Публікується в Гадячі з 1906 року
«Бажання ясне — мислити, творити, живиться силою думок цілючих і правду й боротьбу благословити!»
Олена Пчілка
0
( 1000 )
Середа, 17 Квітня 2024 року
ЧИ НА ЧАСІ СТВОРЕННЯ БЕЗБАР‘ЄРНОГО ПРОСТОРУ У НАШОМУ МІСТІ?
ЧИ НА ЧАСІ СТВОРЕННЯ БЕЗБАР‘ЄРНОГО ПРОСТОРУ У НАШОМУ МІСТІ?

ЧИ НА ЧАСІ СТВОРЕННЯ БЕЗБАР‘ЄРНОГО ПРОСТОРУ У НАШОМУ МІСТІ?

Безбар‘єрність та її важливість

Багато із нас були свідками, як ветеранам з інвалідністю важко пересуватися нашим містом. Ми бачимо, як повертаються додому тяжко поранені воїни, покалічені ракетними атаками цивільні. Ми бачимо, з  якими проблемами стикаються батьки з дитячими візочками та маленькими дітьми, вагітні жінки, люди старшого віку, люди з тимчасовими порушеннями здоров’я.

За останні півтора року повномасштабного вторгнення на 300 тисяч зросла кількість українців з інвалідністю. Насправді, ця цифра значно більша і постійно зростає.

Чи на часі створення безбар’єрного простору у нашому місті? Що ми маємо зробити, щоб маломобільні групи населення почували себе в безпеці, і не боролися за те, щоб бути вільними у пересуванні?

Медіа «Рідний край. Газета Гадяцького земства»  ініціювала громадські  обговорення, щоб спробувати знайти відповіді на ці запитання.

Газета не тільки ініціювала обговорення, а й стала своєрідним майданчиком, на якому зібралися представники бізнесу, місцевої влади, громадськості. Спільно обговорювали проблеми доступності міста, шукали рішення. Чи не вперше до обговорення були запрошені самі люди з інвалідністю. Саме на цьому круглому столі ми реалізували ключовий принцип права - «нічого про нас без нас»! Ця концепція віддзеркалює вимогу людей з інвалідністю: «Усе, що нас стосується, повинно робитися за нашою участю». Взагалі, це вже не перша наша ініціатива в рамках проєкту «Рідний край» — Голос громади Гадяча», яку підтримує ЄВРОПЕЙСЬКИЙ ФОНД ЗА ДЕМОКРАТІЮ (EED)
Віталіна Пинчук, в.ф.директорки "Рідний край. Газета Гадяцького земства"

Також, на запрошення Світлани Новікової - співзасновниці ГО “Рідний край–Гадяччина” та членкині комітету доступності при міській раді, у Гадяч приїхали заступниця керівника ГО «Доступно.UA» у місті Київ Наталія Пархитько та координаторка Ольга Глущенко.

Коли я щось роблю вперше, то стараюся знайти тих людей, у яких є свій позитивний досвід. Тож коли ми із Олегом Сергачовим - хлопцем із інвалідністю, вирішили просувати ідеї безбар'єрності, то почали звертати увагу на доступність нашого міста. А щоб ефективніше руйнувати стереотипи у відношенні до людей з інвалідністю, я почала шукати однодумців. І одного разу в соцмережах побачила Дмитра Щебетюка - громадського активіста і засновника організації «Доступно.ua». Це активна людина з інвалідністю, яка свого часу сама собі допомогла, і зараз підтримує інших. Така його активна життєва позиція мені дуже відгукнулася, я написала листа і зав'язалася переписка. Ну, а коли зустрічаються творчі та вмотивовані люди, завжди виникають ідеї і спільні проєкти. Так виникла ідея провести у нашому місті Гадяч воркшоп з дослідження доступності міста, який зазвичай проводять у великих містах
Світлана Новікова

Спочатку організатори та запрошені гості завітали до міського голови. Наталія Пархитько запропонувала меру міста Володимиру Нестеренку консультативну допомогу  в справі створення  безбар'єрного простору для жителів громади. Після цього у ККЗ «Дружба» для усіх бажаючих фахівці ГО «Доступно.ua»  провели воркшоп, де пояснили основні поняття, встановлені законодавством вимоги стосовно інфраструктурної доступності , озвучили статистичні дані та поділилися успішними кейсами для вирішення проблем.

Ми працюємо для того, щоб нормалізувати сприйняття людей з інвалідністю суспільством, просувати тренд архітектурної доступності та мотивувати до активного життя», - наголосила Наталія Пархитько, презентуючи свою команду.
наголосила Наталія Пархитько, презентуючи свою команду.

Під час воркшопу детально розглядали вимоги щодо пішохідних переходів, локацій та простору всередині приміщень, аби там могли безпечно пересуватися маломобільні групи населення.

Маломобільні групи населенняце люди з інвалідністю, батьки з дитячими візочками, літні люди, вагітні, ті, кому важко пересуватися через травму. Кожна людина в той чи інший період свого життя потребує максимально зручного простору для пересування і може входити до цієї групи.

Згідно даних до початку повномасштабного вторгнення близько  55% жителів українських міст входило  до категорії маломобільних людей. Зараз ця цифра, звісно, більша.

Однак сьогодні, за даними ГО «Доступно.ua», лише 4% міської інфраструктури України є повністю зручною та комфортною.

Після воркшопу, фахівці разом із організаторами, представниками ОМС, бізнесу,  та усіма бажаючими провели перевірку об’єктів нашого міста на архітектурну доступність. Вони  надали експертну оцінку таким об'єктам: відділення Приватбанку, супермаркет АТБ, ККЗ «Дружба», аптека «Бажаємо здоров'я» та перехрестя вулиць Гетьманська та Гадяцького договору.

Архітектурна доступність для бізнесу дає переваги в тому, що у доступному приміщенні ми маємо змогу повноцінно обслуговувати людей, які не мають фізичної можливості користуватися об'єктами, що не облаштовані відповідно до вимог: нормативної висоти пандусів, ширини дверей і т.д. Після перевірки від експертів я зрозумів, що критичних зауважень у них до нашого об'єкту немає. А невеликі недоліки ми обов'язково врахуємо і спробуємо все вдосконалити найближчим часом. Але виявилося, що пішохідний перехід до банку є небезпечним: щоб потрапити на нього, потрібно спуститися вниз двома сходинками; самим переходом пішоходи можуть перейти хіба що … на проїжджу частину Т-подібного перехрестя. Але ця проблема вже у компетенції місцевої влади. В цілому я хочу сказати, що спільна робота в рамках таких круглих столів дозволяє побачити по іншому як існуючі проблеми, так і їх рішення, і це завжди на користь розвитку міста. Сьогодні всі ми повинні дякувати тим хлопцям і дівчатам, які захищають нас. Багато хто з них, на жаль, вже втратили здоров'я, виконуючи цей обов'язок. Тому повторюю, нам потрібно продовжувати рухатися в цьому напрямку, бо піднята тема дуже актуальна і вимагає постійного вирішення проблем, з якими стикаються маломобільні групи населення щодня.
Віктор Хоменко (директор відділення АТ КБ "ПриватБанк")
Такі дослідження та усунення виявлених проблем потрібно було робити ще «на вчора». Адже це важливо для тих людей, яких ми відносимо до маломобільних груп. У цей страшний час кількість травмованих цивільних, скалічених військових росте шаленими темпами. І ми маємо подбати аби вони якомога швидше адаптувалися і жили повноцінним життям, могли спокійно пересуватися нашим містом і відвідувати наші заклади культури, музей, не говорячи вже про магазини, перукарні, лікувальні заклади. В усі часи, які б не були лихоліття, але людям потрібно було насичуватися українською культурою. Надзвичайно важливі заходи національно-патріотичного виховання. А ще скажемо так: треба щоб всі ці люди, для яких ми працюємо могли до нас сюди потрапити і комфортно тут перебувати, бо лікарі лікують тіла, а ми – душі. Ми вже давно побачили найболючіші проблеми нашого приміщення для глядачів з інвалідністю. Одна із них – відсутність відповідно облаштованої вбиральні та нормативного пандусу. Тому потрібно об'єднувати сили і продовжувати ефективно діяти у напрямку створення безбар'єрного простору у нашому місті. Варто ефективніше залучати громадські організації, міжнародні грантові програми та ін.
Лариса Труш (начальниця відділу культури і туризму Гадяцької міської ради)

На відеозв'язку з учасниками круглого столу побував також Владислав Носенко, представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Полтавській області. Він підтримав громадську ініціативу, розповів про основні напрямки діяльності регіонального представництва Уповноваженого ВРУ з прав людини в Полтавській області та про механізми захисту прав людини інституцією Уповноваженого ВРУ.

А про стандарти Європейської конвенції з прав людини в розрізі впровадження системи Custody Records в органах поліції доповіли інспектори сектору дотримання прав людини у місті Полтава, підполковник поліції Наталія Жовтенко та старший лейтенант поліції Олена Ващенко. Трохи інсайду від інспекторів: зараз розробляється проєкт з підвищення рівня доступності до будівлі гадяцького відділу поліції та більш зручного обслуговування відвідувачів.

Проведенню круглого столу передувало польове дослідження архітектурної доступності міста «(Не) доступне місто Гадяч», проведене членами ГО «Рідний край – Гадяччина», представниками ОМС, людьми у кріслах колісних, військовим, депутатами та просто небайдужими гадячанами. Про це дослідження ми писали у попередніх номерах газети. Нагадаємо, що головним завданням дослідження було дізнатися, перед якими перешкодами постане людина на кріслі колісному на шляху від Гадяцької ЦРЛ до  Гадяцької міської ради та оцінити їх . За результатами роботи було визначено, що пішохідна зона по заданому маршруту – недоступна для людей на кріслах колісних та інших маломобільних груп населення. А це означає, що ці люди самостійно не можуть отримати соціальні, медичні, банківські послуги, закупити продукти чи ліки. Це обмежує їх права і також може заважати адаптації до цивільного життя воїнів-ветеранів, які після травм опиняються у категорії маломобільних груп населення.

Також організаторами було проведено опитування «Безбар'єрний простір у Гадяцькій громаді». Його результати такі:

  1. 98,2 % опитуваних погодилися із твердженням, що з початком повномасштабного вторгнення в Україні суттєво збільшилася кількість людей з інвалідністю.
  2. 84,2% опитаних вважають, що у нашій громаді недостатньо розвинена інфраструктура, щоб маломобільні категорії населення не мали проблем з пересуванням.
  3. 98,2% впевнені, що бізнес має бути відповідальним та створювати доступний простір у магазинах, аптеках та інших закладах.
  4. 92,9% опитуваних погоджується, що потрібно закласти кошти у бюджет Гадяцької територіальної громади на 2024 рік для створення інфраструктури безперешкодного пересування маломобільних категорій населення.

Світлана Новікова детально звітувала про результати цього дослідження та опитування, а також поділилася  кейсом успішної співпраці громадськості і бізнесу та розповіла, як Олег Сергачов, який пересувається на кріслі колісному разом із завідувачкою супермаркету «МаркетОпт» Юлією Саловою,  покращили доступність до торгового приміщення.

Також було подано на розгляд проєкт громадського активіста Віталія Ковальова «Кільце доступності», реалізація якого допоможе вирішити проблему інфраструктурного доступу до основних послуг маломобільних груп, принаймні, у центрі міста, де їх зосереджено близько 90%.

На завершення, організатори та учасники виокремили першочергові проблеми міста, які потребують негайного вирішення та напрацювали рекомендації щодо покращення ситуації міжсекторальної роботи між органами влади, громадського сектору та бізнесу.

Сподіваємося, ця діяльність буде результативною і спільними зусиллями ми зможемо створити безбарєрний простір у Гадячі та громаді. І кожна людина, незалежно від рівня її фізичних можливостей, зможе жити повноцінним та активним суспільним життям.

Ми просто інакше дивимося і сприймаємо світ. Ми не обмежені, обмежена інфраструктура міста! Бар'єри лише в суспільній свідомості, в головах людей. Але ми не відлюдники. І ми теж багато чого вміємо і можемо. Ми такі ж люди, як і ви. Нам не потрібна допомога, нам потрібне безбар‘єрне місто!
Сергій Король (чоловік у кріслі колісному, член ГО «Рідний край-Гадяччина»)

P.S. Коли верстався номер, стало відомо, що розпочалися будівельні роботи на пішохідному переході, біля Приват-банку, який тестували гості з Києва і який був небезпечним для життя. Також, почалися обговорення проєкту  «Кільце доступності» та влаштування пандусу у багатоквартирному будинку, де проживає людина з інвалідністю.

Автор статті

Стрічка звісток

Ковальов Віталій
Новікова Світлана
Новікова Світлана
Пинчук Віталіна
Газета