Публікується в Гадячі з 1906 року
«Бажання ясне — мислити, творити, живиться силою думок цілючих і правду й боротьбу благословити!»
Олена Пчілка
0
( 1000 )
Неділя, 23 Березня 2025 року
Сергій Нігоян і Шевченків «Кавказ»: зв’язок крізь час
Сергій Нігоян і Шевченків «Кавказ»: зв’язок крізь час

Сергій Нігоян і Шевченків «Кавказ»: зв’язок крізь час

Сергій Нігоян – перший герой Небесної Сотні, який цитував Шевченка на Майдані. Його пам’ятають як справжнього патріота.

«Кавказ» навіки поєднав Нігояна з Шевченком

Сергія Нігояна українці та українки запам’ятали як майданівця, який читав напам’ять Шевченків «Кавказ». Він став одним із перших вбитих під час Революції Гідності і, мимоволі, першим серед героїв Небесної Сотні.

Сергій Нігоян на Майдані, 8 грудня 2013 року. Фото Максима Білоусова

Сергій народився в українському селі в родині вірменських переселенців. Був єдиним сином у сім’ї. Його батьки залишили рідне село Навур, що на кордоні з Азербайджаном, рятуючись від війни в Нагірному Карабасі, й шукали мирного життя на Дніпропетровщині.

Сергій Нігоян говорив українською. Жив на вулиці Тараса Шевченка і, за словами односельців, дуже тішився з цього. Був призером міського чемпіонату з кіокушинкай карате. Мріяв стати актором. Він долучився до мирних протестувальників у грудні 2013 року з власної ініціативи, «оскільки зрозумів, що повинен бути за Майдані».

Випадкове фото, зроблене на Майдані 8 грудня 2013 року, на якому є Сергій Нігоян. Фото Валерія Гузія

Сергій став учасником Революції Гідності, бо не міг байдуже спостерігати за побиттям студентів «Беркутом». Попри своє вірменське походження, він, народжений і вихований в Україні, вважав своїм обов’язком підтримати український народ у боротьбі за свободу. Запам'ятався своєю колоритною зовнішністю та патріотичною позицією. Він свідомо обрав перший ряд барикад, відстоюючи демократичні цінності.

Лише раз, у січні 2014-го, Сергій повернувся додому перепочити. Але, попри вмовляння батьків залишитися, він вирішив повернутися на Майдан — бо вірив, що саме там його місце.

«Може я і наївний, але вважаю, що зло не має перемагати, а Бог усе бачить. Тому рано чи пізно переможе добро», — ці слова Сергія й досі надихають вірити, що світло зрештою здолає темряву, навіть у найважчі часи для країни.

Меморіал пам'яті Сергія Нігояна у Києві на вул. Грушевського. Фото з офіційного сайту Президента України

Сергій Нігоян: вшанування героя через мистецтво та пам’ять

Сергій Нігоян – вірменин за походженням та патріот України за покликом серця, загинув 22 січня 2014 у День Соборності України у віці 20 років під час Революції Гідності, відстоюючи наше право на європейське майбутнє.

Мурал із зображенням Сергія Нігояна, фото з мережі

Між Михайлівською площею та Майданом, на місці колишнього стихійного звалища, волонтери створили сквер. Дерева, привезені з різних куточків України, висадили кияни та киянки разом із родинами героїв Небесної Сотні.

Португальський графіті-художник Алешандре Фарту створив на стіні старого будинку мурал із зображенням Сергія Нігояна, використовуючи техніку різьблення. Його площа — 100 квадратних метрів.

Я стою неподалік Михайлівської площі, дивлюся на будинок №24-26 на вулиці Михайлівській. Мурал усе ще на місці, але вже не такий помітний — дерева виросли, і здається, ніби на очі Сергія спадає пасмо волосся. Перехожі все рідше зупиняються, щоб поглянути в очі Сергія Нігояна, які, на думку художника, «є очима всієї Небесної сотні».

Зображення Сергія Нігояна на фасаді Будинку 24-26, вул. Михайлівська, м. Київ, 22 січня 2025 року. Фото_ Ганна Сапожнікова

«Все зміниться, прийде час. Коли він настане, ви будете боротися з новою силою на новому етапі», – ці слова Сергія Нігояна згадує громадська діячка Юлія Пішта у книзі «Майдан від першої особи. 45 історій Революції гідності».

32-гі ворота на 3 барикаді. Портрет Сергія Нігояна з прапорами Вірменії та України. Фото Ліонкінг

Здається, настав той момент, коли справді потрібно «боротися з новою силою на новому етапі». Шкода лише, що багато хто цього досі не усвідомив.

Play Video

 

Читайте також:

«Небесна Сотня», герої Полтавщини Ігорь Сердюк та Андрій Черненко
Небесна Сотня: як герої Полтавщини стали символом свободи

Небесна Сотня: історії Ігоря Сердюка та Андрія Черненка, героїв з Полтавщини, які стали символом боротьби за свободу під час Революції Гідності.

Авторка статті
Зробіть онлайн-передплату друкованої версії газети "Рідний край. Газета Гадяцького земства" та підтримайте нашу редакцію
0
Долучитися може кожен і кожна, хто поділяє наші цінності та вірить у Перемогу України!
ПЕРЕДПЛАТНИЙ ІНДЕКС УКРПОШТИ
61565

«Рідний край. Газета Гадяцького земства»
свіжі випуски кожні два тижні.

Зробіть онлайн-передплату друкованої версії газети "Рідний край. Газета Гадяцького земства" та підтримайте нашу редакцію

Передплатити

Стрічка звісток