Голубці від Ганни Дмитрівни, секрети рецепта та традиції
Голубці та цікаві факти про них
Сьогодні героями нашої рубрики будуть голубці. В Україні вони з`явилися десь приблизно у 18 столітті і дуже полюбилися нашому народу.
Полтавські куховарки віддавали перевагу великим голубцям, а у Придністров’ї та Карпатах листя ділили на декілька часток. Господиня, яка робила великі голубці, вважалася ледачою. А в деяких регіонах майбутню невістку перевіряли на вправність «закрутити» голубчика. Не вміти цього – то біда та й годі. Начинка голубців може бути яка завгодно. Офіційна інформація дає нам число 75. Саме стільки різновидів голубців відомо по цілому світу. Зараз піст. То у начинку добре додавати цибульку та гриби. Чому сьогодні мова саме про голубці, бо я хочу поділитися рецептом моєї бабусі Ганни Дмитрівни. Її голубці з гречкою та шкварками я не забуду ніколи. Вона їх готувала не зі свіжої капусти, а з квашеної.
Голубці з гречкою та шкварками з квасної капусти, які готувала Ганна Дмитрівна Музика, с. Рашівка
Для квасної капусти треба розібрати качанна листки та занурити в окріп на 3-4 хвилини, після цього зразу залити холодною водою, зрізати тверду, товсту частину, не пошкодивши листка. Готові листки скласти в ємність і залити розсолом із солоних огірків на 10 -12 днів. Зверху листя придавити гнітом.
Гречку відварити та трохи підсолити. Підчеревину нарізати дрібними шматочками
(1 – 1,5 см) та підсмажити на сковорідці до готовності. Дрібно порізати і окремо підсмажити цибулю до легкої рум’яності. Гречку, шкварки ( підчеревину), цибулю перемішати і додати чорного меленого перцю. Починаємо закручувати голубці. Тут абсолютно все у ваших руках. Можна і конвертиками закручувати, і трикутничками. Дуже важливо голубці щільно вкласти в каструлю чи казан, де вони будуть готуватися. Коли голубці вклали , заливаємо водою, щоб ледве покрила страву і відправляємо на вогонь на 40 хв, прикривши кришкою. Після тушкування воду потрібно злити. До наших голубців з квасною капустою ідеальною підливою буде смажена на салі цибулька з додаванням сметани при подачі.
Аби приготувати такі голубці на 5-6 осіб вам потрібно:
- 1 качан капусти середньої величини
- 300-400г нежирної підчеревини
- 2 склянки гречки ( сирої)
- 3-4 цибулини
- Сіль, перець за смаком
Для підливи :
- 100 г сала
- 4 цибулини
На нашу сім`ю, яка любить смачно поїсти, голубців готували немало. Коли це робили всі разом, то було швидше, легше і, головне, веселіше. То був такий собі кулінарний процес з цікавим спілкуванням, а інколи і співами.
Голубці – то смачно. Та ще вони і на поезію надихають.
«Монолог голубця», Тетяна Чорновол
В голодних спалахах думок
Мене, я знаю, дуже хочеш!
І зустріч нашу в снах пророчиш,
Вгорнувши в мрій нестримний смог.
У мить бажання таїни
Візьми, наскільки серцю любо,
Притисни міцно, моя згубо,
Сном капустяним огорни.
Для почуттів бракує слів,
Що не сказав би – пожалію.
Впаду, як в гріх, на дні зомлію
В гарячій пристрасті підлив
Сметана мариться мені,
До дна її спішу сягнути!
Так солодко мені тонути
В її ласкавій глибині!
Торкатись уст твоїх люблю,
Як розігрітий я добряче!
Студи моє єство гаряче,
Бо просто, серденько, киплю!
Даний матеріал був надрукований у 6 випуску за 2023 рік
«Рідний край. Газета Гадяцького земства»
свіжі випуски кожні два тижні.
Зробіть онлайн-передплату друкованої версії газети "Рідний край. Газета Гадяцького земства" та підтримайте нашу редакцію
Передплатити