Публікується в Гадячі з 1906 року
«Бажання ясне — мислити, творити, живиться силою думок цілючих і правду й боротьбу благословити!»
Олена Пчілка
0
( 1000 )
Середа, 29 Травня 2024 року
Якісне насіння – гарний врожай
Якісне насіння – гарний врожай

Якісне насіння – гарний врожай

Вибір і купівля насіння відповідальна справа, адже від якості посадкового матеріалу залежить майбутній врожай. Тож на що потрібно звертати увагу обираючи посівний матеріал? Про все це ми поспілкувалися із Державним фітосанітарним інспектором Головного Управління Держпроспоживслужби України по Полтавській області Тетяною Шелист та провідним фахівцем Іриною Самойленко.

— Розкажіть, будь ласка, про нюанси, на які слід зважати, обираючи посадковий матеріал.
" Перш ніж віддати перевагу сортовому чи гібридному насінню, слід розібратися з їх відмінностями та особливостями. – розповідає Тетяна Шелист. - Звичайний сорт– це сорт рослини, отриманий в результаті тривалої селекції, з певними ознаками, такими як врожайність, скоростиглість, розмір плоду, його форма, забарвлення та іншими ознаками, причому ці ознаки передаються з покоління в покоління повністю, без змін. Так, від звичайних сортів можна заготовлювати насіння і згодом у вас виросте рослина з точно такими ж ознаками. Гібриди ж отримують шляхом схрещування спеціально підібраних рослин різних сортів. Перше покоління позначають знаком F1 (від лат. Filii – діти). Гібриди дають більш рясний урожай, вони менш схильні до різних захворювань, стійкіші до несприятливих умов, відрізняються високою якістю плодів у порівнянні з сортами. Але всі ці властивості гібриди зберігають тільки в першому поколінні і збирати їхнє насіння для майбутніх посівів марно. "
— Отже, ще на етапі купівлі насіння потрібно визначитися з якою метою ми будемо використовувати врожай, так?
" Так, адже слід пам'ятати, що насіння гібридів не придатне для повторного посіву. Тому для огірків і капусти краще зупинити свій вибір на гібридах (F1), а для вирощування редису, моркви і буряка рекомендовано використовувати насіння чистих сортів. "
— Пані Ірино, які документи ми можемо запитувати у продавця, що реалізує насіння?
" Насіння, яке потрапляє у роздрібну торгівлю, обов’язково повинне мати відповідні документи про якість. Насамперед, у продавця має бути пакет супровідних документів, що засвідчують сортові та посівні якості партії (для насіння власного виробництва – сертифікатів на насіння, а для насіння овочевих культур, яке придбано для подальшої реалізації – довідки про сортові та посівні якості насіння). Ці документи повинні зберігатися за місцем торгівлі та пред’являтися за вимогою. Дані про партії насіння, зазначені в документах, повинні відповідати інформації, зазначеній на пакетах з фасованим насінням. Також, рекомендуємо уважно оглянути сам пакетик з насінням – він має бути з міцного якісного паперу та охайно склеєним. Покупцеві варто знати, що термін дії документів на насіння овочевих культур щодо посівних якостей становить 12 місяців, а на упаковане в герметичну тару – 24 місяці. "
— Пані Тетяно, прохання до вас. Іноді можна прочитати на упаковці «гранульоване насіння». Поясніть, будь ласка, це поняття.
" Сьогодні, поряд зі звичайним, у продажу з’явилося насіння, яке пройшло спеціальну обробку Розрізняють: гранульоване, інкрустоване й плазмове насіння. Всі вони мають на поверхні спеціальну оболонку, речовина якої стимулює більш швидкий і потужній розвиток корінців. Гранульоване насіння має захисну оболонку з поживних речовин; Інкрустоване насіння має у складі оболонки гормони росту. Такій обробці піддається, як правило, велике насіння (огірків, динь, гарбузів та інших культур); Плазмове насіння полягає у впливі газів на насіння. В результаті відбувається стимуляція всіх біохімічних процесів, а отже – підвищується схожість і стійкість сходів до захворювань і несприятливих умов середовища. Але купуючи таке насіння варто пам’ятати, що його термін придатності дещо менший, ніж у звичайного. Зберігається воно не більш 9 місяців, а деяке навіть не довше 6. Зробити вибір на користь якості буде найбільш правильним рішенням, адже від цього залежить весь майбутній урожай на присадибній ділянці. "
— Якими ще порадами можете поділитися із нашими читачами?
" Ще одним правилом при купівлі насіння варто виділити те, що не варто купувати посадковий матеріал мимохідь, наприклад, в супермаркетах або стихійних ринках, так як у таких точках продажу не завжди можуть дотримуватися необхідних умов зберігання. Віддавайте перевагу перевіреним магазинам або інтернет-сайтам, які професійно займаються продажем насіння. – говорить Ірина Самойленко. - Спеціалізовані магазини з продажу насіння мають ряд переваг: ви можете отримати кваліфіковану допомогу при виборі сорту чи гібриду; профільні магазини дотримуються умови зберігання посадкового матеріалу, адже налаштовані на довгострокове співробітництво з покупцями і турбуються про репутацію магазину, що значно знижує шанс придбання неякісного продукту; за потреби вам завжди зможуть надати документи на насіння; також, видадуть чек, за яким ви, у разі чого, зможете повернути кошти, якщо товар виявиться не якісним. "

Тож будьте пильними, дотримуйтесь порад та рекомендацій від професійних експерток, адже якісне насіння – основа гарного врожаю.

Автор статті

Зробіть онлайн-передплату друкованої версії газети "Рідний край. Газета Гадяцького земства" та підтримайте нашу редакцію

Стрічка звісток

Страшко Надія
Ященко Валентина
Дейна Ганна
Новікова Світлана
Новікова Світлана
Новікова Світлана