Публікується в Гадячі з 1906 року
«Бажання ясне — мислити, творити, живиться силою думок цілючих і правду й боротьбу благословити!»
Олена Пчілка
0
( 1000 )
Четвер, 12 Вересня 2024 року
Велика родина Зінченків-Темченків із Рашівки
Велика родина Зінченків-Темченків із Рашівки
Берегиня роду Ольга Сергіївна Темченко
Берегиня роду Ольга Сергіївна Темченко

Велика родина Зінченків-Темченків із Рашівки

Рашівчанці Ользі Сергіївні Темченко – 95 ! Вашій увазі - історія її нелегкого життя, виживання у часи голоду і щасливу велику родину нині!

Щороку у розпал літа, в Рашівці збирається велика родина Темченків. Цьогоріч особлива дата – 95 років виповнилося берегині роду - Ользі Сергіївні. Найстарша її онука Олена бережно збирає і записує спогади бабусі про її нелегке життя, про втрату батьків, голодне дитинство, любов до вишивання і про невмирущу жагу дочекатися української перемоги. Поспілкувалися із ювіляркою і ми. Але про все по порядку…

«Візьми хоч одну, бо всі помруть»

Ольга народилася 7 липня 1929 року, в багатодітній родині Зінченків. Її батько, Сергій Гнатович та мати Уляна Харитонівна, мешкали на кутку села, прозваному Горою. Крім Ольги, у батьків народилися три доньки: Одарка, Софія і Марія та четверо синів: Ванько, Василь, Петрик і Мишко.

Ольга Сергіївна розповідає, що багатодітна родина страждала від нестатків, хоч батьки і тяжко працювали на землі. А Сталінський режим фактично знищив цю родину.

Під час колективізації нашу сім’ю було розкуркулено, хоча мої батьки не були заможними. Вони обробляли чужу землю, мали корову, коня і сільськогосподарський реманент (плуг, борону, віялку)
Ольга Сергіївна

Син Ванько помер ще немовлям. Його в холодну пору понесли хрестити в храм, маля застудилося і померло. Пізніше, не пережив хвороби і син Василь. Пертрик, а згодом і наймолодший Мишко, згасли з голоду.

«У 1933 році у сім’ї живих лишалося 5 дітей. Але найменший із нас Мишко (1932 р.н). помер від голоду. Сестру Одарку, якій було 18 років, батько насильно віддав заміж, щоб не вмерла з голоду. Але в новій сім’ї довго не прожила, не могла змиритися, що чоловік обкрадав односельчан і повернулася додому. Мене батько віддав своєму рідному брату Василю Гнатовичу та його дружині Одарці Хомівні. Казав: «Візьми хоч одну, бо всі помруть». Сестра Софія у 8 років пішла в найми доглядати малу дитину. У тій сім’ї ще залишилася корова, тож можна було б вижити. А сестра Марія, якій було 6 років, залишилася вдома, їла бур’яни і мерзлий буряк».
Ольга Сергіївна
Василь і Одарка Зінченки, які стали названими батьками Ольги Сергівни та її сестер

Буксирні бригади забрали у Зінченків все їстівне, що тільки знайшли, лишивши дорослих і дітей помирати з голоду. Сергій Гнатович в останні дні життя марив, згадуючи, що бачив мертвого коня в степу і увесь час повторював: «Піду, принесу м'яса». А мати була заслабкою і навіть по бур'яни не могла сходити. Тож батьки померли.

«Оті бригади увійшли до нас в хату і вигребли всі продукти, навіть знайшли і забрали на горищі квасолю у глечику».
Ольга Сергіївна

Після смерті батьків, Марію і Соню забрали в патронат, де вони і вижили. А Ольга лишилася у родині бездітних дядька Василя і його дружини Одарки. Вони любили дівчину, ніби рідну, і стали для неї справжніми батьками.

«Вони стали моїми названими батьками. Ніколи, ні разечку мене не скривдили, були добрі до мене й до моїх сестер, коли їх теж забрали до себе».
Ольга Сергіївна

Буксирники неодноразово приходили і до хати дядька Василя, забираючи останнє. На роль грабіжників переважно набирали неблагополучних п'яниць, які сміливо і жорстоко оббирали односельців.

«Буксирники-п’яниці прийшли до дядька. Як на ту біду, його саме не було вдома, пішов на базар. А стояв у хаті сундук із одежею – тоді ж її не було так багато, як тепер. Непрохані гості почали вигрібати із сундука все підряд. Тітка плаче, просить, показуючи на мене: «Та пожалійте хоч сиротиночку!». Один витягнув невелику білу хустину, обшиту мереживом, і жбурнув мені просто в лице. Потім вони продавали наш одяг на базарі, і були такі співчутливі люди, що купували його, щоб потім віддати нам… Уже після війни один із буксирників, Галушка (ім’я не пам’ятаю, теж на Горі жив), як напивався, то часто просив у нас із Марією прощення, а ми не розуміли за що, доки названий батько не пояснив».
Ольга Сергіївна

Нове випробування - війна

Війна стала новим випробуванням. Марію відправили гнати худобу на схід. Василь Гнатович зголосився їй допомогти, а дорогою завернув її додому, бо знав, що вона, якщо піде, то не повернеться. Але він і сам захворів у дорозі, дуже ослаб і змушений був повернутися з-під Охтирки. Софію спочатку змусили копати окопи, а потім вивезли до Німеччини. Одарка поїхала шукати щастя на Донбасі, але так і не знайшла його. Ольга ж після закінчення восьмого класу в 1946 році вступила до кооперативно-торгової школи в Полтаві. Учням там видавали пайок, стипендію та гроші на житло. Тому голод 1946–1947 років виявився не такий страшний, як у 1933 році.

«Я вставала дуже рано, ще до світанку і пішки йшла на Миргород, бо звідти в обід йшов поїзд на Полтаву.
Та всього було. Було що дійшла до перону, а поїзд чух! і поїхав без мене. Було і «товарняком» їздила, на даху вагону. А колись задрімала у поїзді, а якийсь п'яниця як смикнув за сумку. Хотів вкрасти, бо думав, що там їжа яка є. А колись додому йшла полями та якийсь бик стояв не прив'язаний і кинувся бігти за мною, то я ледве втекла».
Ольга Сергіївна

Коли німці відступали, довелося Василю із родиною втікати у яр, що був неподалік. Спочатку від німців, які гнали поперед себе всіх, кого стрічали на шляху, а потім і наші війська сказали, щоб родина кудись переїхала, бо на цій вулиці будуть бої. І тоді на кілька днів Зінченки пішли жити до знайомого.

«Як вигнали німців із села, пішла моя мати Одарка провідати хату. Прийшла і плаче: «Нема ніде нічого в нас. Згоріло все».
Ольга Сергіївна

Василь Гнатович, що став центром великої родини

Плин життя не спинити, дівчата пережили і війну. Дядько Василь і тітка Одарка прийняли до себе всіх сестер. Найстарша, переживши важкі часи на Донбасі, повернулася додому із дворічною донечкою і їх теж прийняли в родину. Трьох її молодших сестер Василь Гнатович віддав заміж. Ольга знайшла своє щастя з парубком Андрієм із сусідніх Харківець.

Повнився рід внуками, а названий батько Ольги Сергіївни став центром великої рідні. На свята всі діти та онуки приїжджали до нього і всім він готував торбинки із насінням і по грошині. Ольга із чоловіком теж жили у Рашівці, а тому постійно допомагали Василю Гнатовичу, доглядали його, а потім і його овдовілу дружину.

Новостворена родина Темченків

Велику родину створили Ольга і Андрій Темченки. Народили трьох діток: доньок Наталку та Галю і сина Сергія. Андрій Борисович довгий час працював майстром водіння автомобіля у Рашівській середній школі. А Ольга Сергіївна – бухгалтеркою у Рашівському сільпо.

Ольга та Андрій Темченки

Ольгу ще дитиною, названа мати навчила вишивати і дівчина на все життя полюбила цю справу. Чимало вона навишивала сорочок, рушників подушечок… І сьогодні в кожної людини у родині, навіть у наймолодших правнучок, є речі, вишиті невтомними руками Ольги Сергіївни. А її онука Олена склала фото-збірку усіх вишитих робіт.

Значна частина рідні з'їхалися цьогоріч на гостини до ювілярки. І, як завжди, святково одягнули «бабусині» сорочки.
Добре спиться правнучатам на подушечках, вишитих прабабусею Олею

Та чи не найбільше Темченки пишаються родинним деревом, яке зробила берегиня роду. Є на ньому імена всіх, кого знає і пам'ятає вишивальниця зі свого роду і роду, якому вони з чоловіком дали життя.

«Був у мене відріз тканини, купувала на щось і лишився. І захотілося мені вишити те дерево, то я взяла той відріз та ниток червоних і почала вишивати. У червоних сердечках вишила прізвища та імена, а зеленою, ніби гілочкою, з'єднала у родини. А ввнизу було вільне місце, то я вишила слова із пісні «Родина – це вся Україна. З глибоким корінням, з високим гіллям». Зараз у мене троє дітей, семеро онуків і 12 правнуків. Якби не війна, то може б уже і праправнуки були».
Ольга Сергіївна
Родинне дерево, вишите Ольгою Сергіївною

«Треба жити добром…»

На думку Ольги Сергіївни її секрет довголіття полягає у працелюбності і доброті.

«Треба жити добром, людей поважати, вміти прощати і щиро просити прощення. Так і в Законі Божому написано».
Ольга Сергіївна

Прощати її навчив батько Василь, який зміг простити одного із буксирників. Той у 33-му приходив і вигрібав все із дядькової хати, а після війни приходи просити цеглу, що залишилася від спаленої Василевої хати.

Ольга Сергіївна вірить, що Україна непереможна і дослухається до слів митрополита Київського і всієї України Єпіфанія, який стверджує, що правда на нашому боці. Але рашівська довгожителька не сидить без діла. З початку війни вона плела українським захисникам і захисницям теплі килимки і подушечки, досі купує смаколики і донатить на ЗСУ.

Ольга Сергіївна, як може, постійно підтримує ЗСУ

А почитавши нашу газету, захотіла підтримати редакцію і передала 200 гривень на розвиток ріднокраєвської газети.

А ще 95-річна українка поставила собі завдання.

«Пержила Гітлера! Переживу і путлєра!»
Ольга Сергіївна

Ми щиро бажаємо ювілярці довгих років життя і міцного здоров'я. Хай її дім завжди буде сповнений любов'ю, повагою і радісним сміхом онуків-правнуків-праправнуків.

Авторка статті

Зробіть онлайн-передплату друкованої версії газети "Рідний край. Газета Гадяцького земства" та підтримайте нашу редакцію

Стрічка звісток