Публікується в Гадячі з 1906 року
«Бажання ясне — мислити, творити, живиться силою думок цілючих і правду й боротьбу благословити!»
Олена Пчілка
0
( 1000 )
Середа, 29 Травня 2024 року
Джерело захисту, яке варто захистити
Джерело захисту, яке варто захистити

Джерело захисту, яке варто захистити

21 березня увесь світ відзначав Всесвітній день лісів! Неможливо переоцінити значення лісів у житті всієї планети. Адже ліс – унікальний природний потенціал. Він відіграє надважливу роль для кожної держави: екологічну, економічну та соціальну.

Джерело здоров'я і добробуту

Насамперед, ліси – це свіже повітря та чисте довкілля. За добу одне дерево виробляє кількість кисню, необхідну для 3 дорослих людей. Дерева поглинають велику кількість забруднюючих речовин, що потрапляють у повітря. Вони регулюють баланс води на Землі. У лісовому ґрунті і підстилці за весняний період накопичуються запаси вологи, що допомагає зберегти повноводдя озер і річок, а корені утримують та поглинають воду під час дощів, запобігаючи повеням.  Ліси запобігають змінам клімату, поглинаючи вуглекислий газ із атмосфери. Ліси зменшують рівень шуму і пилу. Лісосмуга вздовж автодороги знижує рівень шуму на 11 децибел. А гектар лісу за рік затримує до 100 тонн пилу. Вони нас годують та зцілюють. В лісі ростуть поживні гриби та ягоди, лікарські трави. З деревини зводять будинки, виготовляють предмети побуту, меблі, посуд і прикраси. Лісові дари використовують в медицині, паперовій промисловості та суднобудуванні. Допомагають зняти втому і поліпшити настрій, адже свіже чисте повітря знижує тиск, рівень гормону стресу кортизолу та посилюює імунну систему.


Українські ліси і вороже вторгнення

Сьогодні, ліси допомагають захищати Україну від ворога. Деревина – це надважливий природний ресурс, який може врятувати життя нашим військовим. Із неї воїни будуть фортифікаційні споруди та цілі підземні містечка. Деревина, в тому числі, використовується для опалення, будівництва тимчасових мостів, переправ, понтонів, які дозволяють військовим переміщати війська та техніку через водні перешкоди.

Разом з тим, повномасштабне вторгнення росії в Україну завдало значної шкоди природним екосистемам нашої країни. Негативний вплив війни на природу триває протягом усіх років російської агресії проти України. Але з лютого 2022 року географія та масштаби такого впливу відчутно зросли.

Одним із найбільш катастрофічних наслідків бойових дій є масштабні лісові пожежі. Саме вони спричинюють загибель величезної кількості особин різних видів фауни та флори, забруднення грунтів та атмосферного повітря.

Варто усвідомлювати, що терміни відновлення для різних екосистем дуже різняться. Наприклад, для лісів це може зайняти від декількох десятиліть до сотень років. У степових осередках пожежі також знищують багато видів рослин і тварин, а тривалі торф'яні загорання місяцями викидають у повітря токсичні речовини, адже загасити таке горіння найважче.

Значної шкоди для природних екосистем завдають також вибухи різних боєприпасів. Окрім прямого фізичного знищення тварин та рослин, це є фактором стресу для них та може призвести до втрати місць проживання та змін маршрутів для міграції, зокрема для птахів. А залишки вибухонебезпечних речовин ще багато років нестимуть загрозу для крупних тварин і людей.

Малюнок випускниці Гадяцької мистецької школи Максименко Ізабелли

Ситуація на Гадяччині

У 2022 році у зв'язку із реорганізацією до Гадяцького лісового господарства приєднали Пирятинське лісове господарство і вони стали одним цілим. До нього входять 12 структурних підрозділів – 10 лісництв, гараж і нижній склад. Територія, що йому підпорядковується розміщена в межах Миргородського, Полтавського та Лубенського районів і займає понад 56 000 га. А згодом, у зв'язку з реструктуризацією в лісовій галузі, лісгоспи стали філіями. На сьогодні, колишній Гадяцький лісгосп має назву Філія «Гадяцьке лісове господарство ДП «Ліси України».

Директор філії «Гадяцьке лісове господарство ДП «Ліси України» Ігор Федяй розповів: «Російські війська, на щастя не встигли завдати значної шкоди лісам, що підпорядковані філії. На початку повномасштабного вторгнення ворожі колони частково зайшли на територію Вельбівського лісництва, звідки їх швидко вигнали наші захисники. Оскільки ще була зима, то пожеж не виникало, але відбулося забруднення боєприпасами, паливними мастилами і часткові руйнування дерев. За офіційним запитом, після звільнення цих територій на місце викликали працівників ДСНС і лише після їхньої перевірки лісових ділянок і відповідного дозволу, там почали працювати працівники нашого лісового господарства».

Ігор Андрійович повідомив також і про те, що на сьогодні вже майже завершився весняний процес по лісовідновленню та лісорозведенню. Лісовідновлення відбувається шляхом насаджування молодих дерев на місцях зрубаних масивів, а лісорозведення – це засадження різних ділянок землі, де до цього часу лісу не було. За останні 19 років шляхом лісорозведення було створено 3445 га нових лісів. Цієї весни філією висаджено лісів на площі 106,6 га. Із них шляхом лісорозведення - 24,9 га. Але планується ще осіння посадка.

Увесь посадковий матеріал вирощений на базовому лісовому розсаднику філії.

Хоч значні руйнування лісового покриву через російське вторгнення і оминули наш край, та варто розуміти, що порушення екологічних балансів та потенційні перешкоди для відновлення становлять серйозну загрозу для біорізноманіття та стійкості природних екосистем усієї країни.  Для міжнародної спільноти важливо усвідомити ці наслідки та спільно працювати над захистом та відновленням лісових ресурсів України.

І які б випробування не випали на долю нашої держави, нам варто знати, берегти, цінувати, відновлювати і розмножувати наше природне цілюще джерело здоров'я і повноцінного життя, наше багатство – ліси України!

Ода Гадяцькому лісгоспу та його працівникам

 

Де Ворскла та Псел до Дніпра несуть води,

Де Гадяч з Зіньковом єднають межу,

Нащадки славетного духом народу

Саджають ліси і для нас бережуть.

Як батька та матір, як мир у родині,

Примножує ліс, стереже нам лісник

Зелені легені моїй Батьківщині

Лікує й наповнює їх захисник.

Берези і сосни, дуби і ялини

Об'єднують Сонце, Землю і блакить

Низький уклін людям, що творять перлини,

Дерева дають нам комфортніше жить.

 

Як дім, ліс для всіх небайдужих відкритий,

Як Фенікс, встає кожен рік по весні

Він Сонцем зігрітий, дощами умитий,

Дарує нам кисень, тобі і мені.

У щирій молитві схилюсь на коліно,

Подякую Богу за цю благодать.

Клянемось ліси і річки, і долини

Примножить із скарб цей нащадкам віддать.

Воскресне ще наша свята Україна,

Якщо від Донбасу до Сивих Карпат

Ліси та діброви моєї країни

Ми будемо плекать як маленьких дитят.

 

Вірш надрукований у книзі Івана Гришко «Між Пслом і Ворсклою плекаємо ліси…», присвяченій 80-річному ювілею ДП «Гадяцький лісгосп» у 2020 році.

Автор статті

Зробіть онлайн-передплату друкованої версії газети "Рідний край. Газета Гадяцького земства" та підтримайте нашу редакцію

Стрічка звісток

Страшко Надія
Ященко Валентина
Дейна Ганна
Новікова Світлана
Новікова Світлана
Новікова Світлана