Повертаючись до надрукованого
Ось що говорить стосовно цього будинку Г. О. Кисіль у своїй статті "Хто ми є?": "Коли почали будувати пʼятиповерховий, так званий «болгарський» будинок, то на розі вулиці 50-річчя Жовтня і вул. Дружби, що веде до цвинтаря, ще стояв двоповерховий будинок пана Фесика, красивої неповторної архітектури». Цей двоповерховий красень, з ошатним мансардним поверхом, був у 80-х роках зруйнований і на його місці побудований багатоквартирний будинок, в архітектурі якого був переповторений елемент Фесиківської мансарди. Журналісти РК постаралися зібрати спогади жителів цього незвичайного будинку.
Анатолій Терела (проживав у будинку з 1976 по 1981 роки):
– Спробую щось пригадати, але я жив там ще до того, як пішов у школу. До речі, назву "бугаятник" ні я, ні моя мама, ні старший брат ніколи не чули. Перший раз таку назву я побачив у пана Зозулі під фото будинку на його сторінці у фейсбуці. Ми жили на 2-му поверсі, вхід до квартири був із двору дерев'яними сходами. Була кухня-кімната з піччю і ще одна кімната. А ще – велика кутова веранда, мабуть, більша ніж вся квартира, така собі літня "студія". На першому поверсі з фасаду знаходилася ветаптека. Звідти ж гвинтові сходи вели на другий поверх, де були заблоковані двері, і в нашу квартиру, прямо до спальні. Моя мама працювала ветлікарем, як і сусіди по поверху. Біля нас стояв одноповерховий будинок, в якому теж жили ветеринарні працівники.
У нову квартиру ми переїхали у 1981 році, але з більшістю сусідів батьки продовжували спілкувалися.
Двір був дуже дружній, було багато дітей. Коли щось святкували, столи накривали прямо у дворі.
Про традиції спільного святкування згадує й Олена Мовчан, жителька сусіднього одноповерхового будинку («бараку»):
– Я народилася там у 1977 році, а в 1989-му переїхала у багатоповерхівку поруч. Пам’ятаю прізвища родин, які жили на той час у будинку: Майорови, Сітницькі, Шварци, Мащенки, Недільки, Власенки, і наша родина Мовчан. Моя бабуся Олена працювала санітаркою у ветеринарній станції. Умов у будинку не було, за водою ходили до колонки, яка стояла через дорогу навпроти (на її місці зараз магазин «Куліничі»), купатися ходили у баню, що була поруч, вбиральня на вулиці. Пам‘ятаю, часто накривали столи, зносили в кого що було. Одного разу дядько Петро Ярош наловив багацько раків і вирішив пригостити сусідів по будинку. Сусідів довго прохати не довелося, вони накрили стіл на вулиці, і під запальну гру Петра на баяні смакували тих раків. Були і дворові традиції, кожного року на День перемоги усі сусіди збиралися за одним столом, щоб згадати полеглих рідних, друзів, знайомих.
Терела Любов Володимирівна (проживала у будинку з 1974 по 1981 роки):
– Оселилися ми у цьому будинку родиною в 1974 році. Нам дали дві кімнати на другому поверсі. До нас там жив Пилипенко Олександр (по-вуличному дід Сашко). Поруч з нами жила родина Тарапати Володимира Івановича, з яким ми разом навчалися у Писарівському зоотехнікумі. На першому поверсі жила Голубцова Ніна Власівна з чоловіком. Вхід до нас був із двору. З боку вулиці на першому поверсі розміщувалася ветеринарна аптека. Поруч був окремий вхід до квартири на другому поверсі, над аптекою. Там жила родина Лисиць, яка згодом побудувалася і переїхала у власний будинок, а до їх квартири переселилася родина Ярошів. Голова родини Петро Михайлович працював у ветстанції шофером та був великим баяністом. Жили дружно. Пам'ятаю, як під звуки його баяну хтось із жителів будинку вистукував музичні ритми на перевернутій догори дном виварці.
Працювала я тоді ветеринарним фельдшером. І двоповерховий будинок, і одноповерховий, який стояв поруч (“барак” – прим.), заселені були ветеринарними працівниками.
Гарно пам‘ятаю велику веранду, цегляні колони, дерев’яні круті східці з поручнями на другий поверх, а над квартирами невеличкі господарські приміщення, в яких ми сушили білизну. Вікна були незвичайні, не квадратні, як прийнято, а прямокутні, за формою схожі на двері. У будинку працювало пічне опалення, топили вугіллям, дровами. На заскленій веранді в теплу пору року можна було навіть жити, там же стояв газовий балон і плита. За водою ходили до колонки, купалися у бані, яка знаходилася поруч. За 20 коп. можна було «бовтатися» хоч цілий день. У дворі розміщувалися сарайчики, там розводили домашню птицю. Раніше неподалік знаходилася племінна станція, можливо, назва “бугаятник” пішла саме від неї.

«Рідний край. Газета Гадяцького земства»
свіжі випуски кожні два тижні.
Зробіть онлайн-передплату друкованої версії газети "Рідний край. Газета Гадяцького земства" та підтримайте нашу редакцію
Передплатити