Публікується в Гадячі з 1906 року
«Бажання ясне — мислити, творити, живиться силою думок цілючих і правду й боротьбу благословити!»
Олена Пчілка
0
( 1000 )
Понеділок, 17 Червня 2024 року
Як живе та функціонує Петрівсько – Роменська громада
Як живе та функціонує Петрівсько – Роменська громада

Як живе та функціонує Петрівсько - Роменська громада

Цьогоріч минає 10 років від початку української реформи децентралізації. ЄС визнав її як одну із найуспішніших в Україні. Війна випробувала цю реформу на міцність, адже вже понад 10 років Україна чинить опір російській агресії, два з яких – у надскладних умовах повномасштабного вторгнення. Усі територіальні громади в певній мірі відчули війну на собі: хтось першим опинився на шляху загарбницької армії і зумів вистояти, відбити ворожий удар і не пустити ворога далі, хтось, на жаль, опинився на деякий час під окупацією, але продовжив піклуватися про своїх жителів і підтримувати все українське, хтось надав прихисток незліченній кількості ВПО, а хтось подав руку допомоги тим населеним пунктам, які вже звільнила з окупації українська армія. Редакція газети вирішила поставити 5 запитань до 6 голів ОТГ, щоб показати рівень стійкості і спроможності нашого місцевого самоврядування.

Перша зустріч була із головою Сергіївської громади Ігорем Лідовим, наступна зустріч відбулася з головою Петрівсько-Роменської територіальної громади Валентиною Бугайовою. Вона розповіла про те, як формувалася, функціонує та розвивається громада, якою вона керує.

 

Історія створення громади

Петрівсько-Роменська територіальна громада була створена 10 січня 2018 року. До складу увійшли 10 населених пунктів. Населення громади складає 4224 осіб.

На території старостинських округів функціонує 2 ліцеї, 2 гімназії та 5 дошкільних навчальних закладів.

 

Фінансова спроможність

Загальний бюджет громади складає 51 мільйон 157 тисяч. При цьому власний понад 35 мільйонів, а решта - трансферти. Порівняно з минулим роком, громада не має дотацій, які могли б підсилити фінансову спроможність.

Петрівсько-Роменська ТГ має невеликий бюджет, який наповнюється переважно з податків, тому коштів на програми розвитку виділяється дуже мало. Ця сума не перевищує 20% від всіх коштів.

З початку війни, громада недоотримує чимало надходжень з податків. У 2022 році така сума склала 5 мільйонів гривень, адже податок на нерухоме майно, тобто землю, майже не сплачувався.

Станом, на зараз в громаді є 3 найбільших платників податків на нерухоме майно, які систематично не роблять внесок у розвиток бюджету громади.

Всі навчальні та дошкільні заклади фінансуються з бюджету сільської ради, оскільки освітньої субвенції не вистачає, щоб «закрити» всі потреби в повному обсязі.

 

Виклики для громадян під час війни

Найбільшою проблемою, з якою зіткнулися в громаді, став бюджет. В ТГ регулярно проводилися зустрічі з орендарями для того, щоб налагодити постійні грошові надходження.

Після початку повномасштабного вторгнення, на територію старостинських округів приїхало чимало ВПО. В перші місяці громада прийняла понад  1200 людей для яких потрібно було знайти житло та харчові продукти. Місцевий бізнес, жителі та влада активно допомагали людям з окупованих територій для того, щоб забезпечити необхідною гуманітарною допомогою. Зараз в громаді залишилися 224 переселенці.

Релокованих підприємств у ТГ немає, але вже зараз ведеться активна робота для забезпечення можливості підприємцям з Херсонської області відновити свій молочний комплекс на території Петрівсько-Роменської громади. Це надзвичайно важливо, адже це ще один крок до збільшення робочих місць.

Населення громади, попри війну, проводить активну роботу для допомоги ЗСУ. До цього переліку можна віднести і благодійні концерти та зібрані на них донати в розмірі понад 300 тисяч гривень.

Громада підтримує військових та їхні сім’ї:

  • 5 тисяч гривень кожному мобілізованому;
  • 30 тисяч гривень для сім’ї загиблого воїна та бере на себе витрати на поховання.

Про плани відновлення

Петрівсько-Роменська ТГ намагається залучати грантові кошти.

Зокрема, співпрацюють з Міжнародною організацією міграції (МОМ). За кошти, які виграли, а саме 10 тисяч євро,  придбали музичну апаратуру для сільського будинку культури. Коштом президентської програми «Велике будівництво» в громаді побудували амбулаторію.

Крім того, громада активно долучається до реалізації різних проєктів. До цього переліку входять екологічні та суспільно-важливі ініціативи.

Попри війну, влада громади постійно шукає рішення для створення нових робочих місць та наповнення бюджету, тому було створено КП «Петрівка Агро». Цьому підприємству виділили землю, воно надалі буде працювати над розширенням теплиць та розведенням пасіки. Завдяки створенню такого комунального підприємства працевлаштувано 7 людей.

Завдяки плідній співпраці місцевого бізнесу та керівництва ТГ втілюються проєкти, які допомагають розвивати громаду та створювати нові можливості.

 

Розбудова місцевої демократії

Петрівсько-Роменська ТГ активно комунікує з громадськістю.

На території громади функціонує інформаційний центр «Регіон», який висвітлює всю її роботу. Також працює сайт та групи кожного старостинського округу, які ведуть активісти.

Громадяни можуть подати офіційне звернення, зателефонувати, написати свої пропозиції в групі або особисто зустрітися із представниками влади.

Крім того, діють 3 громадські організації та молодіжна рада, яка допомагає залучати молодь в процеси управління громадою.

 

 

— Незважаючи на всі труднощі, громада продовжує розвиватися, допомагати ЗСУ та підтримувати місцеве населення.

“Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.”

Автор статті

Зробіть онлайн-передплату друкованої версії газети "Рідний край. Газета Гадяцького земства" та підтримайте нашу редакцію

Стрічка звісток

Газета
Кобізька Юлія
Зигун Зоя
Недовіс Людмила
Пинчук Віталіна
П. Яківець
Газета