Публікується в Гадячі з 1906 року
«Бажання ясне — мислити, творити, живиться силою думок цілючих і правду й боротьбу благословити!»
Олена Пчілка
0
( 1000 )
Субота, 20 Липня 2024 року
Коли буде встановлений пам’ятник Лесі Українці у Гадячі?
Коли буде встановлений пам’ятник Лесі Українці у Гадячі?

Коли буде встановлений пам’ятник Лесі Українці у Гадячі?

В Україні та загалом у світі налічується близько 100 пам‘ятників та пам‘ятних дошок, присвячених Лесі Українці. Їх можна зустріти і в центрі села Соколя Львівської області, і в парку Клівленда у США. На Гадяччині, на жаль, такого пам’ятника немає, хоча спроби увіковічнити всесвітньо відому українку були. Ось про деякі з них.

Спроба перша

У 1960 році в час підготовки до відзначення 90-річчя з дня народження Лесі Українки Гадяцька районна партійна конференція прийняла рішення про спорудження шляхом народної будови літературно-меморіального музею поетеси. Як на ті часи, зібрали чималі кошти. 10 тисяч карбованців (тодішніми грішми) виділило на музей обласне відділення Товариства для поширення політичних знань за гонорари від лекцій. 8 тисяч карбованців перерахувала обласна комсомольська організація. Обласний театр імені Миколи Гоголя, обласна філармонія передали гроші, зароблені за позапланові концерти й спектаклі. Редакція обласної газети «Зоря Полтавщини» – гонорари за декілька літературних сторінок. Було прийнято рішення урочисто закласти фундамент музею в день ювілею поетеси – 25 лютого 1961 року. Та зібрані кошти пішли на інше. А музей Лесі Українки так і не з’явився…» (із наукової доповіді історикині-музеєзнавиці Олександри Іллівни Шалагінової «Про що шепоче Зелений Гай»).

Спроба друга

У жовтні 2012 року читаємо в газеті «Гадяцький регіон» обіцянки тодішніх партійців  збудувати пам’ятники Т.Г. Шевченку та Л. Українці до 2017 року. Пам’ятник Тарасу Григоровичу збудували, але щось пішло не так і пам’ятник  Лесі Українці так і не з’явився (із рубрики «Обіцяємо виконати до 2017 року» газети «Гадяцький регіон» №1 за жовтень 2012 р.).

Спроба третя

Натомість у серпні 2013 року біля Кіноконцертного залу «Дружба» з’явився камінь з написом «На цьому місці буде встановлено пам’ятник Лесі Українці». Камінь так і стоїть вже більше 10 років як щось тимчасове,  і невідомо, ще скільки стоятиме…

 

У київській майстерні відомого українського художника Миколи Наумовича Обезюка стоїть гіпсова модель скульптури Лесі Українки. Така ж сама гіпсова скульптура перебуває у музеї Лесі Українки  в Колодяжному (згідно з Актом передачі вона там з 1991 року). Його відомі роботи – «Дівчинка з колосками» в Національному музеї «Меморіал жертв Голодомору» у Києві, пам‘ятник Лесі Українці в Луцьку, погруддя Олени Пчілки в Луцьку та багато інших. Микола Наумович саме зараз працює над тим, щоб у Мадриді з цієї гіпсової моделі була вилита бронзова  скульптура нашої славетної українки.

Іспанці шанують пам’ять про неї, а ми… ?

Гіпсова модель скульптури Лесі Українки художника М. Обезюка

Автор статті

Зробіть онлайн-передплату друкованої версії газети "Рідний край. Газета Гадяцького земства" та підтримайте нашу редакцію

Стрічка звісток

Газета
Недовіс Олександр
Газета
Дейна Ганна
Орлова Ірина