Енергетики на варті світла: про виклики та щоденну працю
Сьогодні в Україні, плануючи свій день, люди орієнтуються не лише на власне самопочуття, бажання чи робочі завдання. У розпорядку обов'язково враховуються і графіки відключення електроенергії. Не будемо зупинятися на тих, хто став причиною цих незручностей, а краще поговоримо про тих, хто своєю нелегкою працею щодня намагається забезпечити «світлом» наші домівки.
22 грудня в Україні відзначають професійне свято працівників енергетики та електротехнічної промисловості України. І напередодні свята ми спілкуємося із начальником Гадяцької дільниці Миргородської об'єднаної філії АТ «Полтаваобленерго» Олексієм Черняком.
За крок до світла: про роботу енергетиків, виклики і вдячність
— Олексію Олексійовичу, дозвольте мені припустити, що про енергетиків, до початку блекаутів, пересічні громадяни та громадянки не так багато знали і часто недооцінювали вашу працю.
— Не скажу, що з повномасштабним вторгненням і відключеннями електроенергії щось дуже змінилося. За 30 років роботи у цій галузі, а саме в АТ «ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО», я дуже рідко чув слова подяки від споживачів. На жаль, відношення до нас критичне. Зрозуміло, коли все добре — ніхто не згадує енергетиків. Але як тільки настають несприятливі погодні умови або виникають аварійні ситуації, люди одразу згадують, що є ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО. Робота важка і хотілось би, звичайно, щоб нас згадували не тоді, коли зникає світло.
А от про свої обов'язки люди забувають. А їх чимало. І мова не лише про вчасну сплату чи передачу показників. Наприклад, плануючи якісь будівлі чи посадку дерев, майже ніхто не враховує лінії електропередач, які пролягають через подвір'я. А потім, коли наші працівники приїжджають, щоб обпиляти високі дерева, гілки яких зачіпаються за дроти – люди ледь не під пилку кидаються, щоб не спилювали якісь сортові чи пам'ятні дерева.
Ще чомусь до електроенергії не відносяться, як до товару, за який також треба платити і з цих коштів платяться податки, виплачується заробітна платня працівникам, проводиться модернізація застарілого обладнання. На початку повномасштабного вторгнення був введений тимчасовий мораторій на відключення боржників за спожиту електричну енергію і дуже багато людей сприйняли це як дозвіл взагалі не сплачувати за отрмані послуги, хоча ми не були прифронтовою чи окупованою територією. Багато людей перестали платити взагалі і це потягло за собою певні наслідки, в тому числі проведення відключень.
Енергетики про відключення: чому важливо розуміти роботу системи?
— А чи можна говорити, що зараз цей негатив посилюється ще й тим, що багато людей не розуміють як працює енергосистема України, як і чому потрібні планові чи аварійні графіки відключень?
— Тут влучніше було б сказати, що причина не в нерозумінні принципу роботи енергосистеми, а у нашому менталітеті. В 99% скарг, які нам надходять звучить фраза: «Чому у сусіда є, а в мене немає?».
Щодо відключень, то треба пояснити, що переважна більшість генеруючих потужностей країни знищена або пошкоджена – це величезна проблема, але так само пошкоджені і розподільчі пункти, трансформаторні підстанції, деякі з яких проектувалися під конкретні енергооб'єкти або розраховувалися на певну кількість споживачів
І тому виникає необхідність обмежувати потік електроенергії через ці об'єкти, бо закони фізики ніхто ж не відміняв. Не можна пропустити через певну лінію більше енергії, ніж розраховано. Тому потрібно розвантажувати лінії, щоб хоча б об'єкти критичної інфраструктури могли отримувати живлення і функціонувати.
— З якими ще викликами зіткнулось підприємство під час повномасштабного вторгнення?
— Це стосується персоналу. Хоча підприємство є приватним, але ми офіційно виконуємо всі законодавчі вимоги, дотримуємося нормативних документів. Зараз наші працівники підлягають бронюванню, але на початку вторгнення цього не було. І вже у перші місяці до лав ЗСУ було мобілізовано 15 співробітників з нашої дільниці. Це чоловіки молоді і старшого віку, частина виробничого колективу. На той час у нас і працювало близько ста осіб, то погодьтеся, 15% від загального штату – це чимало. Нам було дуже важко налагодити роботу. Людей і зараз катастрофічно не вистачає.
Робота енергетиків: що потрібно знати перед тим, як обрати цю професію?
— А до чого має бути готовою людина, яка вирішила працювати у цій сфері? Які основні вимоги до потенційного кандидата?
— Враховуючи специфіку нашої роботи, працівників важко знайти і черг із бажаючих у нас немає. Потенційний співробітник має пройти програму навчання, отримати групу з електробезпеки, освоїти безпечні методи роботи і технології. Електромонтерів ми готуємо мінімум 6 місяців, а якщо це будуть верхолазні роботи – то 12 місяців. Також потрібно пам'ятати, що найбільше роботи з'являється у темну пору і в непростих погодних умовах: в дощ, спеку, сильні вітри, заметілі і так далі. Робота часто під діючою напругою і постійно на відкритому повітрі і на це теж не кожна людина погодиться.
— Виходить, що у осінньо-зимовий період у вас найбільше роботи?
— Не завжди. Завдяки тому, що, незважаючи на складний час в країні, підприємство постійно проводить планові капітальні і профілактичні ремонтні кампанії, система працює злагоджено. Роботи не зупиняються і згідно встановлених графіків проводиться заміна опор, технічне обслуговування трансформаторних підстанцій, реконструкція повітряних ліній електропередач, ведуться роз'яснювальні роботи з населенням і інше. Ну і звичайно, ми намагаємося чітко і оперативно реагувати на звернення споживачів.
— А що є найбільшою проблемою для вашої роботи?
— Я про це вже згадував, це зелені насадження. Це і недоглянуті дерева на приватних територіях, і різні хащі на польових ділянках чи на вулицях сіл і міста, де ніхто не проживає. На жаль, органи місцевого самоврядування теж з цим нам майже не допомагають і практично не займаються очищенням ліній електропередач на своїх територіях.
Стан енергосистеми, відновлення мереж та пам’ять про загиблих енергетиків
— А як ви взагалі оцінюєте стан енергосистеми в нашому регіоні?
— Задовільно. І саме завдяки систематичній роботі. За рахунок того, що все робиться вчасно, система працює злагоджено і під контролем.
— Мені відомо, що працівники з вашої дільниці брали участь у відновлювальних роботах на деокупованих територіях. Можете розповісти про це?
— Так, у 2022 році після деокупації частини Херсонської області, на добровільній основі формувались бригади «ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО», які залучались до відновлення електромереж. Їхня робота майже нічим не відрізнялася від роботи на нашій дільниці, адже конструктивно всі лінії однакові.
Особливістю роботи було лише те, що ділянка на якій вони працювала була чітко визначена в цілях безпеки і тільки після розмінуваннями бригади допускались до виконання робіт. Наш персонал загартований роботою в екстремальних умовах і тому працювати вони можуть завжди і будь де.
— На фасаді цього приміщення встановлена меморіальна дошка полеглому захиснику Владиславу Бездудному. Він працював тут?
— Так, це був молодий і перспективний спеціаліст. Його дід Василь Григорович Гузь працював у нас електромонтером з обслуговування розподільчих мереж Лютенської дільниці до самого виходу на заслужений відпочинок. Через деякий час і Владислав, за рекомендацією свого дідуся прийшов до нас на підприємство на посаду електромонтера. Він був прекрасний, відповідальний хлопець, перспективний. Пропрацював понад чотири роки, але коли отримав повістку про мобілізацію, не вагаючись пішов захищати нашу країну. На жаль, у серпні 2023 року старший солдат Владислав Бездудний із позивним «Полтава» загинув на Запорізькому напрямку. Йому було 26 років.
Енергетики про важливість ощадливого використання електроенергії
— Олексію Олексійовичу, на завершення нашої розмови я би хотіла, щоб ви дали свої рекомендації, як населення може підтримати енергетичну систему України. Можливо якісь поради по економії?
— Рекомендую всім споживати електроенергію відповідально. Свідомо користуватися електричними приладами, за можливості перейти на диференційований облік електроенергії, або простіше кажучи, встановити лічильники денного і нічного тарифу. Нічний тариф удвічі дешевший за денний і якщо ви маєте потужні електроприлади, то економія буде відчутною і для системи, і для вашого гаманця. Ну і з розумінням ставитися до ситуації в країні, до енергетиків та і один до одного.
Користуючись нагодою хочу привітати всіх колег енергетиків з професійним святом та побажати щоб у роботі як і в житті, мати безперебійне джерело енергії, продуктивності у Вашій справі та безаварійної роботи, а також миру, добра, нових творчих злетів і здобутків.
— Олексію Олексійовичу, хочу виправити ту несправедливість, про яку ми говорили на початку розмови і бути першою споживачкою, яка висловить вам вдячність за Вашу роботу. В сьогоднішніх умовах дуже чітко стає зрозумілою цінність і важливість кожної професії, кожної людини. Тому у Вашій особі хочу привітати всіх енергетиків незламної країни з днем енергетика, яке ми відзначаєм 22 грудня. Хочу подякувати всім за стійкість, вчасність, розуміння і побажати якомога менше аварійних ситуацій в роботі і побільше вдячних споживачів та споживачок!

«Рідний край. Газета Гадяцького земства»
свіжі випуски кожні два тижні.
Зробіть онлайн-передплату друкованої версії газети "Рідний край. Газета Гадяцького земства" та підтримайте нашу редакцію
Передплатити