Як музикантки з Гадяча популяризують українську культуру грою на бандурі
Викладачка класу бандури Алла Гоменко та її учениці Анастасія Буць і Олена Сагань Гадяцького фахового коледжу культури та мистецтва імені І. Котляревського продовжують розвивати українську творчість та створювати нові сторінки у популяризації українського народного інструменту – бандури.
Життя Алли вже понад 30 років пов’язано з інструментом. Випадково потрапивши у клас бандури вона зрозуміла, що саме це - її призначення.
— Бандура – це мій шлях. Так, я закінчила клас гри по баяну, але після музичної школи віддала всю себе бандурі. У мене немає бажання брати щось інше. Бандура – це наш народний, національний інструмент, який неможливо не любити. Бандура звучить, наче голос янгола. Найкращий тандем це бандура та гітара, хоча це поєднання інструментів не часто використовують, – розповідає жінка. І хоча музична освіта отримана по класу баяна, та душа і серце належить бандурі.
Все своє свідоме життя жінка працює для розвитку української культури та бандури, як символу втілення цієї самобутності.
— Інколи у мене питають, як я справляюсь з тим, що грати російське зараз не на часі, я завжди говорю, що у мене ніколи із російським репертуаром не було проблем. Бандура до деякої міри містичний інструмент, вона наче сама себе оберігає, свою ідентичність, – ділиться Алла.
Найбільше жінці імпонує грати українські народні пісні та пісні на слова Тараса Шевченка. Тим паче, що їй до вподоби не тільки сама гра, але й вокал.
За свою кар’єру музикантки Алла встигла побувати на різних конкурсах, зокрема, у Словаччині та навчити інших грати на українському національному інструменті.
— У мене було не так багато студенток, напевно навіть 10 людей не назбирається, а викладаю я з 2000 року. Найпродуктивнішими роками був період з 2013 року, тоді було багато конкурсів та фестивалів. Ми багато де брали участь, – пригадує вона.
Зараз жінка має двох учениць: Настя – навчається на другому курсі, а Олена тільки у вересні минулого року вступила до Гадяцького коледжу. Вона говорить, що для неї, як для викладачки, залишається важливим практична складова, тому вона намагається не тільки розповідати теорію, але й показувати своїм ученицям якомога більше практичних умінь.
Анастасія перша із захопленням розповідає про своє знайомство з інструментом.
— Одного разу я побачила, як дівчина на сцені грала на бандурі й у мене перехопило подих. Я тоді відразу сказала мамі, що хочу грати саме на цьому інструменті. Мені було десь 7-8 років, але я підійшла до цієї дівчини, щоб подивитися на інструмент. Тоді мене наче током «вдарило» і я зрозуміла, що це те, чим я хочу займатися.
Викладачка дівчат говорить, що вони мають різні уподобання в грі: Олена віддає перевагу класичним творам, а Анастасія - сучасним виконавцям та інтерпретаціям. Попри те, дівчата знаходять компроміс та виконують неймовірні композиції за допомогою, на перший погляд, складного інструменту.
Олена розпочала свій шлях бандуристки ще у початковій школі. Тоді, вона випадково потрапила на клас бандури, але маючи приклад сестри, яка не опанувала інструмент – вирішила «довести діло до кінця». На питання чому їй подобається грати, вона відповідає дуже просто та навіть розповіла цікаву історію.
— Гра на бандурі гармонізує мене, навіть розслабляє. Бували завантажені дні, але під час гри я могла заспокоїтись. Мала змогу зануритися в стан спокою та гармонії. Бували ситуації, що я настільки поринала у музику, що могла наче «відключитися» від “тут і зараз”, – згадує вона з посмішкою.
Навчальний заклад підтримує ініціативи музиканток та сприяє їм у розвитку творчості та майстерності. Саме тому дівчата з інших населених міст Полтавщини обрали Гадяч для навчання.
— Я вирішила навчатися в коледжі ще в 14 років, бо знала, що хотіла. Раніше я неодноразово була в Гадячі ще до вступу, тому вирішила для себе, що навчатися хочу саме в Гадяцькому коледжі культури, - ділиться Настя.
Зараз музикантки прагнуть зробити так, щоб про українську культуру, зокрема, бандуру дізнався весь світ.
— У найближчому майбутньому хочеться нашої перемоги. Хочеться розвиватися і брати участь у різних концертах, заходах. Хочеться, щоб бандура звучала і люди її впізнавали, – говорить викладачка Алла Гоменко.
— Я хочу бути популярною, на великій сцені з цим інструментом (ред. бандура). Я хочу наслідувати бандуристку Марину Круть, яка є неймовірно сильною жінкою. Маю бажання стати людиною, яку побачать, щоб розповідати про Україну та нашу культуру, – додає Анастасія.
— У майбутньому я хочу подорожувати та дізнаватися про світ. Я б розповідала про Україну те, що ця країна з дуже багатою культурою та талановитим народом, який неодмінно переможе у цій війні і збереже свою самобутність, – завершує Олена.
Зробіть онлайн-передплату друкованої версії газети "Рідний край. Газета Гадяцького земства" та підтримайте нашу редакцію
Стрічка звісток
- 19
- 82
- 234
- 144
- 240
- 56
- 184
- 267
- 310
- 256