку, який так вподобали гадячани – це результат реалізації проєкту «Бібліотека просто неба». Облаштування прилеглої до бібліотеки території як сучасного простору для спілкування, відпочинку, зі зручними альтанками, лавочками та гойдалкою, розширення зони wi-fi, а також упорядкування майданчика під сміттєві баки стало можливим завдяки реалізації проєкту Бюджету участі в Полтавській області «Gadiach library: комфортна платформа для спілкування» за підтримки районної ради та районної державної адміністрації. Проєкт Полтавської обласної організації Національної Спілки письменників України «Літературні краєзнавчі маршрути «Земляки» допоміг створити на Гадяччині туристичний маршрут «Лесиними стежками» та здійснити нашу мрію – відкрити музейну кімнату історії бібліотеки. "
— Власне, вся діяльність бібліотеки імені Лесі Українки орієнтована на розвиток Гадяцької громади. А що можете сказати про ставлення громади, зокрема, місцевої влади, до бібліотечних проблем?
" Із 2011-го до 2021 року довелося працювати, як кажуть, при різній владі. За підтримки районної влади (голови райдержадміністрації В. М. Бесєди, заступника голови О. М. Березенка, голови районної ради О. В. Міняйла, міського голови Т. М. Савченко) були проведені ремонтні роботи приміщення бібліотеки та відкриття пунктів доступу до інтернету в раніше згаданих бібліотеках. У 2014 році нове керівництво району (голова РДА О. В. Матюшенко, заступник голови С. М. Бондаренко, голова районної ради В. П. Нікітенко, начальник відділу культури Л. В. Труш) взяло курс на комп'ютеризацію бібліотек Гадяцької ЦБС. Упродовж кількох років всі сільські бібліотечні заклади та відділи бібліотеки імені Лесі Українки забезпечили комп'ютерним обладнанням. Ми вдячні також за сучасні меблі, нові книги, обігрівачі для сільських бібліотек. Коли бібліотека перейшла у підпорядкування міської ради, міський голова В. Нестеренко допомагав в оновленні бібліотечного комп'ютерного парку. Тож відрадно, що завжди місцева влада бібліотеку чула і підтримувала. Ми щиро вдячні гадячанам – нашим шановним користувачам, вірним друзям бібліотеки, задля яких ми працюємо, ділимося своїми знаннями, теплом наших сердець. Дякуємо нашим надійним партнерам за плідну співпрацю, нашим благодійникам за щедрість. Це завдяки їм: Євгену Гончарову – директору заводу металовиробів «Горизонт» та його працівникам, колективу Гадяцького лісгоспу маємо сучасний бібліотечний майданчик. Користуються в бібліотеці і ноутбуком, який подарував Віктор Оробей. Поповнили документальний фонд і книги, подаровані А. Костюком, М. Брикіним, О. Зозулею, В. Нижником та багатьма іншими гадячанами. Скільки ще їх, незабутніх імен, подій, історій, що, певно, вистачило б не на одну книгу… "
— А була така думка?
" Коли усвідомлюєш, що плинність часу – це про неповернення, виникає бажання зберегти, занотувати хоча б найважливіше, інакше воно безслідно зникне. Ми й так вже достатньо втратили – найперше, про історію бібліотеки, яку ми не встигли чи не змогли почути від наших старших колег. Тому й хотілося зібрати все, що відомо про Гадяцьку книгозбірню від часу її заснування до сьогодення. Я дуже вдячна Г. С. Дейні, яка не лише підтримала таку ідею, а й стала співавтором невеликого видруку «Невичерпне джерело духовності Гадяцького краю». Ганна Семенівна ділиться з читачем цінним, здебільшого, мало- чи й зовсім невідомим раніше матеріалом про бібліотеку, її засновників та відвідувачів. Вона сказала своє авторитетне дослідницьке слово про понад 70 імен наших земляків, зокрема й про підписників та благодійників бібліотеки. "
— Які відзнаки здобутків вашого колективу найпочесніші?
" Мабуть, найпочеснішою для нашого колективу відзнакою була Літературно-мистецька премія імені Олени Пчілки Національного видавництва дитячої літератури «Веселка», яка дала можливість придбати сучасну українську літературу на суму більше 20 000 грн. Щиро раділи ми й перемозі в обласному конкурсі «Бібліотека року Полтавщини». Пишаємося і перемогою в обласному огляді-конкурсі «Народні джерела Полтавщини», що дозволила включити гадяцьку вишиту сорочку «жидівку» до Переліку елементів нематеріальної культурної спадщини Полтавської області та просувати до Національного переліку елементів НКС. За активну соціокультурну діяльність колектив бібліотеки занесений на районну Дошку пошани. Приємно. Була ще низка переможних обласних конкурсів, подяк та участь у культурних акціях, святах, проєктах. Всі наші досягнення – це і є наша сторінка до біографії однієї з найдавніших бібліотек України. Тож хай і далі творить вона свою історію у мирній, вільній, незалежній Україні. "

Автор статті

Зробіть онлайн-передплату друкованої версії газети "Рідний край. Газета Гадяцького земства" та підтримайте нашу редакцію

Стрічка звісток

Газета
Недовіс Олександр
Газета
Дейна Ганна
Орлова Ірина