Публікується в Гадячі з 1906 року
«Бажання ясне — мислити, творити, живиться силою думок цілючих і правду й боротьбу благословити!»
Олена Пчілка
0
( 1000 )
Неділя, 23 Березня 2025 року
Ірина Гулей: продовження історії її життя та досягнень
Ірина Гулей: продовження історії її життя та досягнень
Гадяцька спільнота у Києві на Майдані, 2004 рік. Фото із особистого архіву Катерини Дубної.
Гадяцька спільнота у Києві на Майдані, 2004 рік. Фото із особистого архіву Катерини Дубної.

Ірина Гулей: продовження історії її життя та досягнень

Ірина Гулей – лідерка, яка змінювала Гадяч. Продовження спогадів про її боротьбу, розвиток громади та служіння людям.

У 2005 році Ірина Гулей стала головою Гадяцької районної організації політичної партії «Наша Україна», членкинею президії обласної партії «Наша Україна», депутаткою Полтавської обласної ради п’ятого скликання. У цьому ж році її призначили на посаду голови Гадяцької районної державної адміністрації.

Задля того, щоб уникнути спекуляцій стосовно питання «педагогічної» освіти, одразу після призначення на посаду голови, Ірина вступила на навчання до Національної академії державного управління при Президентові України та здобула спеціальність магістра управління суспільним розвитком.

 Здобутки Ірини Гулей під час керівництва районом

Важко перерахувати усі здобутки Ірини Гулей на посаді голови районної державної адміністрації, проте з упевненістю можна сказати, що завдяки її старанням проведено ремонти шкіл, дитячих садків, лікарень, будинків культури, доріг, ФАПів у селах. Вона стимулювала розвиток підприємництва, сприяла відкриттю будинку сімейного типу замість державного, будівництву першої у місті Свято-Михайлівської церкви Київського патріархату, яка нині знаходиться в парафії ПЦУ.

Великого значення Ірина Володимирівна надавала відновленню історичної значущості міста Гадяча як козацької столиці. За її сприянням на міжнародному рівні відзначили 350 річницю з дня укладення Гадяцької угоди між Річчю Посполитою та Гетьманщиною. Ірина навіть була у складі оргкомітету з підготовки та проведення урочистостей з нагоди 350 річниці перемоги війська під проводом гетьмана України Івана Виговського у Конотопській битві.

Також до важливих здобутків за часів головування Ірини Володимирівни можна віднести визнання Гадяча містом обласного значення, оскільки це дало можливість збільшити фінансування районного центру.

Велику увагу Ірина Гулей приділяла будівництву та реконструкції  мостів у Гадяцькому районі. Коштів на ці потреби, як завжди не вистачало, проте завдяки депутатству в обласній раді вона знаходила необхідні суми.

Гадяцька спільнота у Києві на Майдані, 2004 рік. Фото із особистого архіву Катерини Дубної.

Покращення логістики

Ірина Володимирівна завжди прагнула, щоб навіть із найвіддаленіших сіл та хуторів люди могли дістатися до районного центру, переймалася й комфортним довезенням здобувачів освіти до опорних шкіл, виділяла  кошти на закупівлю нових автобусів.

Вона завжди прагнула зберегти як школу у селі, так і дитячий садок у місті, відновлювала  приміщення, закуповувала нове обладнання для класів та груп, оскільки була переконана, що, там, де руйнуються школи – будуватимуться тюрми!

Варто згадати також і про ремонт дорожнього покриття у районі. Там, де не вистачало коштів на повноцінний асфальт – робився бодай ямковий ремонт. Цьому зокрема сприяла співпраця із газовидобувною компанією АТ «Укргазвидобування» в особі директора Газопромислового управління «Полтавагазвидобування» Ігоря Атаманчука. На прохання Ірини він позапланово виділив кошти на ремонт дороги від районного центру до села Плішивець, зекономивши таким чином кошти районного бюджету для ремонту іншої проблемної ділянки.

Окремо потрібно наголосити, що саме завдяки старанням Ірини Гулей, відремонтували приміщення та закупили сучасне обладнання для хірургічного відділення Гадяцької центральної районної лікарні.

Внесок Ірини Гулей у покращення побутових умов

Ірина Володимирівна завжди прагнула забезпечити гідний рівень життя для людей. Тому вона підтримувала/ініціювала/організовувала/ сприяла бурінню нових водних свердловин задля того, щоб водопостачання не припинялося  вночі. З метою отримання додаткових джерел фінансування, Ірина надавала дозволи на відкриття нових автозаправних станцій та магазинів без так званих «відкатів», чим дуже дивувала підприємців.

За керівництва Ірини Гулей в будівлі Гадяцької районної державної адміністрації, де завжди працювало багато жінок, на початку 2000 років зробили реконструкцію приміщення та збудували нарешті теплий санвузол для колективу.

Гадячани і гадячанки на квартирі доньки Олени Лебедєвої у Києві. Короткий перепочинок під час революції. Фото із особистого архіву Катерини Дубної.

Ірина Гулей та робота над проєктом відновлення кіноконцертного залу «Дружба»

Особливо хочеться відзначити внесок у відбудову напівзруйнованого кіноконцертного залу «Дружба» у місті. Чотири роки поспіль Ірина Володимирівна шукала кошти на його відновлення…

Доки робили дороговартісний проєкт – трапилася глобальна фінансова криза 2008 року. Кошторис довелося подвоїти. Звісно, що про витрати з районного бюджету не йшлося, оскільки були більш значущі потреби, ніж вистави та концерти. Однак фінансові труднощі не зупинили Ірину Гулей в її бажанні продовжити будівництво.

Тож коли під час зустрічі в Полтаві обласне керівництво разом із вищим керівництвом НАК «Нафтогаз України» обговорювали видатки нафтогазової галузі у кожному з районів Полтавщини, Ірина Володимирівна не погодилась із сумою, яка була закладена на фінансування Гадяцького району. Вона впевнено вийшла на трибуну та домоглася кількох хвилин виступу – її палка промова про рідний край та його проблеми не залишили байдужим голову правління Нафтогазу Олексія Івченка. Після виступу Ірини він проголосив, що саме для Гадяцького району кошти безапеляційно буде збільшено втричі! Це дало змогу не лише продовжити темпи відбудови кіноконцертного залу, а й закрити інші проблемні питання у фінансуванні району.

Ірина Гулей щиро хотіла порадувати гадяцьку спільноту оновленим і сучасним місцем для переглядів вистав, фільмів, концертів тощо. Вона завжди говорила: «Зроблю насамперед те, чим користується загал, для усіх!»

Наприкінці 2009 року, у розпал чергових виборів президента України, чинній голові Гадяцької районної державної адміністрації почали штучно перешкоджати у відкритті кіноконцертного залу «Дружба». Причини й досі  незрозумілі, можливо, задля того, щоб нашкодити репутації та понизити  рейтинги. Відкриття кінозалу навмисно затягувалося…

Повернення до влади Віктора Януковича та відставка Ірини Гулей

Заслугами Ірини Володимирівни вдало скористався її наступник, який присвоїв всі її здобутки…

Принагідно хочеться зазначити, що прощання Ірини Володимирівни з колективом, після призначення на посаду нового голови Гадяцької районної державної адміністрації, відбувалося зі слізьми на очах та аплодисментами від колективу міської та районної рад. Адже усі п’ять років своєї праці на посаді очільниці Гадяцької районної державної адміністрації Ірина Володимирівна присвятила служінню людям.

Вибори президента України 2010 року повернули до влади Віктора Януковича. Усі здобутки «Помаранчевої революції» знівелювалися. Ірина Гулей втратила посаду. А прихильники політики Віктора Януковича, які повернулися до влади, все одно не могли пробачити Ірині Володимирівні  свої поразки 2004 - 2005 років.

Пригадую, як після відставки Ірини Володимирівни, новопризначена влада вишукувала у діяльності попередниці бодай якийсь компромат, факти зловживання обов'язками. Вони навіть вимірювали розміри вікон у будівлі районної адміністрації. На їхню думку, колишня очільниця могла «додати площу», а «різницею» скористатися! Однак розміри вікон виявилися навіть більшими за ті, що значилися в технічній документації. Як наслідок, висунути Ірині Гулей хоча б якісь обвинувачення у зловживанні владою за всі п’ять років керівництва Гадяцьким районом вони так і не змогли.

Хочу наголосити, що  привласнення державних коштів завжди розцінювалося Іриною, як «восьмий смертний гріх»!

Безробіття, постійне цькування новою владою, нівелювання здобутків Ірини Володимирівни на посаді очільниці району негативно позначилися на її здоров’ї. На фоні цих переживань Ірині Гулей діагностують страшну хворобу.

Її стійкість та героїчна боротьба з тяжкою недугою потребують окремої розповіді…

Революція Гідності сприяла новому поштовху у боротьбі Ірини Гулей за свою Україну, попри двобій із тяжкою хворобою.

Знову в її маленькій квартирі – штаб, знову – тривоги, безсонні ночі, організація поїздок та передачі гуманітарної допомоги на Майдан, а також організація свого – у Гадячі. Коли Революція Гідності нарешті перемогла – з’явилися сподівання на кращі зміни. Хвороба після багатьох хіміотерапій перейшла у стадію ремісії, тому з’явилася також і надія на одужання.

Ірина Гулей: керівництво Відділом освіти Гадяцької районної державної адміністрації

У квітні 2015 року Ірину Володимирівну призначають начальницею відділу освіти Гадяцької районної державної адміністрації. Вона знову поринає у роботу: нововведення, ремонти – все для людей! Майже в усіх школах і садочках району централізовану систему опалення замінюють на індивідуальну, встановлюють нові вікна, проводять ремонти спортзалів, ігрових майданчиків, дахів, здійснюють будівництво санвузлів у приміщеннях  навчальних закладів тощо.

Покращення життя і побуту людей завжди найбільше хвилювало Ірину Гулей. Вона не могла змиритися з тим, що на території Районного відділу освіти та Гадяцького ліцею № 1 санвузли знаходяться на вулиці,  оскільки була переконана, що треба дбати про колектив. Таким чином, Ірина Володимирівна ініціювала будівництво санвузла у приміщенні Районного відділу освіти. Здається, що це дрібниця, проте ніхто до неї десятиліттями навіть не спробував покращити умови праці для своїх працівників і працівниць.

Нова боротьба із хворобою

Проте своє здоров’я цій мужній жінці зберегти не вдалося – була нова боротьба, нові курси хіміотерапії, нові надії та сподівання... Ірину дуже тішили листи зі словами підтримки, які надходили з Гадяцького району та різних куточків України. Люди ділилися своїми історіями  перемоги над хворобою, надсилали молитви, іконки, молилися і дякували за роботу.

Однак хвороба виявилася сильнішою й дуже рано забрала у нас Людину з великим серцем, широкою душею, сповненою добротою, дбайливістю та переживаннями…

 

Читайте також:

Ірина Гулей із українським есеїстом, критиком, політв'язнем Євгеном Сверстюком
Ірина Гулей: натхнення та праця задля майбутнього України

Ірина Гулей надихала своєю роботою: очолювала гадяцьку «Просвіту», була серед організаторів РУХу, допомагала дітям та відроджувала традиції

Авторка статті
Зробіть онлайн-передплату друкованої версії газети "Рідний край. Газета Гадяцького земства" та підтримайте нашу редакцію
0
Долучитися може кожен і кожна, хто поділяє наші цінності та вірить у Перемогу України!
ПЕРЕДПЛАТНИЙ ІНДЕКС УКРПОШТИ
61565

«Рідний край. Газета Гадяцького земства»
свіжі випуски кожні два тижні.

Зробіть онлайн-передплату друкованої версії газети "Рідний край. Газета Гадяцького земства" та підтримайте нашу редакцію

Передплатити

Стрічка звісток