Публікується в Гадячі з 1906 року
«Бажання ясне — мислити, творити, живиться силою думок цілючих і правду й боротьбу благословити!»
Олена Пчілка
0
( 1000 )
Середа, 29 Травня 2024 року
Натхнення Олексія Будника
Натхнення Олексія Будника

Натхнення Олексія Будника

30 березня у Краснолуцькій громаді відбулася непересічна подія – у Сватківському старостаті відкрита арт галерея «Синергія». Ідея її відкриття належить старості Усику Олександру Михайловичу.

Маленькі групи людей біля старостату та  машини на парковці  - ознаки того, що в селі повинна відбутися якась подія.

Невеличке, але затишне приміщення в центрі села. Вивіска вказує, що в ньому знаходиться артгалерея. Саме тут відкривається персональна виставка харківського художника члена національної спілки художників України і педагога Олексія Будника «Натхнення».

У вітальному слові голова громади Віктор Романенко сказав, що якби не війна, то ця виставка могла б і не відбутися. Адже Олексій Будник народився в Харкові, виріс у цьому місті, отримав вищу художню освіту. Але з початком війни, після влучання ворожого снаряда в будинок, довелося евакуюватися у безпечніше місце. І цим місцем виявилося село Бірки Краснолуцької громади. І недарма, адже саме звідси батьки пана Олексія. І кожні літні канікули в дитинстві він проводив саме в Бірках та Сватках - у домі бабусі. Тому в лиху годину і виїхав разом з дружиною та сином у край своїх батьків.

Вдалося поспілкуватися з паном Олексієм. Він відповів на декілька запитань, які дали більше розуміння його творчості.

— Пане Олексію, яким був ваш шлях до Харківського художньо – промислового інституту (нині ХДАДМ)?
" У першому класі на уроці отримав завдання намалювати малюнок до дня перемоги . Я знайшов ілюстрацію, яка мені сподобалася. Перемалював і отримав за роботу п`ятірку. І ось мій однокласник підняв руку і сказав, що то не я намалював, а моя мама. Так я вперше зрозумів, що непогано малюю. Батьки, бачачи в мені здібності до малювання, віддали мене до студії образотворчого мистецтва. Ці заняття я відвідував із задоволенням. Після закінчення школи, вступити до омріяного вишу не вдалося. Не вистачило рівня підготовки. Вступив на навчання вже після служби в лавах збройних сил СРСР. По закінченні вишу викладав у дитячій студії образотворчого мистецтва, потім навчав живопису дорослих. З 1995 року - викладач живопису і рисунка у Харківському художньому ліцеї. У Харківській державній академії дизайну та мистецтв викладаю на кафедрі рисунка з 2007 року. "
— Пане Олексію, у яких техніках працюєте? Чи підраховували кількість створених за життя робіт?
" Працюю аквареллю, пастеллю, олією. Працював з офортом, ліногравюрою. Кількість робіт, що створив за життя, наближається до п`ятисот. "
— Представляючи свої робити відвідувачам виставки, ви неодноразово використовували у мові слово «символізм». Як з`являються символи у ваших роботах?
" Так українські пісні – це ж мова символів. Дуб – знак могутності роду, ріка - течія життя, сосна – вісь, що землю насичує живим і пов'язує небо з землею, калина – символ проміжку часу( початок і кінець). Птахи , комахи, трави, звірі – це все символи в усній та образотворчій народній творчості. От з цими символами я і працюю, використовую в своїх творах.. "
Мить презентації робіт
— Пане Олексію, звідки черпаєте натхнення?
" Це буває по - різному. Поштовхом для створення роботи може бути якесь несподіване враження від чого - небудь. А також стабільне натхнення буває тоді, коли тривалий час працюєш над експериментами у творах з кольором, композицією, пластикою формами, стилістикою. У цьому випадку йде вивчення для мене чогось нового, а творчій процесс стає лабораторією. "
— На запитання вашого колеги, художника з Лютеньки Володимира Перетятька: «Чому ваші роботи датуються до 2022 року? А далі – тиша. Пізніших робіт ми не бачимо,» – ви відповіли, що після повномасштабного вторгнення творити не виходить. Як ви сказали дослівно: «Мене заклинило. Не можу писати. Особливо на військову тематику». Після такої вашої відповіді мені видається символічною і назва сьогоднішньої виставки « Натхнення». Чи бентежить вас такий стан? Чи ви переконані, що це тимчасово і натхнення до творчості повернеться?
" Від воєнної тематики у мене ніколи не з'явиться натхнення. Війна - це руйнація всього того, що наповнює змістом життя. Народам війна не потрібна. Вона вигідна тільки політикам та тим, хто на ній заробляє. Я по своїй природі - творець позитиву. Натхнення з'являється в тиші, тоді, коли можеш доторкнутися до вічності, мудрості предків, слухати звуки рожевого шуму - звуки птахів, комах, сплеск та дзюрчання води… Наш народ незламний. Наша культура перепрошита в генах та в підсвідомості народу. Тому буде перемога і буде мир, і буде натхнення на позитиві. "

Після виставки я попросила відвідувачів поділитися враженнями від дійства в арт галереї «Синергія».

В арт галереї «Синергія». Роботи Олексія Будника
- Вражає, що автор однаково високомайстерно одночасно працює в багатьох стилях: графіка, пастель, пейзаж, портрет, олія, акварель… Вразила громада. Які вони щирі, відкриті, хлібосольні, дружні між собою.
Людмила Власенко, м. Гадяч
Залишився надзвичайно приємний післясмак. Роботи торкнулися струн душі, багато про що замислився. Картина "Дорога на Чугуїв". Коли дивився на цю картину митця, згадувалася наша Дорога Життя з Бахмута на Лисичанськ/Сєвєродонецьк, де воював. А після виставки залишилися приємні враження від дороги в Гадяч ( я вперше проїхався селами Максимівка, Римарівка, Красна Лука, Хитці) Мальовничі місця, які побачив, дуже приємно вразили.
Юрій Кондратенко, м. Київ, ЗСУ
Картина «По дорозі на Чугуїв. Кам'яна наруга»
- Глибина і український символізм картин вражає, смисли, які в них закладені надзвичайні. Важко виділити якусь картину окремо, кожна торкається якоїсь окремої теми, спогаду, асоціації, мрії. Тут і "Батьківська хата", і "Старець", який міг жити в ній своє наповнене досвідом і мудрістю життя, і неймовірні українські пейзажі, і розвиток життя. Щаслива, що потрапила на виставку пана Олексія, мала можливість доторкнутись до його таланту.
Лідія Власенко, м. Київ.

Жителі гадяцького краю мають можливість доторкнутися до прекрасного світу мистецтва, побачити картини натхненного Олексія Будника, який, корінням з краснолуцьких Бірок, плекав свій талант у нині незламному Харкові.  Варто тільки захотіти - і "Синергія" радо відчинить вам двері.

Творчі роботи Олексія Будника

Автор статті

Зробіть онлайн-передплату друкованої версії газети "Рідний край. Газета Гадяцького земства" та підтримайте нашу редакцію

Стрічка звісток

Страшко Надія
Ященко Валентина
Дейна Ганна
Новікова Світлана
Новікова Світлана
Новікова Світлана