Публікується в Гадячі з 1906 року
«Бажання ясне — мислити, творити, живиться силою думок цілючих і правду й боротьбу благословити!»
Олена Пчілка
0
( 1000 )
Середа, 29 Травня 2024 року
Підтримка спорту, організація груп спротиву: за що комісія із нагородження представила Миколу Шаблія до нагородження
Підтримка спорту, організація груп спротиву: за що комісія із нагородження представила Миколу Шаблія до нагородження

Підтримка спорту, організація груп спротиву: за що комісія із нагородження представила Миколу Шаблія до нагородження

На неодноразові звернення на доступ до публічної інформації від Великобудищанської сільської ради стосовно нагородження голови сільської ради Миколи Шаблія журналісти «Рідного краю» нарешті отримали відповіді на всі поставлені запитання (хронологію подій можна прослідкувати у номері 3 від 10 лютого та номері 4 від 24 лютого 2023р. «Рідного краю»).

Девять учасників, одне питання, дві кандидатури. Чи одна?

3 жовтня 2022 року голова  Великобудищанської громади  Шаблій М.І. підписав розпорядження про створення  Комісії з питань нагородження. До її складу увійшли дев’ять підпорядкованих голові громади працівників виконавчого апарату , в тому числі заступник голови Ігор Близнюк, секретар ради Ірина Даниленко, всі старости, а також два члени виконавчого комітету Валерій Катькало та Віталій Огризько.

15 листопада 2022 року ця комісія єдиним і головним своїм питанням розгляду мала питання  «Про обговорення учасниками комісії кандидатур щодо представлення до державної нагороди орденом «За мужність» ІІІ ступеня».

Під час засідання комісії її учасники розглянули дві кандидатури до нагородження: Олексія Вовка та Миколи Шаблія. У тексті протоколу викладена позитивна характеристика Олексія Вовка, його заслуги, що констатували кілька членів комісії, що виступали.  І лише Наталія Князєва, начальниця загального відділу виконавчого комітету, повідомила, що ця кандидатура вже подана до Миргородської РВА щодо нагородження.

Виносячи ці дві кандидатури на голосування, одна з яких вже була подана на нагородження, можна зробити висновок, що комісія свідомо планувала залишити єдиного кандидата на голосування, і цей кандидат – Микола Шаблій. Та можливо, в громаді просто не було достойних кандидатів? Чи серед активних учасників спротиву російським окупантам на початку війни не знайшлося тих, хто заслужив на нагороду? Можливо, і серед захисників громади, які зараз боронять країну, віддаючи своє життя задля нашого з вами порятунку не знайшлося достойних? Виходячи з того, що крім Миколи Шаблія  кандидатур більше подано не було можна впевнено стверджувати, що достойних ордена «За мужність» комісія більше не виявила.

 

Нагородили – голову, запропонував кандидатуру для нагородження – заступник голови

За протоколом, який ми отримали, саме Ігор Близнюк, заступник голови, вносить  пропозицію щодо нагородження Миколи Шаблія орденом.  Друкуємо дослівно пряму мову Ігоря Близнюка із протоколу засідання комісії із нагородження:

«Шаблій М.І як голова Великобудищанської СТГ проявив організаторські здібності, патріотизм, незламність під час захисту громади від російських окупантів в період з 26 лютого по 03 березня 2022 року. Основним для нього було не допустити паніку та зберегти спокій людей. Сільський голова із перших днів вторгнення на нашу територію згуртував людей, які мужньо чинили опір окупантам. За сприяння М.І. Шаблія почали діяти групи, що складалися з простих жителів громади, ветеранів, мисливців та волонтерів, які сміливо полювали на кинуте та підбите російське важке озброєння».

Проте організаторські здібності, патріотизм, незламність входять до базових посадових компетенцій голови будь-якої громади і не можуть бути основою  нагородження орденом «За мужність». Окремо хочемо акцентувати, що при проведенні журналістського  розслідування нам не вдалося знайти доказів, що Микола Шаблій якось сприяв групам спротиву (мисливців, волонтерів, ветеранів, простих жителів громади). Ба, більше, самі учасники в коментарях заперечують участь голови в організації опору.

Далі за регламентом був виступ Наталії Князєвої. Серед заслуг голови громади, на її думку, є підтримка спорту та те, що «на особливому контролі сільського голови знаходяться військовозобов’язані і мобілізовані».

Але підтримка спорту та допомога захисникам не пов’язана з  ризиком  для життя, тому навряд чи може бути основою для відзначення орденом «За мужність» цивільної особи.

 

Староста є, старости немає

10 лютого ми запитали старост Вельбівського та Плішивецького старостатів Анатолія Койла та Миколу Пісковця чи були вони присутні на засіданні комісії із нагородження. Один із них відповів, що представлення до нагороди робила не громада, а Миргородська РВА (!). А інший — що його взагалі не було на цьому засіданні. Хоча староста Веприцького старостату Сергій Федусенко стверджує, що на засіданні були присутні усі старости.  Така розбіжність у відповідях наштовхує на певні сумніви, щодо неупередженої роботи комісії.

Але що одразу кидається в очі із цього протоколу — це конфлікт інтересів, коли підлеглі голосують за керівника.

Чи мали посадовці прямо підпорядковані Миколі Шаблію в порушення вимог Закону України «Про запобігання корупції» голосувати за його кандидатуру?

Це питання залишається відкритим. Можливо, клопотання робили за вказівкою, можливо, працівники не усвідомлювали значення своїх дій. Однак факт залишається фактом: саме підлеглі голови  громади подали клопотання на нагородження орденом «за особисту мужність і героїзм, виявлені при рятуванні людей, матеріальних цінностей під час ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, у боротьбі із злочинністю… при виконанні обов’язку в умовах, пов’язаних із ризиком для життя» свого керівника.

Тепер це питання належить адресувати до компетентних органів Служби безпеки, прокуратури, НАБУ. Про результати розгляду яких ми обов’язково повідомимо читачів газети.

Автор статті

Зробіть онлайн-передплату друкованої версії газети "Рідний край. Газета Гадяцького земства" та підтримайте нашу редакцію

Стрічка звісток

Страшко Надія
Ященко Валентина
Дейна Ганна
Новікова Світлана
Новікова Світлана
Новікова Світлана