Сволок: оберіг дому, родини та добробуту українців
Щороку 18 квітня в Україні відзначають День пам’яток історії та культури. Це гарна нагода подякувати всім, хто дбає про наше минуле — зберігає, досліджує, розповідає.
Щоб показати цю щоденну і часто непомітну працю, ми й започаткували в газеті рубрику «Історія одного експонату». Бо за кожним таким експонатом — велика праця людей, які не дозволяють історії загубитися.
Сволок – захист від усього злого
У Гадяцькому історико-краєзнавчому музеї експонується фрагмент сволока з села Бобрівник, Зіньківського району, датований кінцем XIX ст.
Виготовлений він був із суцільного шестиметрового дерев’яного липового бруса. У центрі сволока вирізьблено зображення хреста.
Експонат подарований координатором історико-просвітницьких проєктів на Полтавщині «Українське козацтво та пам’ятки Святої Гори Афон у Греції» Сергієм Филем у 2019 році.
Традиційно світлицю українського будинку прикрашав сволок. Це підпірна балка, на якій тримається стеля у хаті. До сволока ставилися дуже уважно і ретельно. І поки стояла на землі хата, він надійно захищав усіх, хто у ній проживав. Сволок робили з найкращих порід дерев – дуба або липи. На ньому вирізьблювали дату спорудження будинку, рік народження та ім'я господаря. Найчастіше вирізали хрест.
Зведення сволока було дуже урочистим моментом. Піднімали його на рушниках, що означало велику пошану. Підіймати треба було легко й уважно, щоб ним не вдаритися, бо тоді в господаря буде боліти голова. Часто балки переносили зі старої хати в нову: це означало, що зі сволоком перейдуть статки, злагода й добробут. Старі сволоки тримали на горищі як священну реліквію роду.
У заглиблення, в які опускали сволок, майбутні господарі клали гроші (для благополуччя будинку).
Сволок завжди тримали у чистоті. Поверх нього зберігали пічну лопату, важливі папери, лікарські рослини. До сволока кріпили лампадку, колиску.
Під час тяжких пологів баба-повитуха давала породіллі у руку мотузку, яка перекидалася через сволок. А під час проведення обряду хрещення, перед виходом до церкви, батько тричі підіймав немовля до сволока, а вже потім передавав хрещеному батьку.
Сволок ділив хату на дві стіни: від дверей до покуті – світ, де приймали гостей, друзів. А друга – за сволок, тобто до печі, на піч, на дощаний піл, де відпочивала вся родина та росли діти, чужих людей не пускали – то світ сім’ї.
Читайте також:

«Рідний край. Газета Гадяцького земства»
свіжі випуски кожні два тижні.
Зробіть онлайн-передплату друкованої версії газети "Рідний край. Газета Гадяцького земства" та підтримайте нашу редакцію
Передплатити