Різдвяний солом'яний «павук»: магія традицій і вірувань
Продовжуємо розмову про наші обряди, про те, чому навіть через віки ми маємо свою культурно-генетичну пам'ять. В минулом випуску ми говорили про традицію виготовлення на Святвечір Дідуха, який посідає значне місце на святковому торжестві.
Різдвяний солом'яний «павук»
Неможливо оминути і традицію виготовлення солом'яного «павука» на Різдво у слов'янських народів. У 2019 році я вперше виготовила Дідуха і звісно зацікавилася ще одним атрибутом свята – «павуком». З того часу солом'яний «павук» та Дідух є невід'ємною частиною різдвяних свят у нашій родині.
Назва «павук» та його оберегова функція пов'язана з віруваннями народу, уявленням про навколишній світ, його створення та будову. За давніми переказами, Бог-Творець в образі павука заснував світ. Цей мотив також відображений і в давніх колядках.
В оселі живий павук відіграє роль оберегу. Вбити його вважалося накликати біду на себе чи в дім. Є повір'я - якщо біля вас спустився павук, то це віщує добру новину, прихід гостей. Павуки також є захисниками дому від комах. Павук в народі асоціюється з працьовитістю, а його павутина зачаровує красою. Це все разом сформувало уявлення, що павук є добрим провісником. В християнстві він несе вість про народження Христа. За легендою, павук «заснував» вхід до печери, в якій сховалась Мати Божа із Дитятком від Іродових воїнів, таким чином, врятувавши Святу Родину від загибелі.
Різдвяний солом'яний «павук» виготовляється із соломинок потрібної довжини. Вся конструкція може бути суцільною або складатися із окремих елементів, утворюючи дивовижні геометричні фігури. Якщо це збірна конструкція, то по центру традиційно розміщується найбільша фігура, а до неї з боків чіпляють менші «павучки». В середні «павутини» може розміщуватися один чи декілька маленьких солом'яних ромбиків чи квадратиків, що символізує самого павучка, який снує світ.
Сакральна геометрія в оселі: містична сила солом'яного «павука»
Традиційно «павук» чіпляли до центрального сволоку. Сьогодні не в кожній хаті є сволоки, не кажучи вже про квартири. Я знайшла рішення та підвішую на нитку, яку протягую між лампою та карнизом, щоб він висів прямо над центром столу. Якщо запалити свічку та поставити під «павуком» - в кімнаті виникає справжня казкова атмосфера від ніби живих тіней, якими він грає. Завдяки теплій та холодній циркуляції повітря легенький, майже невагомий павук починає обертатися. Вважалося, чим активніше він рухається, тим більше добробуту буде в сім'ї протягом року.
Після свят «павуків» не викидали, а залишали до наступного Різдва, спалюючи лише тоді, коли виготовляли нові. Вважається що павук, як оберіг, забирає на себе негатив з родини, тому під ним потрібно частіше ставити запалену свічку для очищення.
Цікавою особливістю є те, що солом'яний «павук» складається з метрично правильних багатогранників. Досконалі форми, які чарують своєю красою та пропорцією також зустрічаються в природі, використовуються в конструюванні, архітектурі. Багатогранники ще називають Платоновими тілами, тому що вони займали важливе місце у філософській концепції Платона про світобудову та відносяться до концепції сакральної геометрії.
Формування світогляду людини в тій чи іншій мірі береться з прадавніх часів, з надбання мудростей та знань, що залишили після себе наші пращури. Сьогодні, як би не були розвинені технології, що покращують якість життя, змінюють світ, все-одно залишається те, що змушує кожну людину в своїй мірі тяготіти до природи.
Так склалося, чи то так здається тільки мені, що нині, після великих потрясінь, наше суспільство почало «прокидатися» та повертатися до традицій, звертати увагу на свої витоки, цінувати культурне надбання. Тож ми маємо прагнути зберегти пам'ять про великий духовний спадок, який несе в собі зв'язок поколінь, рідні традиції, дати їм можливість повернутися в побут та знову набути сенсів через розуміння своєї ролі в цьому світі.
Читайте також:

«Рідний край. Газета Гадяцького земства»
свіжі випуски кожні два тижні.
Зробіть онлайн-передплату друкованої версії газети "Рідний край. Газета Гадяцького земства" та підтримайте нашу редакцію
Передплатити