Публікується в Гадячі з 1906 року
«Бажання ясне — мислити, творити, живиться силою думок цілючих і правду й боротьбу благословити!»
Олена Пчілка
0
( 1000 )
Субота, 20 Липня 2024 року
Визначний ювілей: 123 роки потому (як цьогоріч шанують славетну землячку)
Визначний ювілей: 123 роки потому (як цьогоріч шанують славетну землячку)

Визначний ювілей: 123 роки потому (як цьогоріч шанують славетну землячку)

Гадяч, червень 2024 рік

У Гадяцькій дитячій бібліотеці проходила виставка творів відомої письменниці та перекладачки. А у рамках бібліотечного проєкту волонтерської допомоги для ВПО та дітей військових «Weekend з бібліотекою. Бібліотерапія» тут створили майстерню талантів «Дитячий бібліотеатр за творами Олени Пчілки». Спочатку присутнім зачитується казка Олени Пчілки, а потім учасники та учасниці клубу за допомогою найпростіших костюмів та декорацій, які є у бібліотеці, інсценізують уривок чи навіть увесь твір. Діти щиро і впевнено грають свої ролі, що неодмінно додає їм впевненості та допомагає відволіктися від стресу.

«Пан Коцький» від дитячого бібліотеатру

Гадяцька дитяча бібліотека спільно із Гадяцьким історико-краєзнавчим музеєм та за підтримки відділу культури і туризму Гадяцької міської ради для клубу «Weekend з бібліотекою» організували бібліопікнік «Кольорові історії Зеленого Гаю». Екскурсоводка Гадяцького історико-краєзнавчого музею Марія Левковська провела для дітей цікаву екскурсію  в музеї, а також стежками Зеленого гаю. І тут, на місці, де колись стояв будинок відомої письменниці, провели літературний пленер за віршами «бабусі Олі». Наприкінці заходу мандрівники отримали у подарунок книжки-розмальовки «Годі, діточки, вам спать» і провели смачний пікнік із веселими розвагами.

Бібліопікнік у Зеленому гаю

Цьогоріч працівники музею провели ремонтні роботи у кімнаті «Берегиня драгоманівського роду», адже саме тут чи не щодня відвідувачі слухають про життєвий і творчий шлях Ольги Петрівни Драгоманової-Косач та її зв'язок із Гадячем.

А у травні старша наукова співробітниця Марія Левковська взяла участь у Всеукраїнській науково-практичній конференції "Олена Пчілка: барви особистості та феномен національного духу", що проходила у місті Звягель.

Музейна кімната «Берегиня драгоманівського роду»

Культурні та розважальні проєкти та заходи організує Гадяцький історико-краєзнавчий музеєй спільно із Гадяцьким фаховим коледжем культури і мистецтв ім. І. П. Котляревського та студією естетичного виховання коледжу. Зокрема, у березні з нагоди святкування Міжнародного дня театру у вже згаданій кімнаті «Берегиня драгоманівського роду» відбулися виступи юних театралів. Вони читали вірші, авторства відомої поетки, відкриваючи для себе цю творчу особистість не лише як дитячу, а й дорослу письменницю і перекладачку.

Керівник Суїменко із вихованцями та вихованками студії естетичного виховання

Також студентська молодь записали серію подкастів «Голос Олени Пчілки» на яких говорили про непересічну українку родом із Гадяча, її творчий та життєвий шлях.

Учениці Гадяцької дитячої мистецької школи взяли участь у пленерах «Рідний край» у Краснолуцькій ТГ та «Нехай на любу Україну надивлюсь» в урочищі «Лесин гай». Роботи, написані в результаті цього пленеру, були зібрані у виставку в ККЗ «Дружба».

Щороку в Гадячі проходить обласне літературно-мистецьке свято «Дивоцвіт Лесиного гаю», підготовлене відділом культури і туризму, коледжем культури та мистецькою школою. Традиційно, свято проводилося саме в урочищі «Лесин гай», але вже кілька років через ковідні обмеження та повномасштабне вторгнення захід проходить у ККЗ «Дружба».

Мить свята «Дивоцвіт Лесиного гаю»

Грамотами Гадяцької міської ради і грамотами Департаменту культури і туризму Полтавської ОВА на заході відзначили діячів та діячок науково-літературної  та культурно-мистецької ниви, які зробили вагомий внесок у пчілкознавство та розвиток рідного краю.

Унікальною подією на святі стало погашення поштової марки, присвяченої 175-річчю з дня народження Олени Пчілки. Ініціатором створення марки виступило медіа «Рідний край. Газета Гадяцького земства», а її дизайн розробили Ліля Рудецька та Олександр Бондаренко.

В.ф. директорки ТОВ «Гадяцький вісник», яке є видавцем відновленого видання «Рідний край. Газета Гадяцького земства» Віталіна Пинчук поділилась: «З великим натхненням і повагою колектив редакції сприйняв ідею створення марки до 175-річчя з Дня народження славетної землячки, Олени Пчілки. Нехай ця нова поштова марка стане символом нашої поваги, вдячності та натхнення, яке ми черпаємо з історії рідної землі та величі наших предків».

Також редакційним колективом  вшанували славетну землячку - поклали квіти та надягнули на її скульптуру в урочищі «Лесин гай» ексклюзивну хустку, на якій зображені елементи новоствореної поштової марки.

Погашення поштової марки та конверту

За ініціативи медіа «Рідний край. Газета гадяцького земства» та спільно з клубом інтелектуальних ігор «Магніт» у Гадяцькому опорному ліцеї імені Лесі Українки пройшла гра «Що? Де? Коли?», присвячена жінці, яка навчала дітей вдома та боролася із царською забороною на все українське, яка разом із Наталією Кобринською видала перший феміністичний альманах і завдяки якій з'явилася мода прикрашати аристократичне вбрання елементами української вишивки та носити коси у поєднанні із вінком.

Освітні заклади громади також розробили і втілили у навчальні плани ряд заходів, присвячених 175 річниці з дня народження Олени Пчілки. У бібліотеках міських ліцеїв проходили виставки творів видатної землячки, а також проводилися виховні години на тему життя і творчості письменниці.

Учні та учениці разом із викладачками Гадяцького ліцею №1 імені Олени Пчілки працювали над створенням постерів та буклетів про землячку, зокрема і англійською мовою, а також реалізували проєкт «Казки Олени Пчілки англійською мовою» та розпочали створення збірки, намалювавши ілюстрації з використанням інформаційно-комунікаційних технологій та айдентики.

 

Буклети про Олену Пчілку від учнів та учениць Гадяцького ліцею №1

У стінах ліцею провели також шкільну конференцію «Дивовижний скарб Олени Пчілки». Розроблені учнівською та вчительською спільнотою роботи і розвідки, які презентувалися на конференції, торкнулися всіх сфер життя та творчості талановитої письменниці. «Письменники та літературознавці про Олену Пчілку», «Олена Пчілка: Досконалість по-українському», «Роль Олени Пчілки у становленні українських письменників із метою популяризації та розвитку української літератури», «Життя та творчість Олени Пчілки за кордоном», «Жанрова різноманітність збірки Олени Пчілки «Годі, діточки, вам спать», «Українська мова в житті та творчості Олени Пчілки», «Олена Пчілка: роль художнього перекладу в розвитку української літератури», «Гадяччина в житті Олени Пчілки», «Олена Пчілка: феміністка, матір українського націоналізму», «Золотий перетин у математиці та Олена Пчілка» це лише частина цікавих та грунтовних робіт, виконаних учасниками та учасницями конференції.

А за ініціативи медіа «Рідний край. Газета Гадяцького земства» Ірина Орлова провела для учнів та учениць старших класів цього ліцею лекцію про Олену Пчілку як видавчиню часопису «Рідний край».

Здобувачі освіти у ДНЗ «Гадяцьке ВПАУ» провели літературний вечір «Дивовижна духовна спадщина Олени Пчілки», де розповіли про життєвий шлях О. Пчілки та зачитали її твори.

Автор статті

Зробіть онлайн-передплату друкованої версії газети "Рідний край. Газета Гадяцького земства" та підтримайте нашу редакцію

Стрічка звісток

Газета
Недовіс Олександр
Газета
Дейна Ганна
Орлова Ірина