Публікується в Гадячі з 1906 року
«Бажання ясне — мислити, творити, живиться силою думок цілючих і правду й боротьбу благословити!»
Олена Пчілка
0
( 1000 )
Середа, 11 Вересня 2024 року
Рухівець Анатолій Скаженик: як Україна здобувала Незалежність
Рухівець Анатолій Скаженик: як Україна здобувала Незалежність

Рухівець Анатолій Скаженик: як Україна здобувала Незалежність

Анатолій Скаженик, учитель історії з Гадяча, розповідає про свою участь у Рухові, боротьбу за Незалежність України та ключові події 1991 року

Анатолій Скаженик: учитель історії з Гадяча та борець за незалежність

Анатолій Скаженик із Гадяча понад 20 років працював учителем історії. Грає у місцевому клубі «Що? Де? Коли» та вважає себе професійним спортивним вболівальником. Проте звична біографія цієї людини, на перший погляд, оманлива. Тому що саме завдяки Анатолію Скаженику та його однодумцям із гадяцького осередку Руху ми сьогодні живемо у вільній країні. До уваги читачів «Рідного краю. Газети Гадяцького земства» інтерв’ю із рухівцем Анатолієм Скажеником — людиною, яка здобувала для нас Незалежність.

Ключові події в Гадячі та в Україні, що призвели до проголошення Незалежності, включаючи референдум 1991 року

— У березні 1991 року у союзі відбувся референдум про збереження срср. Майже 80% населення союзу проголосувало за його подальше життя. Проте за 5 місяців Україна, як і багато інших тогочасних республік, заявила про вихід із союзу. Що сталося такого в Україні за цей час і зокрема в Гадячі, що наша держава вирішила бути самостійною?
" Якщо конкретно по Гадячу, то такого кардинального не трапилося нічого. А якщо в цілому у радянській імперії, то трапилося дуже багато. І ще раніше, ніж відбувся цей референдум. У жовтні 1990 року була ліквідована 6-та стаття конституції срср про керівну і спрямовуючу силу радянського суспільства, У грудні 1990 року Україна прийняла Акт про державний суверенітет. Безумовно, ще одним фактором, що вплинув на розпад, стали вільнюські події в ніч із 12 на 13 січня 1991 року. Ми були вражені, як радянські військові бронетехнікою давлять беззахисних людей. Нашому осередку із Києва передали касету із записом тих подій і ми організовували кіносеанси (це була така форма роботи, щоб донести злочини радянського союзу). Одного разу був показ у СПТУ-47 (нині ДНЗ Гадяцьке вище аграрне професійне училище). Одній із викладачок стало погано під час перегляду. "

Роль Руху у Гадячі: інформаційна боротьба

— Яка була ситуація у Гадячі та районі напередодні проголошення Незалежності. Чи підтримували тоді гадячани Незалежність?
" Спочатку гадячани, а будемо брати не лише містян, а й загалом жителів колишнього Гадяцького району, були байдужими до того, що відбувалося. Дехто підтримував незалежність частково. Але думка людей змінювалася залежно від подій, які розгорталися у союзі. Їхнім піком став серпневий путч, або гкчп — фактично нелегітимний політичний орган. "
— Першими про свою Незалежність проголосили країни Балтії. Ви можете пригадати, як подавалася ця інформація в Україні та у Гадячі зокрема?
" Засоби масової інформації, а це тоді були друковані ЗМІ, телебачення і радіо, оприлюднювали ту інформацію, яка надходила із Москви та із ЦК компартії України. Влада старалася менше говорити про це, аби не заохотити інших. Але було ще й альтернативне джерело інформації — рухівці діставали газети, які видавали у країнах Балтії, передавали на осередки, а вже вони розповсюджували на території України. Були газети навіть російською мовою (!) — щоб донести більшій кількості населенню союзу. Ця інформація охоплювала все більше людей, бо вона була іншою, ніж та, що подавав «Будівник комунізму». "
Анатолій Скаженик під час акції «За вільну Україну», м. Київ
— Чи могли ви поміж «правильної» історії розповідати учням правдиву історію України? І чи не боялися, що на вас донесуть?
" Я на свій стіл в учительській поставив жовто-блакитний прапорець. Але не було такого, що мене просили його прибрати чи скидали. А от щодо навчання дітей… Старався давати все дозовано. Кому б було від того добре, якби я свого часу одразу і прямо почав навчати нашої історії? Мене б швидко взяли під білі рученьки. І хто б від цього виграв? Можна не сказати правди, а можна не збрехати. А от що не брехав це абсолютно точно. А коли почалася перебудова, комуністи скрипіли зубами, але мирилися із тим, як ми викладаємо історію. "

 

Участь у Гадяцькому Русі: ризики та перешкоди

 

— Ви були учасником гадяцького Руху. Кого брали до організації, кого не брали? Можливо, якось перевіряли людину, яка хотіла стати учасником осередку?
" Ні, ніяких перевірок не було. Я одразу запропонував, що ми нікого не підозрюємо у чомусь. Якщо є умовний “стукач”, хай собі стукає, ми нічого протиправного не робимо. Але я з впевненістю хочу сказати, що склад нашої організації був дуже якісний. "
— Чи перешкоджали діяльності гадяцького осередку чи то райком компартії, чи то представники силових відомств?
" Мало хто пам’ятає, що у глибині гадяцького парку стояв ще один ленін. І от приїжджає до мене додому “бобік”, а в ньому — «товариші». Виявляється, біда у Гадячі сталася — тому леніну відбили голову. І бачте, як працювала імперія. У них доказів не було, що це зробив я, але все одно приїхали до мене. Тоді мене ані арештували, ані допитували. "

Поширення ідей незалежності в Гадячі та виклики 1991 року

— Як осередок гадяцького Руху доносив ідеї незалежності? Які інструменти були у рухівців?
" Все максимально просто: ми доносили інформацію словами. Нам не давали голосу у місцевій газеті — ми друкували свою — рухівський «Рідний край». До речі, ми знали, що наші телефони прослуховуються. Але ніколи не говорили якимись закодованими фразами — хай слухають. Проте телефоном ми не обговорювали одне — підготовку до випуску газети. Її друкували у Києві. Тираж тоді був дві тисячі примірників. Частину примірників я взяв на серпневу конференцію педагогічних працівників. Газета коштувала 50 копійок і її купували. Тоді газета викликала ефект «бомби» — всі почали читати її, обговорювати. Васківский (тодішній голова міськвиконкому) сидить, бачить, що робиться у залі і каже: «Та вже послухайте доповідувача, а не того Скаженика із пропагандою!»

Крім того, ми їздили із агітацією у села. Пам’ятаю, приїхали у Лютеньку. А мені кричать: «Ти бандера!» Та звісно, «бандера»! А гляньте, яке у мене прізвище, дуже «бандерівське» (іронія у тому, що Скаженик — поширене прізвище у Лютеньці). Комуністи лякали “бандерами” — мовляв, як буде незалежність, то бандери прийдуть сюди і поб’ють палицями консервацію у погребах. Абсурдно, але люди тоді жили із того, що дасть город і закрутиш у банку. Й подекуди люди сприймали таку маячню.

У січні 1990 року ми провели «Ланцюг єдності». До речі, за нього ми теж вдячні нашим братам із балтійських країн — саме вони вийшли на таку масову акцію, а тоді вже ми перейняли її. "

— Пригадайте 24 серпня 1991 року, що тоді відбувалося, як рухівці діставалися Києва? Знову таки, чи були перешкоди з боку райкому?
" Я б хотів згадати одну дату від якої все залежало: 19 серпня 1991 року. Цього дня стався заколот у москві тих, хто хотів зберегти радянський союз. У москву зайшли танки, лунає «Лебедине озеро», всі розгублені. І чесно сказати, страх був дуже великий. уявно я вже склав торбинку на випадок, якщо мене заберуть. Проте ми все одно зібралися 19 числа, щоб обговорити наші подальші дії. Зробили плакати з написами, що у москві стався державний переворот та “Геть ГКЧП!” і в другій половині дня вийшли із цими плакатами до універмагу «росія».

Нас було лише 10 людей із всього тодішнього Гадяцького району. Кілька разів приїжджала гадяцька міліція. Приїдуть, постоять і поїдуть, але нічого нам не робили. Один міліціонер вийшов із «бобіка», як побачив нас, схопився за голову, вибалушив очі і не мав сили навіть щось сказати — тільки беззвучно відкривав і закривав рот. Шкода, що тоді ми не зробили історичних фото — такі акції, яку ми провели у Гадячі, були лише у кількох містах України.

Пам’ятаю, як ми добиралися до Києва на ланцюг єдності у 1990 році — так просто неможливо було виїхати. Іван Юревич працював на швидкій і йому фактично довелося викрасти швидку, щоб ми могли доїхати до Києва. То 24 серпня ми безперешкодно дісталися столиці. "

Анатолій Скаженик

Анатолій Скаженик про досягнення України за 30 років Незалежності, про декомунізацію та майбутнє України в європейській спільноті

— Якою ви бачили Україну тоді, 24 серпня 1991 року, через, наприклад 10, 20 років? У чому розчаровані, а що перевершило ваші сподівання?
" Тоді, коли ми здобули Незалежність, ще не було такого утворення як Європейський Союз. Але вже тоді ми вірили, що Україна буде у європейській сім’ї народів. Що ми будемо сповідувати європейські цінності. І за 33 роки цей орієнтир не змінився. Із розчарувань — це те, що після здобуття Незалежності розбудовою вільної України займалися колишні комуністи. Вони ще до 1994 року були у Верховній Раді. Ще один біль — це декомунізація та деколонізація. "
— Так, не можу не оминути питання декомунізації, деколонізації. Чи ставилося питання про перейменування вулиць, знесення комуністичних пам’ятників в період проголошення нашої незалежності?
" На початку незалежності і мови не було про декомунізацію! Показовий приклад - 1992 рік, перша річниця Незалежності України. Ми пишемо звернення у міську раду із проханням назвати хоча б одну вулицю, ні навіть не на честь Степана Бандери, на честь когось “нейтрального” — Дорошенка чи Сагайдачного, чи взагалі назвати вулицею Незалежності. Прийшов я на засідання. Господи, що там робилося! Що вони кричали! Це був справжній шабаш! Я вийшов звідти, грюкнувши дверима. Тоді перемогла “какая разніца”. І оця позиція і призвела до того, що ми практично втратили шанс увіковічнити українських митців і громадських діячів. Замість них — вулиці «на честь» фруктових дерев, сторін світу (наприклад, вулиця Західна), явищ природи. "
— Нині ми живемо у час війни, нам допомагають партнери, але що нам, українцям, потрібно робити, щоб знову не втратити незалежність? Ваші поради як вчителя і з огляду на історію України.
" Росіяни безсилі проти нас, коли ми об’єднані. Ось це наша зброя. "
Авторка статті

Зробіть онлайн-передплату друкованої версії газети "Рідний край. Газета Гадяцького земства" та підтримайте нашу редакцію

Стрічка звісток