Дідух: символ урожаю, достатку та родинного тепла
Після великих потрясінь наше суспільство почало частіше звертатися до своїх традицій, цінувати культурну спадщину, згадувати витоки. Це свідчить про те, що нематеріальне живе в нашій колективній пам’яті. Свята та обряди наших предків створювалися з глибоким усвідомленням сенсу буття, вірою та відчуттям надприродного. Зі зростанням віддаленості від природи багато цих знань стали для нас закритими.
Ми повинні зберегти пам’ять про цей великий духовний спадок, що з’єднує покоління, повернути традиціям їхнє місце у сучасному житті. Свідоме відтворення обрядів, як-от створення дідуха, є важливим кроком до розуміння своєї ролі у світі й глибшого зв’язку з минулим.
Його величність – Дідух!
Моя особиста історія знайомства з традицією ставлення Дідуха на Святвечір почалася у 2018 році. Тоді ми поїхали гостювати в Харків до рідні на свята. Для мене була дивина бачити в оселі таку вишукану красу: досконало сплетений, уквітчаний сухоцвітами - Дідух був в центрі уваги. Не впевнена, що я раніше щось чула про традиці виготовлення ритуального снопа, а може чула - та пройшло поза увагою. Під тими враженнями побачила як в переході метрополітену продавали маленькі прикрашені снопи. Тоді і вирішила виготовити собі на наступний рік Дідуха. Вийшов він, як на мене, дуже гарним. Важливо що у його виготовленні брала участь вся родина.
Таємниці створення Дідуха: символіка чисел та конструкції
Виготовлення Дідуха – тривалий і, певною мірою, нелегкий процес. Матеріали потрібно заготовити влітку, вчасно їх зібрати, висушити, правильно зберегти. Кожну злакову стеблину необхідно перебрати від зайвого листя та посортувати. Зазвичай, заготовляється жито, пшениця. Також можна додати просо, овес, льон та різнотрав'я.
Всі Дідухи по-своєму особливі. Опора, на якій він стоїть - це одна, три або чотири «ноги». Останнє є символом чотирьох сторін світу, чотирьох положень сонця: сонцестояння і рівнодення. Символ Трійці взагалі в нашій культурі посідає вагоме місце: триіпостасьє в Християнстві, триєдність часу (минуле, теперішнє та майбутнє), триєдність світів (Прав - світ законів матеріального і духовного буття, Яв - земний, явний світ та Нав - невидимий, духовний світ).
Символіка чисел має своє продовження і в кількості колосків, що беруться за основу при вплітанні, і кількості ступенів чи «поверхів» Дідуха. Наприклад, 3 - число Бога, 7 - число Всесвіту, бо складається з трійки - символу душі, неба та четвірки - символ земного (сім днів тижня, сім колін роду, семиподільний період життя людини), 9 - небесне число (девять днів виношується дитина в утробі матері), 12 - всесвітній і духовний лад (12 апостолів, 12 місяців, 12 страв на Святвечір, 12 знаків зодіаку).
Якщо опора, на якій стоїть Дідух я зветься «ногами», то мають бути і «руки». В моєму баченні, ідеальна конструкція для плетіння - семиступеневий (7 поділок) Дідух, що має «ноги», на яких міцно стоїть, дві чи чотири «руки», які підняті догори. В минулому році я навіть назву йому дала - Світовид, бо його вигляд навіяв саме такий образ.
Дідух як оберіг: сила думок і значення кожної рослини
Увесь процес виготовлення Дідуха обов'язково повинен супроводжуватися добрим настроєм, світлими думками. Буває таке, що прийде в голову під час роботи крива думка, погана новина чи просто зникає настрій - я все одразу відкладаю, щоб не вплітати туди негативне. Бо основна його роль - принести в дім благополуччя та щастя, як кажуть в народі: «Дідух в хату - біда з хати!».
Кожна рослина, що вплітається в Дідуха має свою роль та значення, залежно від того, що вона символізує. Наприклад, злакові що є в основі Дідуха - це шана врожаю теперішньому та майбутньому. Назва жита говорить сама за себе, як і овес, просо символізує родючість, багатство та красу. Пшениця - достаток, льон - символ родини, її об'єднання. З трав я використовую звіробій, голівки маку - захист від всього «дурного», як казали раніше; чорнобривці - символ дому, родини; деревій - сила, міць. Барвінок взагалі сакральна рослина, бо його в'яжуть і на короваї, як символ кохання і на довге щасливе життя. Він є і символом поєднання родів, що зустрічаються на Святу вечерю. Безсмертник також дає життєву силу, довголіття та є провідником між світами.
Мені було важливо та цікаво пройти увесь річний цикл від посіву до плетіння Дідуха. Цього року нарешті я дійшла до того, що сіяла злакові культури. Вдячна кожному, хто допомагав мені в тій справі і матеріалами, і порадами. Були в нас і справжні жнива серпом та босоніж, співаючи обрядових пісень. Також я замовила ціп із села Моринці, де, доречі, народився Тарас Шевченко (тепер я запам'ятала назву його батьківщини). Навчилися молотити і я, і моя десятирічна донька. Обмолочена і екологічно чиста пшениця буде якраз для святкової куті. А також вже годуємо нею птахів, що прилітають зимовими ранками до вікна.
Читайте також:

«Рідний край. Газета Гадяцького земства»
свіжі випуски кожні два тижні.
Зробіть онлайн-передплату друкованої версії газети "Рідний край. Газета Гадяцького земства" та підтримайте нашу редакцію
Передплатити