Публікується в Гадячі з 1906 року
«Бажання ясне — мислити, творити, живиться силою думок цілючих і правду й боротьбу благословити!»
Олена Пчілка
0
( 1000 )
Понеділок, 17 Червня 2024 року
Знайти свій родовий код
Знайти свій родовий код

Знайти свій родовий код

Історія роду та життя предків завжди цікавила нащадків. Зараз вирушати в минуле в пошуках древніх сімейних таємниць стало дуже модним. Люди навперебій складають родоводи,»вирощують» генеалогічні дерева. Одні подовгу «зависають» в архівах, інші шукають предків в Інтернеті, треті замовляють послугу у спеціалістів. Так як же найкраще змахнути пил віків?

Часто, люди починають цікавитися своїми предками надто пізно, коли родичі, що могли розповісти щось цікаве вже пішли у засвіти. А сімейних архівів не збереглося, а може і не було їх зовсім, такі були часи. Вперше своїм корінням я зацікавилася тоді, коли випадково дізналася, що мій прадід Побігайло Григорій був козаком Зіньківського полку.

Мої знання про предків закінчувалися на матерях моїх бабусь по обох лініях. Про більш далеких родичів мені було нічого не відомо. Але дізнатися чия я пра-пра-правнучка, хотілося. А от сидіти годинами в архівах, вивчаючи метричні книги в пошуках знайомих прізвищ, бажання не було.

І тут, еврика! А якщо все це можна знайти не виходячи з дому, в Інтернеті? Напевно, є сайти, де люди шукають інформацію про предків, діляться досвідом. І я полізла до всесвітньої павутини. Прошерстив декілька веб-порталів, присвячених моїй темі, я зрозуміла, що знайти інформацію про своїх пра-пра- в віртуальних архівах не так-то просто. Спочатку, потрібно визначити до якого церковного приходу належав населений пункт, що цікавив мене. До революції метричні книги велися в церковних приходах, кожен храм мав свою книгу. Туди записували новонароджених, померлих та тих, хто вступив до шлюбу. Після революції цим став займатися загс.

Отже, потрібно було визначитися з церковним приходом. Але навіть якщо потрібна метрична книга і була оцифрована, знайти потрібного предка було не так то просто. Той,хто заповнював книги більше ста років тому, писав гарно, але незрозуміло. На хвилинку мені здалося, що почерк медиків порівняно з метричною книгою – просто одна каліграфія. Із написаного я не зрозуміла нічого, незважаючи на люб’язно запропоновану авторами сайту функцію збільшення тексту для особливо незрячих.

Під мікроскопом, звичайно, можна було розібрати деякі прізвища, але вони мені ні про що не говорили, тай переглядати 100 чи 200 сторінок без гарантій знайти те, що шукаєш – ще той вид мазохізму.

Копатися в архівах онлайн можна і платно. За гроші вам відкриють доступ до окремих документів. Отриману інформацію можна використати для побудови родинного дерева за допомогою спеціальних програм. Та найкращий спосіб дізнатися про своїх предків – це, звичайно, побалакати з живими свідками, розібрати  сімейні архіви.

Можливість дізнатися, ким були наші предки, неоціненне багатство, яке не можна виміряти матеріальними одиницями. Бо історія кожної родини таїть в собі неймовірну кількість таємниць та відкриттів, які дадуть відчути, що за нами стоїть неймовірний спадок. І зовсім не обов’язково бути далеким родичем князів та графів, щоб відчути себе частиною історії.  Процес дослідження здатний не тільки об’єднати родину, а і  перетворитися в справжню пригоду та запам’ятатися на довгі роки!

В наступних публікаціях поділюся власним  досвідом  пошуку своїх предків, розповім, що таке  генетичний код роду та як його дослідити, покажу на прикладах, як знання про свій рід допомагають нам вирішувати проблеми сьогодення.

Автор статті

Зробіть онлайн-передплату друкованої версії газети "Рідний край. Газета Гадяцького земства" та підтримайте нашу редакцію

Стрічка звісток

Газета
Кобізька Юлія
Зигун Зоя
Недовіс Людмила
Пинчук Віталіна
П. Яківець
Газета