Публікується в Гадячі з 1906 року
«Бажання ясне — мислити, творити, живиться силою думок цілючих і правду й боротьбу благословити!»
Олена Пчілка
0
( 1000 )
Середа, 29 Травня 2024 року
Відкритість та гласність ради
Відкритість та гласність ради

Відкритість та гласність ради

Ми продовжуємо розповідати про структуру та обов’язки органів місцевого самоврядування.

Слово «гласність» давно відоме всім, особливо тим, хто виріс у Радянському Союзі. У другій половині 1980-х років саме цей термін став основою політики "перебудови", яку проводив Михайло Горбачов. Ослаблення цензури і зняття існуючих у радянському суспільстві численних інформаційних бар'єрів було чимось неймовірним, враховуючи ту політичну систему, на якій були побудовані всі механізми держави. З 1991 року ми всюди декларуємо, що Україна – це демократична держава, тому відкритість та гласність є звичайними явищами в справах, що стосуються державної, регіональної або місцевої політики. У своїх публікаціях я завжди керуюся законодавством або нормативно-правовими актами, щоб показати, як має все відбуватися в правовому полі, але через стан правоохоронної та судової систем, на практиці все може бути кардинально інакше, ніж це передбачив законодавець. Як показує практика, чиновники більше бояться ЗМІ та громадськості, ніж органів, які мали б слідкувати за їх роботою та змушували б усувати помилки. Про відкритість та гласність я почав не випадково, оскільки саме про ці принципи в роботі місцевої ради буде ця стаття.

Кожен житель громади має пам’ятати, що засідання  ради є відкритими і гласними, що дозволяє вам бути присутнім на них та вести звукозаписи, фото- і відеозйомку. Також ви можете вести трансляції в соціальні мережі та всіляко висвітлювати матеріали роботи міської ради у місцевих електронних або друкованих засобах масової інформації. Але пам’ятайте, що ваше право бути присутнім може бути обмеженим, якщо ви будете використовувати брутальну лайку, образливі вислови, вчиняти бійку або хуліганські дії. Також вас не допустять, якщо ви прийдете у нетверезому стані.

Гласність діяльності ради також забезпечується через офіційне оприлюднення проектів рішень та прийнятих рішень  ради, висновків і рекомендацій постійних комісій шляхом обов’язкового розміщення на офіційному веб-сайті ради. Про веб-сайт слід поговорити ширше, оскільки деякі жителі громад взагалі не знають, що він існує, хоча його стабільне функціонування є надзвичайно важливим. На ньому має бути обов’язково розміщено регламент ради та виконавчого комітету, результати голосувань, протоколи засідань ради та її органів з усіма додатками! І при цьому має бути вказано дату розміщення інформації та матеріалів. Звісно ж на сайті має бути вся інформація про дату, місце і порядок денний засідань міської ради та її органів.

Ще одним принципом відкритості є те, що рада має надати інформацію за запитами відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації». Однак у цьому може бути відмовлено, якщо розпорядник інформації не володіє або не зобов'язаний згідно з його компетенцією, передбаченою законодавством, надавати інформацію, щодо якої зроблено запит. Також відмова може статися у випадку, якщо інформація, яку запитують, належить до такої, що має обмежений доступ. Крім того, можлива відмова у разі, якщо не були оплачені фактичні витрати, пов'язані з копіюванням або друкуванням інформації, стосовно якої було подано запит.

 

— “Цей матеріал про відкритість та гласність ради опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.”

Автор статті

Зробіть онлайн-передплату друкованої версії газети "Рідний край. Газета Гадяцького земства" та підтримайте нашу редакцію

Стрічка звісток

Страшко Надія
Ященко Валентина
Дейна Ганна
Новікова Світлана
Новікова Світлана
Новікова Світлана