Як гетьман Острозький розгромив московитів під Оршею
Приголомшлива перемога об’єднаного українсько-європейського
У вересні 1514 року відбулася одна з найважливіших битв української (і європейської) історії, коли наступаюче московське військо було розбите на Дніпрі.
510 років тому наші воїни, під командуванням гетьмана Костянтина Івановича Острозького, здолали московське військо, яке майже у два рази перевищувало наше за чисельністю. Як і зараз, ми бачимо, що московитів більше, у них більше зброї, але геніальність наших полководців, завзятість і вмотивованість українських воїнів, які захищають рідну землю, здатні нівелювати цю московську перевагу у чисельності.
8 вересня 1514 року ми зупинили московську експансію на Захід. Це сталося у переможній битві на Дніпрі, під Оршею.
Геній стратегії: як Острозький здолав переважаючі сили ворога
Хронологія подій:
▪ Під час кампанії 1514 р. московський князьок Василь ІІІ захоплює Смоленськ, його війська рушають на захід, на наші землі, до Орші – важливого стратегічного пункту на перехресті торгових шляхів Великого князівства Литовського, Руського і Жемайтійського (Литовсько-Руської держави).
▪ Московити укріплюються на лівому березі Дніпра, беруть під контроль переправи. Не дивлячись на явну перевагу ворога у кількості, Острозький робить відчайдушний крок: вночі його армія зводить наплавні мости із дерев’яних діжок. Ними переправляють артилерію та піхоту, кіннота переходить річку вбрід.
▪ Уранці 8 вересня Костянтин Острозький завдає несподіваного удару по московитам. У центрі воєначальник розміщує кращі сили й артилерію, на лівому фланзі – кавалерію, а сам очолює правий фланг, в тилу якого роблять засідку. У розпалі бою, удавано відступивши, полководець заманює ворожу кінноту під залп гармат, відтак із засідки у прибережному лісі вдарив резервний загін. Таким чином відбувся стрімкий і несподіваний розгром московської армії.
Московити втрачають еліту свого війська, один із їхніх командувачів – боярин Іван Челяднін та 8 воєвод опиняються в полоні, захоплено важливі трофеї.
Легендарний воєначальник Острозький, викреслений та повернутий історії
Оршанська битва мала значний міжнародний резонанс, про нашого Острозького пишуть у всій Європі, Його порівнюють із Римськими Імператорами. Донині ця битва є прикладом геніальної військової стратегії та звитяги.
Зараз українці знову протистоять численній армії агресора і демонструють ті самі чесноти.
Герой цієї визначної перемоги, український князь Костянтин Іванович Острозький, похований в Успенському соборі Печерської Лаври, але умисно викреслений з історії в темну добу імперсько-совєцької окупації.
Завдяки старанням небайдужих людей, лише в останні роки пам’ять про нього повертається, кожен українець може і мусить піти в оновлену, тепер вже українську, Лавру і поклонитись великому герою нашої історії, представнику родини Острозьких (двоє з яких поховано тут, другий - це св. Федір (Феодосій), мощі якого спочивають у Дальніх печерах).
Пам’ятаємо і шануємо справжні славні подвиги наших «дідів», завдяки яким ми маємо щастя жити на рідній землі, у своїй державі.
Читайте також:
«Рідний край. Газета Гадяцького земства»
свіжі випуски кожні два тижні.
Зробіть онлайн-передплату друкованої версії газети "Рідний край. Газета Гадяцького земства" та підтримайте нашу редакцію
Передплатити