Публікується в Гадячі з 1906 року
«Бажання ясне — мислити, творити, живиться силою думок цілючих і правду й боротьбу благословити!»
Олена Пчілка
0
( 1000 )
Неділя, 23 Березня 2025 року
Розкол у суспільстві: як зберегти єдність у часи війни
Розкол у суспільстві: як зберегти єдність у часи війни
Сергій Міщенко з сестрою Ларисою та онучатою племінницею Златою
Сергій Міщенко з сестрою Ларисою та онучатою племінницею Златою

Розкол у суспільстві: як зберегти єдність у часи війни

Війна в Україні призвела до розколу суспільства. Як подолати розбіжності та об'єднатися заради перемоги? Думки та досвід родини Сергія Міщенка

Ціна байдужості: чому мовчання поглиблює розкол у суспільстві

Чи можна змиритися з несправедливістю? Чи можна мовчати, коли у твоїй країні щодня гинуть люди? Мовчання — це ніби згода. Згода з агресором, байдужістю, несправедливістю. Але мовчання — це ще й те, що розділяє нас, українців, на різні табори. Сьогодні наше суспільство поділене. Ми поділилися на тих, чиї рідні воюють і тих, у кого їх немає на фронті. Я бачу, як це руйнує довіру і розуміння між людьми. Ті, хто відчувають біль втрати, намагаються про це не говорити, щоб не докучати і не бути навʼязливим. Інші відвертаються, бо не хочуть чути, бояться прийняти цей біль.

Мені іноді говорять: «Ти хочеш, щоб і інші родини пережили те саме».

Але це не так. Я не хочу, щоб хтось проходив через те, що переживає наша родина. Мій брат, Сергій Міщенко, Герой України, загинув за цю землю. Мій син — атовець, і зараз він також служить у війську. Я знаю, що таке жити у постійному страху за близьких. Але хіба можна мовчати про це? Якщо ми не говоритимемо, хто ще це зробить?

Я бачу, як ті, хто не мають прямого звʼязку з фронтом, часто ставляться до війни як до чогось далекого.

Вони думають: «Це не моя війна, хтось інший за мене її закінчить».

Іноді це навіть переходить у байдужість чи готовність прийняти окупацію.

Один чоловік якось сказав мені: «Я жив при цій владі, житиму й при іншій».

Але чи можна змиритися з окупацією? Як можна бути байдужим до свого майбутнього?

Чому важливо зберегти єдність?

Цей розкол у суспільстві стає дедалі глибшим. Ми не розуміємо одне одного. Одні страждають від втрат і хочуть підтримки, інші уникають розмов про війну, бо їм важко прийняти реальність. Але саме зараз, коли ми боремося за свободу, найважливіше не втратити єдність.

Ми маємо подивитися правді в очі. У нас бракує критичного мислення і це робить нас вразливими перед пропагандою та маніпуляціями. Ми маємо знати історію своєї держави, свого народу. Тоді стане зрозуміло, чому росія завжди намагалася знищити нас, нашу ідентичність, нашу мову.

Я часто згадую своє дитинство в радянському союзі. Нас змушували пишатися тим, що ми «частина великої країни». Але що це означало? Вчителі російської мови отримували більшу зарплатню, ніж вчителі української. У сільських магазинах не було нічого зі звичних тепер продуктів харчування, а дітлахи бачили морозиво лише на 1 та 9 травня. Не краща ситуація була і з одягом та взуттям. Чи так має виглядати гарне життя?

Одного разу в розмові на тему: «Тоді було краще», я запитала: «Чому ти так вважаєш?» (адже спогади у нас однакові), у відповідь я отримала: «Тоді нічого не боліло».

І це незаперечний факт. Але, можливо, ми просто були молодшими і не помічали принижень і злиднів? І чи справді ми хочемо повернутися до часів, коли у нас не було ані свободи, ані вибору (навіть у найменших побутових питаннях)?

Ми повинні будувати нову країну. Країну без корупції, з сучасною освітою, новою енергетикою, де права людини будуть найвищою цінністю. Але це неможливо без єдності. Нам треба навчитися слухати одне одного, розуміти біль і досвід кожного. Тільки так ми зможемо перемогти не лише ворога, а й ті розбіжності, які нас розділяють.

 

Читайте також:

Каріна разом з найкращим татом - Сергієм Міщенко
Герой України Сергій Міщенко – історія незламного воїна

Сергій Міщенко став легендою ЗСУ, нищив ворожу техніку та рятував побратимів. Його донька Каріна ділиться спогадами про батька.

Авторка статті
Зробіть онлайн-передплату друкованої версії газети "Рідний край. Газета Гадяцького земства" та підтримайте нашу редакцію
0
Долучитися може кожен і кожна, хто поділяє наші цінності та вірить у Перемогу України!
ПЕРЕДПЛАТНИЙ ІНДЕКС УКРПОШТИ
61565

«Рідний край. Газета Гадяцького земства»
свіжі випуски кожні два тижні.

Зробіть онлайн-передплату друкованої версії газети "Рідний край. Газета Гадяцького земства" та підтримайте нашу редакцію

Передплатити

Стрічка звісток