Публікується в Гадячі з 1906 року
«Бажання ясне — мислити, творити, живиться силою думок цілючих і правду й боротьбу благословити!»
Олена Пчілка
0
( 1000 )
Субота, 20 Липня 2024 року
Пленер «Рідний край»
Пленер «Рідний край»

Пленер «Рідний край»

Гадяччина має багато земляків, які прославили її далеко за межами України… Серед них жінки: гадячанка Ольга Петрівна Косач (у дівоцтві Драгоманова) та римарівчанка Віра Іванівна Баринова - Кулеба. Ольга Петрівна - знана письменниця, Віра Іванівна – видатна художниця. Їм не довелося зустрітися при життю (Віра Іванівна народилася через вісім років після відходу у вічність Ольги Косач). Цьогоріч їх поєднали гадяцький край та краснолуцькі пейзажі.

Минулого року Краснолуцька громада ухвалила рішення проводити щорічні пленери* на батьківщині Віри Баринової – Кулеби. Віра Іванівна, дай їй, Боже, здоров`я і довгих років життя, допомагала римарівській громаді відновлювати церкву в селі, постійно співпрацює з Гадяцьким історико – краєзнавчим музеєм. Та й природа така біля Римарівки, що хочеться тую красу бачити на полотні художників.

Ініціативу громади підтримали викладачі та учні класу образотворчого мистецтва Гадяцької дитячої мистецької школи. Минулого року вони, зустрівшись у Красній Луці з родичами Віри Іванівни, провели пленер самостійно. А цього року у пленері вже взяли участь і учні зі шкіл громади.

2024 рік – рік ювілею Олени Петрівни Косач. На державному рівні відзначається 175 років від дня її народження. Саме їй, славетній нашій землячці, і був присвячений цьогорічний пленер «Рідний край».

17 травня у Максимівці біля будівлі, що колись була будинком економії Аполлона Кривошеїна можна було побачити незвичну картину: юні художниці за мольбертами залишали на папері для нащадків куточки природи, які найбільше їм припали до душі.

У пленері взяв участь художник, викладач Харківської академії дизайну і мистецтв Олексій Будник. Перед початком роботи учасниці відвідали його виставку в арт галереї «Синергія», с. Сватки. Пан Олексій поділився з юними художницями своїми прийомами живопису. Та й під час творчої роботи давав певні рекомендації.

Учасницями пленеру стали Пилипенко Іванна, Харлан Ангеліна, Цулая Діана, Яцун Вікторія, Даниленко Віталіна, Титаренко Марина, Галай Анастасія, Терець Дарина – учениці ГДМШ, а також здобувачі освіти Краснолуцької гімназії Киричко Софія, Кулеба Анастасія, Павлюченко Дарина та Зінич Маргарита з Римарівського ліцею.

Під час пленеру мені вдалося поспілкуватися із його учасницями та художником Олексієм Будником. А також із директором Гадяцької дитячої мистецької школи Григорієм Сидоренком та викладачкою образотворчого мистецтва Гадяцької дитячої мистецької школи Іриною Даниленко, які організували цей захід.

 

Сьогоднішній пленер - непересічна подія для Гадяччини. Враховуючи, скільки Олена Пчілка приділяла уваги саме дітям, їх розвитку і вихованню, участь дітей у пленері є тяглістю педагогічних традицій, які Олена Пчілка започаткувала на початку минулого століття у нашому краї. Вважаю , що для вивчення і популяризації діяльності потужного Драгоманівського роду для учасників та їх друзів пленер буде хорошим поштовхом.
Григорій Сидоренко, директор ГДМШ.
Для моїх учнів – випускників сьогоднішній пленер – це подія. Ми готувалися до нього. Усі мої настанови стосувалися саме художніх прийомів, які повинні допомогти ученицям передати красу, настрій тих куточків природи, які їм найбільше сподобалися у цій місцевості. На жаль, дощ позбавив нас можливості малювати безпосередньо на природі саме біля тих обраних куточків. Та сучасні технології прийшли нам на допомогу. Дівчата зафотографували місцини. Робота на свіжому повітрі у такому красивому місці, поруч з локаціями, які малюються, допоможуть учасникам гарно справитися із завданням.
Ірина Даниленко, викладачка образотворчого мистецтва ГДМШ
Я дуже хотіла взяти участь у пленері. Але були сумніви , хвилювання чи справлюся. Але вся моя сім`я мене підтримала, всі були переконані в моїх силах – і я погодилася. Мені подобається атмосфера пленеру. Жалкую, що найближча школа, де можна вчитися малюванню, аж у Гадячі. Дуже хотілося б, щоб така можливість була у нашій громаді.
Зінич Маргарита, с. Максимівка.
Мені сьогодні дуже сподобалися діти - учасниці. Коли я їм розказував про різні художні прийоми, то відчував їхню зацікавленість. Зворотній зв`язок був точно. Я спостерігав, як вони малюють. Це не перший мій пленер з дітьми. Я працював і проводив пленери в Рогані під Харковом. Там діти більше індустріалізовані. Малюють згідно знань. Сьогоднішні учасниці виконують свої роботи майстерно, але в роботах більше зчитується емоція, зв`язок з природою. Це дуже цінно. Промайнули три години роботи. Було дуже цікаво бачити результати творчості юних художниць. Вразила різноманітність технік дівчат. За результатами пленеру буде організована виставка робіт в арт галереї «Синергія».
Олексій Будник, м. Харків

*Пленер (з фр. en plein air – «на відкритому повітрі»;) - процес малювання та написання картин на відкритому повітрі.

Посилання на інтервю з майстринею Вірою Бариновою-Кулебою на ресурсі «Суспільне Культура»

Посилання на інтервю з майстринею Вірою БариновоюКулебою на ресурсі «Суспільне Культура»

Автор статті

Зробіть онлайн-передплату друкованої версії газети "Рідний край. Газета Гадяцького земства" та підтримайте нашу редакцію

Стрічка звісток

Газета
Недовіс Олександр
Газета
Дейна Ганна
Орлова Ірина