Публікується в Гадячі з 1906 року
«Бажання ясне — мислити, творити, живиться силою думок цілючих і правду й боротьбу благословити!»
Олена Пчілка
0
( 1000 )
Четвер, 12 Грудня 2024 року
Юрій Немирич: автор проєкту знаменитого Гадяцького договору
Юрій Немирич: автор проєкту знаменитого Гадяцького договору

Юрій Немирич: автор проєкту знаменитого Гадяцького договору

Юрій Немирич – визначний діяч Гетьманщини, полковник, автор проєкту Гадяцької угоди, що визнавала автономію української держави

«Здолати Московію можна лишень на її території»

Юрій Немирич, автор проєкту знаменитого Гадяцького договору, державний і військовий діяч Гетьманщини, полковник Війська Запорозького, автор праці «Міркування про війну з московитами».

Юрій Немирич написав трактат «Міркування про війну з московитами» у двадцятирічному віці, у 1632 році.

«Здолати Московію можна лишень на її території», – дійшов у ньому висновку, що зберіг актуальність донині.

«Московія укладає угоди для того, щоб їх не виконувати», – на 250 років раніше від Отто фон Бісмарка влучно добачив схильність москвинів до підступів та брехні.

Саме Немирич, посівши за гетьмана Івана Виговського посаду генерального писаря, став натхненником та ідеологом Гадяцької угоди, котра визнавала суб’єктність та автономію Великого князівства Руського (козацької України-Гетьманщини) в межах оновленої Речі Посполитої.

Герб Тимчасового уряду Польського повстання 1863-64 років, коли була реанімована ідея Республіки Трьох Народів, — містить символи Польщі (білий орел), Литви (герб Погоня) і Києва (архангел Михаїл)

Саме Гадяцький договір став причиною агресії Московщини проти Гетьманщини. У 1659 р. під Конотопом козацькі війська під командуванням Івана Виговського за підтримки татарської кінноти завдали поразки окупаційним військам Московського царства, що вторглися у Лівобережну Україну. Тоді війську Виговського і союзників вдалося вщент розбити московського ворога під Конотопом. Юрій Немирич теж брав участь у цій переможній битві.

Присяга короля Яна Казимира дотримуватись умов Гадяцького договору, підписана 10 червня 1659 року

 

Відеопрограма «Хто такий Юрій Немирич та який його рецепт перемоги над московією. Батьки-засновники» на Ютуб-каналі «Українське радіо»:

Play Video

Довідково:

У 2022 році за ініціативи представника Українського інституту національної пам’яті в Полтавській області Олега Пустовгара з топонімії древнього українського міста Гадяч прибрали назви, які возвеличували російсько-більшовицького комдива васілія чапаєва, а натомість з’явилися вулиця і провулок на честь Гадяцького Договору. Також, вулицю і провулок Жовтневі перейменовано на честь видатного українського гетьмана Івана Виговського, який і уклав знаменитий Гадяцький договір. А торік, у 2023 році вулицю і провулок Павлова депутати Гадяцької міської ради перейменували на честь Юрія Немирича.

 

Читайте також:

Гадяцька угода — договір, який міг змінити долю України в Європі, але внутрішні розколи та московська агресія зірвали його виконання

Надія Страшко

Іван Виговський не зміг скористатися перемогою в Конотопській битві. Олексій Сокирко досліджує причини і наслідки

Олексій Сокирко

Гетьман Виговський разом з союзною козацькою армією здобув перемогу над російськими загарбниками. Історичні паралелі подій 1659 року.

Олексій Сокирко
Автор статті
Зробіть онлайн-передплату друкованої версії газети "Рідний край. Газета Гадяцького земства" та підтримайте нашу редакцію
0
Долучитися може кожен і кожна, хто поділяє наші цінності та вірить у Перемогу України!
ПЕРЕДПЛАТНИЙ ІНДЕКС УКРПОШТИ
61565

«Рідний край. Газета Гадяцького земства»
свіжі випуски кожні два тижні.

Зробіть онлайн-передплату друкованої версії газети "Рідний край. Газета Гадяцького земства" та підтримайте нашу редакцію

Передплатити

Стрічка звісток