- 200
- 200
Як Володимир та Євгенія Швед з Петрівки-Роменської розвивають молодіжну політику у громаді
Колектив редакції вирішив дослідити, чи створені у громадах Гадяччини Молодіжні ради і на скільки вони дієві. І розпочинаємо своє дослідження з Петрівсько-Роменської Молодіжної ради.
Здатні реалізувати будь-який проєкт - саме так можна описати сім’ю Швед, яка у Петрівці-Роменській активно змінює громаду шляхом розвитку молодіжної політики. Перші молодіжні ініціативи вони розпочали ще у 2006 році, пройшли різні етапи становлення, від молодіжного театру «Вибрики» до створення Молодіжної ради у громаді.
- Женя, коли ти офіційно зайняла посаду голови Молодіжної ради?
- Молодіжна рада в нашій громаді була створена 12 вересня 2023 року, та шлях до неї розпочався задовго до цієї події. У 2006 році, коли був створений молодіжний театр «Вибрики», я познайомилася з майбутнім чоловіком, Володимиром Шведом. Ми зрозуміли, що розвиток молодіжної політики – наше і ми будемо цим займатися. – розповідає Євгенія Швед.
Саме такий сімейний тандем однодумців сприяв тому, що і дотепер вони продовжують дбати про молодь та її майбутнє у своїй громаді.
У 2018 році з ініціативи подружжя «народжується» масштабніший проєкт - молодіжний простір «Вулик». Він почав реалізовувати нові ініціативи, залучав більшу кількість людей.
- Це було неформальне об'єднання без прив'язки до якогось місця і від «Вибриків» воно перейняло креативність, але це вже був значно ширший формат. Театр – це був сценічний аспект, а молодіжний простір «Вулик» ставив собі за мету більше залучати молодь до прийняття рішень, — говорить Володимир.
Коли виник театр «Вибрики», а пізніше - «Вулик», місцеві мешканці відносилися здебільшого нейтрально до цих ініціатив, але й були ті, хто підтримав ці ідеї, не тільки словесно, але й матеріально.
- Ми вирішили «переламати» цей хід і дали молоді можливість виражатися, як воно є. Без прикрас — через театр. Всі сприйняли таку ідею на «ура» – згадує Володимир.
Театр став місцем, де збиралася активна молодь. Це були не тільки охочі грати, але й вокалісти та всі, хто прагнув змін. Пізніше ці люди взяли участь у подальшому розвитку ініціатив.
- Раніше я цього не розумів, але від початку війни я усвідомив, що тільки молодь може змінити майбутнє. Молодь – це пластичний матеріал, але водночас і міцний фундамент - зазначає Володимир.
Подружжя розповідає, що формування спільноти — процес, який може тривати навіть десятиліття, але попри це, на власному досвіді вони бачать, що це працює. І молоді люди, які були залучена до їхніх ініціатив стали гідними членами суспільства. Деякі з них зараз захищають нашу країну в лавах ЗСУ.
Активні учасники молодіжних формувань вже зараз змінюють громаду та допомагають їй розвиватися, ставати саме такою, якою вони хочуть її бачити.
Згодом на базі молодіжного простору «Вулик», який опікувався дозвіллям молоді та реалізацією проєктів, виникла громадська організація «Петрівські бджоли», яка взяла на себе масштабніші проєкти.
Найголовнішою проблемою для функціонування організації стало відсутність фінансування, адже з початку повномасштабного вторгнення спонсорська допомога майже зникла і тоді подружжя стало шукати інші шляхи фінансування. Кризова ситуація стала викликом для подружжя Шведів на який вони відповіли реалізацією нового проєкту.
«Екокуб» - новий проєкт, який став одним із джерел фінансування і був зорієнтованим на збір дітьми пластикових пляшок. І хоч він отримав не такий фідбек, як очікували організатори, але попри це став стимулом для подальшого розвитку.
І вже на початку 2024 року, заручившись грантовою підтримкою Українсько-данського Молодіжного Дому, активісти приступили до масштабування та популяризації екологічної ініціативи «екоКУБ» у громаді.
- Справа не в фінансах, а в тому, що нас побачили й оцінили. Ми почали «горіти» - говорить Володимир.
Проєкт зі сортування сміття набирає обертів і таким чином громадська організація не лише просуває екологічну ініціативу, але й залучає до цього процесу молодь.
- «Для нас, створення Молодіжної ради це новий етап розвитку молодіжних ініціатив. В першу чергу, це можливість впливати на процеси прийняття рішень на місцевому рівні, освітній майданчик для розвитку демократії та середовище для розвитку молоді - говорить голова Молодіжної ради Петрівсько-Роменської громади Євгенія Швед.
«Рідний край. Газета Гадяцького земства»
свіжі випуски кожні два тижні.
Зробіть онлайн-передплату друкованої версії газети "Рідний край. Газета Гадяцького земства" та підтримайте нашу редакцію
Передплатити