Публікується в Гадячі з 1906 року
«Бажання ясне — мислити, творити, живиться силою думок цілючих і правду й боротьбу благословити!»
Олена Пчілка
0
( 1000 )
Середа, 17 Квітня 2024 року
З Кобзарем у серці
З Кобзарем у серці

З Кобзарем у серці

Щороку в Україні, у березневі дні, вшановують День народження Тараса Григоровича Шевченка, великого поета й художника, політичного і громадського діяча, борця за щастя народу. Здавна митці працювали над увічненням образу Великого Кобзаря за допомогою різних засобів образотворчого та народного декоративно-прикладного мистецтва. Значне місце образ Кобзаря посідає в художній вишивці. Здавна, майже у кожній хаті, був вишитий портрет Кобзаря, обрамлений вишитим чи тканим рушником.

Альбом «Українська вишивка. Портрети Тараса Шевченка» заслуженого майстра народної творчості України Григорія Олексійовича Кисіля, виданий у 2014 році до 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка – результат багатолітньої праці, у якій по-мистецьки оригінально відтворено образ і слово Кобзаря.

Григорій Олексійович Кисіль – наш земляк, про якого український поет і літературознавець Петро Ротач написав у своєму листі до нього у квітні 2005 р.: «Вас я вважаю тією людиною, якою пишається і пишатиметься в майбутньому славна Полтавська земля. Ви додаєте слави рідному місту, такому багатому на культурні традиції».

Григорій Кисіль – заслужений майстер народної творчості України (2006), лауреат обласної премії імені Панаса Мирного (2007). У доробку митця – альбоми «Українська вишивка. Орнаменти, шрифти, тематичні композиції» (2005, вип. 1), «Українська вишивка. Портрети видатних людей Полтавщини» (2007, вип. 2), «Українська вишивка. Ікони, релігійні композиції» (2008, вип. 3), «Українська вишивка. Портрети Тараса Шевченка» (2013, вип. 4). Останній, п’ятий альбом із тематичної серії «Українська вишивка. Узори» побачив світ у 2016 році.

У 2014 році за «шевченківський» альбом «Українська вишивка. Портрети Тараса Шевченка» Григорій Кисіль був удостоєний Літературно-мистецької премії імені Олени Пчілки.

У 2013 році, на ознаменування 200-річчя Тараса Шевченка, Григорій Кисіль виступив з пропозицією відродити прадавню українську традицію: повернути у кожну оселю вишивані портрети Кобзаря та прикрасити ними освітні й культурні заклади.

До образу Тараса Шевченка зверталися відомі митці – М. Мурашко, І.Крамський, І. Рєпін, Ф. Красицький, Ф. Кричевський, І. Їжакевич, Г. Меліхов, В.Касіян, М. Стороженко, Ф. Гуменюк та багато інших. Майже п’ять років поспіль майстер народної творчості Григорій Кисіль невтомно працював над створенням альбому «Українська вишивка. Портрети Тараса Шевченка».  В альбомі подано понад 30 схем портретів та портретних композицій Тараса Шевченка для вишивки хрестиком.

«Більшість пересічного люду уявляє Кобзаря вже немолодим чоловіком у смушевій шапці та кожусі. Завдяки альбому Григорія Кисіля ми маємо можливість познайомитися з молодим, інтелігентним, замріяним митцем, таким, яким зображував себе Тарас на автопортретах 1840-1860-х років. Віртуозна точність, скрупульозність і, звичайно ж, творча інтерпретація вигідно вирізняють цей альбом з-поміж інших», - так написала в рецензії до альбому «Українська вишивка. Портрети Тараса Шевченка» наша славна землячка, народна художниця України, професорка Віра Баринова-Кулеба.

До портретів та портретних композицій розміщених у альбомі «Українська вишивка. Портрети Тараса Шевченка», автор додав більше тридцяти співзвучних нашому часові афоризмів Кобзаря, оформивши їх народними орнаментами з гілочкою калини – символом України. Автор розуміється на композиції в декоративному мистецтві, колірній гамі, організації площин.

Крім портретів та афоризмів, в альбомі подано схеми картин (ілюстрації до творів Тараса Шевченка) - «Катерина» Тараса Шевченка, «Перебендя» Івана Їжакевича, «Шевченко з кобзою над Дніпром» Костянтина Трутовського та «Прощання Яреми з Оксаною» - ілюстрація Опанаса Сластіона до «Гайдамаків».

Над створенням своїх авторських малюнків, схем для вишивки хрестиком майстер працював виключно власноруч, не використовуючи сучасних комп’ютерних технологій. Спершу це виконання графічного зображення портрету чи то портретної композиції, а вже потім копітка робота пензлем та фарбами.

У шевченківський альбом Григорій Кисіль уклав усю душу. «Для мене Тарас Шевченко - це Святе Письмо. Це мій світоч. Він сьогоднішній. Кожне його слово віще», - неодноразово зазначав майстер. За епіграф до свого альбому Григорій Олексійович узяв співзвучні йому поетичні рядки полтавського письменника Петра Ротача:

Ні не згаснути барвам вкраїнського чистого неба,

Золотистих пшениць, малинових козацьких одеж,

Доки руки жіночі мережать душі на потребу

Рушники й сорочки, і портрети Шевченкові теж

Свій альбом «Українська вишивка. Портрети Тараса Шевченка» Григорій Кисіль присвятив 200-літньому ювілею Тараса Шевченка й адресував його шанувальникам української народної вишивки, усім, кому дороге ім’я українського генія і пророка, поета і художника Тараса Шевченка.

«Вишивка буде вічно з нами, доки ми будемо нацією. Це – наш національний символ, наш оберіг. Будьмо гідні цього. Бережімо, шануймо наше одвічне народне мистецтво – українську вишивку. Вишиваймо на втіху собі і на радість людям», – це посилання до нас справжнього українця, великого митця, щедрої на добро і красу людини Григорія Олексійовича Кисіля. Заповітна мрія якого – прикрасити наші оселі, офіси, заклади освіти та культури вишиваними портретами нашого Пророка, якого послало в Україну саме Небо.

Ірина СЕРЕДА, викладачка вищої категорії,

викладач-методист Гадяцького фахового

коледжу культури і мистецтв ім. І. П. Котляревського,

донька Григорія Кисіля

Фрагмент статті із альманаху «Мистецьке гроно»

За світлиною І. Гудовського 1859 р. Схема вишивки із альбому ''Українська вишивка. Портрети Тараса Шевченка''

Автор статті

Стрічка звісток

Ковальов Віталій
Новікова Світлана
Новікова Світлана
Пинчук Віталіна
Газета