Публікується в Гадячі з 1906 року
«Бажання ясне — мислити, творити, живиться силою думок цілючих і правду й боротьбу благословити!»
Олена Пчілка
0
( 1000 )
Середа, 17 Квітня 2024 року
В Україні запустять Єдиний державний реєстр домашніх тварин: що це та які проблеми громад така ініціатива може вирішити?
В Україні запустять Єдиний державний реєстр домашніх тварин: що це та які проблеми громад така ініціатива може вирішити?

В Україні запустять Єдиний державний реєстр домашніх тварин: що це та які проблеми громад така ініціатива може вирішити?

Думки від представників зоозахисних організацій

Ми продовжуємо знайомити вас із процесами євроінтеграції, та як ці процеси впливають на життя кожного з нас. Чи залежить вступ до Євросоюзу та НАТО від простих українців, що потрібно змінити, аби на місцевому рівні їх прискорити? В минулому випуску ми аналізували результати опитування, наскільки добре мешканці Гадяччини знають про діяльність місцевої влади та задоволені нею ( матеріал «Як змусити місцеву владу дослухатися до потреб жителів громади?» N19 за 4 жовтня 2023 року)

Не секрет, що зоозахисні організації та ветеринарні асоціації постійно звертаються з проблемою безпритульних тварин як до чиновників профільних міністерств, так і до   відповідальних на місцевому рівні. Ця проблемам існує  давно.

І ось 3 листопада 2023 року Уряд ухвалив постанову про запуск Єдиного державного реєстру домашніх тварин — собак та котів, який ставить на меті зменшити кількість безпритульних тварин, а також наблизити українське законодавство до міжнародних стандартів.

«Впровадження Єдиного державного реєстру домашніх тварин — це позитивний меседж для країни, яка інтегрується до європейської системи. Ідентифікація домашніх котів та собак — це вимога законодавства Європейського Союзу. І я впевнена, що на прикладі нашої країни ми зможемо показати, наскільки швидко, зручно й комфортно не тільки вести облік, а й забезпечити можливість зручного переміщення, а також мати цифрові аналоги ідентифікаційних документів», — підкреслила заступник Голови Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів Ольга Шевченко.

Журналісти РК звернулися до зоозахисних організацій за коментарями, чи зможе така ініціатива допомогти вирішити проблеми з безпритульними тваринами, та які є підводні каміння у її впровадженні.

Президентка Всеукраїнської спілки «Асоціація зоозахисних організацій України», юристка Марина Суркова коментує ініціативу:

«Ми за реєстрацію та ідентифікацію. Вона обов'язково потрібна. АЗОУ внесла певні пропозиції, які були враховані авторами проєкту. Але не всі. Залишилося  ще багато моментів, які слід врахувати. Та впевнено можу сказати, що без  обов'язкової реєстрації досягти вирішення проблем із контролю за чисельністю домашніх тварин, статистикою вакцинацій, стерелізацій, встановленням права власності на тварину у випадках недотримання правил утримання та поводження з тваринами - стає неможливим!

Також потрібна ідентифікація при реєстрації, бо без ідентифікації сама лише реєстрація теж буде не ефективною, навіть коли вона буде обов’язковою.

Реєстрація дійсно безкоштовна в цьому проекті, а от ідентифікація буде за кошти власника тварини.

Плюс потрібна інтеграція з іншими реєстрами - муніципальними і міжнародними, в яких вже зареєстровано багато десятків тисяч тварин.

Паспорт оплатний, звісно, але Паспорт в застосунку Дія безкоштовний. Але потрібно зважати на те, що документи у застосунку Дія визнаються лише на території України. За кордоном визнається лише паперовий ветпаспорт міжнародного зразка.

І найбільша проблема в реалізації проекту буде в віддалених районах, де немає ні ветклінік ні інтернету.

Проте є і плюс. Це факт створення самого Державного реєстру.

Навіть якщо  цей експериментальний проект і провалиться, то хоча б залишиться система Держреєстру, під яку ми зможемо прописати законопроект про обов'язкову реєстрацію та ідентифікацію тварин».

А що говорять про реєстрацію місцеві зооволонтери?

Леся Паладич, співзасновниця та голова ГО по захисту прав тварин "Врятуйте наші душі " (члена «Асоціації зоозахисних організацій України»)

Звичайно, ми вітаємо рішення створення Єдиного Державного реєстру тварин, його необхідність зазначали давно. Як можна вести контроль за щепленням, стерилізацією, вакцинацією тварин без запровадження такого реєстру? Його запуск також стане важливим кроком у боротьбі зі сказом. Ми ведемо свій реєстр безпритульних та домашніх тварин, та наразі невідомі механізми інтеграції його до Єдиного реєстру. Реєстрація в базі даних, ідентифікація – це свідомий крок власника для прийняття відповідальності за свого домашнього улюбленця, і є одним із факторів формування культури відповідального ставлення, і нам це вважається головним у цій ініціативі!

Олена Гейко, співзасновниця ГО «Рідний край - Гадяччина», керівниця напрямку захисту тварин

На жаль, це виглядає, як замилювання очей. Добровільна реєстрація не дасть очікуваного результату. Якщо ми хочемо викорінити таке явище як безпритульні тварини, побороти безвідповідальність та жорстоке поводження господарів домашніх тварин - то реєстрація повинна бути обов’язковою. Та є і позитивні моменти у впровадженні Єдиної реєстрації. Насамперед, це дасть базу даних тварин, та можливість знайти згубу. Але знову ж, це стосується тільки відповідальних господарів, які і до створення реєстру чіпували, вакцинували та кастрували своїх тварин. Основна проблема полягає саме у відношенні до тварин безвідповідальних господарів. Саме через їх безвідповідальність вулиці громад поповнюються безпритульними тваринами. А отже реєстрація повинна бути ОБОВ’ЯЗКОВОЮ!»

В розвинених країн усього світу, в тому числі європейських, обов’язкова реєстрація та ідентифікація тварин є давньою практикою. І оскільки ми рухаємося в напрямку цінностей  Європейського Союзу, то Україна теж зобов’язана прийняти європейські норми утримання домашніх тварин. І зараз це не обговорюється, оскільки являється умовою виживання нашої держави. Питання тільки в тому, чи самі українці готові до цього?

Автор статті

Стрічка звісток

Ковальов Віталій
Новікова Світлана
Новікова Світлана
Пинчук Віталіна
Газета